İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Enerjide İnovasyon İçin Görünüm Pozitif

EIT InnoEnergy’nin Araştırmasına Göre, Enerjide İnovasyon İçin Görünüm Pozitif Ama Daha Yolumuz Var

Sürdürülebilir enerji için inovasyon odaklı faaliyetleri ve projeleri destekleyen, dünyanın en büyük sürdürülebilir enerji hızlandırıcısı EIT InnoEnergy, 4-5 Kasım tarihlerinde düzenlenecek çevrimiçi bir organizasyon olan TBB.Connect’e hazırlanıyor. Türkiye’de Sabancı Üniversitesi Inovent’in resmi partneri olduğu EIT InnoEnergy’nin etkinlik öncesi yaptığı bir araştırmaya göre, COVID-19’un etkilerine rağmen enerji sektörü oyuncularının %75’i önümüzdeki 12-18 ay içerisinde, endüstriyel sektör tarafından sürdürülebilir enerji teknolojilerinin benimsenmesi konusuna olumlu bakıyor.

Araştırmaya katılan Avrupa’daki 200 enerji şirketi ve girişimcinin yüksek oranda fikir birliği içinde olduğu görülüyor. Enerjide sürdürülebilirlik ve inovasyon konusunda görünümün olumlu olduğu konusunda hemfikir olan katılımcılar, durumun böyle kalmasını sağlamak için odak noktalarını da belirlemiş durumda. Araştırmaya katılanların %78’i Avrupa Yeşil Anlaşması’nın (EU Green Deal) kazandıracaklarına inanıyor, finansman ve yatırım konusunun önemine dikkat çekiyor. Buna göre, araştırmaya katılanların %49’u müşterilerin yeni teknolojilere uyum gösterme konusuna dikkat çekerken, %37’si ise kurumların Ar-Ge yatırımı yapabilmelerinin önemine değiniyor.

Araştırmada ayrıca enerji depolama (%58), enerjide verimlilik (%46) ve yenilenebilir enerji (%45) alanlarında geliştirilen becerilerin en önemli kazanımlar olacağına değiniliyor. Katılımcıların %45’i ise bu noktada belirtilen alanlarda çalışacak uzmanların bulunması konusunda ‘tarafsız’, %36’sı ise daha karamsar ve doğru becerilere sahip ekipler kurma konusunda ‘olumsuz’ düşünüyor.

EIT InnoEnergy CEO’su Diego Pavia, “Yakın gelecekte sürdürülebilir enerji teknolojilerinin benimsenmesi konusunda sektör uzmanlarının olumlu olduğunu bilmek güven verici. EIT InnoEnergy’nin amacı, enerji geçişini hızlandırmaktır ancak sürdürülebilirliği nasıl hızlandıracağımız konusunda daha fazla çalışmalıyız. Avrupa Birliği’nin Yeşil Anlaşması devreye girdiğinde neler olacak ve hedefe giden yolu nasıl kısaltacağız? Bunun için enerji sektöründe oyuncuların bir ağ oluşturabileceği, birlikte güçlenecekleri anlaşmalar yapabileceği ve geleceği yönlendirecek teknolojiler için dinamik bir buluşma yeri yaratacak TBB.Connect’i başlattık. Sektörün önünü açacak bir yol oluşturmak için sektörün, yenilikçilerin, eğitimcilerin ve sektörü oluşturan tüm paydaşların biraraya gelmesi çok önemli” dedi.

Araştırma, EIT InnoEnergy’nin The Business Booster etkinliğinin ilk çevrimiçi versiyonuna hazırlanırken yayınlandı. TBB.Connect, dünya çapında enerji sektörü oyuncularına yeni sürdürülebilir iş fırsatları yaratma, tartışma ve geliştirme ortamı sağlamak için 4-5 Kasım 2020 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Etkinlikte, Schneider Electric İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve İnovasyon Direktörü Emmanuel Lagarrigue, WindEurope CEO’su Giles Dickson ve ENGIE Bilim ve Teknoloji Direktörü Michael E. Webber gibi önemli isimler ise konuşmacı olarak yer alacak.

Avrupa’dan 200 enerji şirketinin, yenilikçilerin ve yatırımcıların katıldığı araştırmada, COVID-19’un işletmeler üzerindeki etkisi ve sanayi sektöründe sürdürülebilir enerjiye geçişin geleceği konusunda geribildirimler alındı.

Araştırma Hakkında

Haziran – Ağustos 2020 arasındaki iki aylık bir süre boyunca EIT InnoEnergy ekosistemi üzerinden gerçekleştirilen araştırmaya, Avrupa’daki 200 enerji şirketi, enerji sektöründe yenilikçi oyuncular ve yatırımcılar katıldı.

EIT InnoEnergy Hakkında

EIT InnoEnergy, Avrupa çapında sürdürülebilir enerji için inovasyon odaklı faaliyetleri ve projeleri desteklemekte, yüksek lisans seviyesinde eğitim programları yürütmekte ve gelecek vadeden girişimlere yatırım yapmaktadır.

EIT InnoEnergy, sürdürülebilir pil üreticisi olan Northvolt gibi büyük şirketlere olduğu kadar, ultra kapasitörlerde küresel bir lider olan Skeleton Technologies dahil olmak üzere depolama hizmeti veren 30’dan fazla sürdürülebilir enerji girişimlerine de yatırım yapan ve alanında önde gelen bir

‘Orjinal Ürün Yöneticisi’dir.

EIT InnoEnergy, AB Komisyonu’nun yetkilendirmesi ile güçlü ve rekabetçi bir Avrupa pil endüstrisi oluşturmak için 2017’de Avrupa Komisyonu tarafından kurulan Avrupa Pil Birliği’ne de liderlik etmektedir.

2010 yılında kurulan EIT InnoEnergy, Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından desteklenmektedir ve şimdiye dek sürdürülebilir enerjide inovasyon için 560 milyon € yatırım yapmıştır. EIT InnoEnergy, yer aldığı ülke merkezlerinde tüm girişim ekosistemini destekler. Türkiye’de, Sabancı Üniversitesi Inovent ile birlikte girişimlerin büyümesine ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan EIT InnoEnergy,geçtiğimiz yıl Sabancı Üniversitesi Inovent’in aracılığıyla tanıştığı “DUCKT” adlı girişime yatırım yaptı. DUCKT, EIT InnoEnergy’nin Türkiye’de yatırım yaptığı ilk girişim oldu. DUCKT, dünyanın ilk evrensel ve özel mikromobilite şarj altyapısıdır. DUCKT, tak-çalıştır adaptörü ve istasyonlarıyla, marka ve modelden bağımsız olarak scooter pazarının tamamına park etme, güvenli bir şekilde kilitleme ve şarj etme hizmeti sunuyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.