İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

GE Vernova’nın Denizde Kurulu İlk Haliade-X Açık Deniz Rüzgar Türbini Güç Üretmeye Başlıyor

GE Vernova’nın Açık Deniz Rüzgar işletmesi, denizde kurulan ilk Haliade-X açık deniz rüzgar türbininin, Birleşik Krallık kıyılarının 130 km açıklarında bulunan Dogger Bank Rüzgar Santrali’nin bir parçası olarak güç üretmeye başladığını duyurdu. Türbin, denizde faaliyete geçen 13 MW+ gücündeki yeni nesil rüzgar türbini jeneratörlerinden ilki ve Avrupa sularında şimdiye kadar kurulu en büyük jeneratörlerden biriydi.

13 MW’lık Haliade-X türbini, tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak 3,6 GW’lık Dogger Bank Rüzgar Santrali’nde kurulacak 277 türbinden ilki oldu. Üç aşamada (Dogger Bank A, B ve C) inşa edilen Dogger Bank Rüzgar Santrali, 6 milyon Birleşik Krallık hanesine veya dünyanın yaklaşık %5’ine güç sağlamak için 13 ve 14 MW’lık Haliade-X türbinlerinin bir karışımını kullanacak.

GE Vernova’nın Offshore Rüzgar işletmesi CEO’su Jan Kjaersgaard şunları söyledi: ” İlk Haliade-X’e denizde enerji vermek, offshore rüzgar endüstrisinin gelişiminde bir başka önemli adımdır. Haliade-X, aşağıdaki gibi projelere geniş ölçekte temiz, güvenilir yenilenebilir enerji sağlamak üzere tasarlandı: Dogger Bank olarak bu, GE Vernova’nın dünyayı elektriklendirmeye devam ederken aynı zamanda onu karbondan arındırmaya çalışırken güveneceği türden yenilikçi bir teknoloji. “

Haliade-X, 2018 yılında piyasaya sürüldüğünde sektördeki ilk 12MW+ offshore rüzgar türbiniydi. Endüstrinin aynı miktarda rüzgarla daha fazla güç üretebilen daha verimli türbinlere olan ihtiyacını karşılayacak şekilde gelişmesini sağlayan bir platformun parçası olarak tasarlandı.

GE Vernova’nın Offshore Wind işletmesi, Haliade-X’i geliştirirken, GE Onshore Wind, LM Wind Power, GE Power, GE Aviation, GE Digital ve şirketin Global Araştırma Merkezi’nin bilgilerinden yararlanarak GE portföyü genelinde benzeri görülmemiş bir işbirliğine güvendi.

Haliade-X’in bir prototipi, üç yıldan fazla bir süredir Hollanda’nın Rotterdam limanında karada çalışıyor. Haliade-X, prototip üzerinde yapılan kapsamlı testler sonucunda DNV’den 14,7 MW’a kadar çalışma konusunda bağımsız sertifika aldı.

Haliade-X, tarihi Dogger Bank Rüzgar Santrali’ne güç sağlamanın yanı sıra, ABD’deki ilk şebeke ölçekli rüzgar santrali olacak 800 MW’lık Vineyard Wind projesinin ve New York’taki Ocean Wind I projesinin bir parçası olarak da kullanılacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.