İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

TPAO “85 milyar metreküp Rezerv”

Türkiye’nin Karadeniz’deki ilk ultra derin deniz keşfindeki rezerv miktarında, 85 milyar metreküp artış saptandı

TPAO, 21 Ağustos 2020 tarihinde, Batı Karadeniz’de, Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde yer alan Sakarya Gaz Sahasında büyük bir keşif yaptığını duyurmuştur. Sakarya bloğunda açılan ve keşif yapıldığı duyurulan Tuna-1 kuyusu, Ereğli’nin 175 km kuzeyinde yer almaktadır. Kuyu sondaj operasyonu, en son teknoloji ile donatılmış Fatih Derin Deniz Sondaj Gemisi ile gerçekleştirilmiştir.
Kuyunun bulunduğu bölgede su derinliği 2117 metre, son derinlik ise 4775 metre olmakla birlikte, kuyuda Erken Pliyosen-Geç Miyosen yaşlı 30 metrelik gaz ihtiva eden ilave bir rezervuar seviyesi tespit edilmiştir. Kuyu sondajının tamamlanmasını müteakip, rezerv miktarı, eklenen 85 Milyar metreküp ile toplam 405 Milyar metreküp olarak saptanmıştır.
Sakarya Sahası Gaz keşfi, bugüne kadar Karadeniz’de gerçekleştirilmiş en büyük keşif olmasının yanısıra 2020 yılında dünyada denizlerde gerçekleştirilen keşifler arasında da birinci sırada yer almaktadır.
TPAO, kara alanlarındaki yoğun operasyonları yanısıra, Akdeniz ve Karadeniz’de eş zamanlı olarak milli ve yerli imkânlarla derin deniz aramacılık faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Türkiye’nin milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) 1954 yılında kurulmuş olup, hâlihazırda günlük toplam 150 bin varil petrol eşdeğeri üretim yapmakta, yurt dışında Azerbaycan, Irak, Rusya ve Afganistan’da faaliyet göstermektedir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.