İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Akkuyu NGS’nin 4. Ünitesinde Konsol Kafesi Kuruldu

Güvenlik sisteminin bir unsuru olan konsol kafesi, reaktör tesisinin diğer bileşenlerinin kurulumu için destek görevi görmektedir.

Akkuyu NGS’nin dördüncü güç ünitesinde, eriyik lokalizasyon cihazının (MLD) kafes konsolu tasarlanan konuma monte edildi.

Konsol kafesi HLR’nin üç parçasından biridir (cihaz ayrıca bir mahfaza ve bir kılavuz plakadan oluşur). Bu, güvenlik sistemindeki önemli bir bağlantıdır, binanın korunmasını ve kontrol ünitesinin iletişimini sağlar. Kafes,
ölçüm cihazları için su temini, buhar tahliyesi, havalandırma ve iletişim geçişini organize etmek için tasarlanmıştır.

Yapı, bir paletli vinç kullanılarak reaktör şaftının altına kuruldu. Konsol kafesi reaktörün büyük boyutlu ve ağır metal bir parçasıdır. Ağırlığı 166 ton, çapı 9,5 m, yüksekliği 2,3 m olup, altı bileşenden oluşur ve kuru korumayı ve kılavuz plakayı soğutmak için hava beslemesi için bir hava toplayıcı sektörü, şaftın betonuna sabitlemek için destek ayakları, borular içerir. buhar tahliyesi, bakım için teknolojik bir koridor, sensörleri korumak için boru kapakları ve reaktör şaftına hava girişi için bir hava borusu.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve inşaatı devam eden Akkuyu NGS Direktörü Sergei Butskikh şunları söyledi:

Akkuyu NGS projesinde yer alan Rus ve Türk uzmanlar, çeşitli reaktör tesisleri tasarımlarının kurulumunda geniş deneyime sahip olduğundan, Ünite 4’teki konsol kirişinin kurulumu kusursuz bir şekilde gerçekleştirildi, tüm operasyon yalnızca üç saat sürdü. Bir sonraki aşamada kılavuz plakayı ve kuru reaktör korumasını kuracağız. Dördüncü güç ünitesi ve diğer Akkuyu NGS şantiyelerindeki montaj çalışmaları, tüm standartlara ve güvenlik kurallarına uygun olarak, inşaat ve montaj iş planına tam olarak uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.