İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Dünyanın En Büyük Nükleer Şantiyesinde En Modern Güvenlik Sistemleri Devreye Giriyor

Akkuyu NGS 4 Nolu Ünitesinde, tasarlanan konuma bir Eriyik Lokalizasyon Cihazı (MLD, “Eriyik Tuzağı”) monte edildi. Bu, güç ünitesindeki inşaat çalışmalarının önemli bir aşaması ve bundan sonra reaktör şaftının daha fazla inşası mümkün hale gelecek.

Rusya ve Türkiye’nin ortak projesi Akkuyu NGS her geçen gün büyüyor, gelişiyor ve değişiyor. Modern teknolojiler kullanılarak aynı anda dört güç ünitesinin inşa edildiği dünyanın en büyük nükleer şantiyesi. Eriyik lokalizasyon cihazı, nükleer santralin her türlü işletim senaryosunda çevre ve insan güvenliğini sağlayan benzersiz bir teknolojik gelişme. Kurulum, Türk ve Rus uzmanlardan oluşan koordineli bir ekip çalışmasıyla gerçekleştirildi. Tuzağın kurulumundan önce üretim tesisinde Akkuyu Nükleer A.Ş. temsilcilerinin katılımıyla dikkatli bir kalite kontrol yapıldı ve Akkuyu NGS sahasına sevk edildi. Ekipmanın bütünlüğünü ve güvenilirliğini doğrulayan bir inceleme prosedürü gerçekleştirildi.

Eriyik Lokalizasyon Cihazı

Eriyik Lokalizasyon Cihazı, 6,14 metre yüksekliğinde ve 5,83 metre çapında çelik koni şeklinde bir kaptır. 144 ton ağırlığındaki ekipman, acil durumlarda çekirdek eriyiğinin parçalarının güvenilir bir şekilde tutulması ve çevreye kaçmasını önlemek üzere tasarlanmıştır. Akkuyu NGS’nin işletmesi sırasında “Eriyik Tuzağı” özel malzemelerle doldurulmaktadır. Nükleer yakıt onlarla etkileşime girdiğinde önce biriken ısının bir kısmını kaybeder ve ardından kimyasal işlemler nedeniyle yakıtın zincirleme reaksiyonu anında durdurulur ve soğutulur. Eriyik lokalizasyon cihazı maksimum güvenlik özelliklerine sahip.

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer santrali. Akkuyu NGS projesi, Rus tasarımı VVER 3+ nesil reaktörlere sahip dört güç ünitesini içeriyor. Her bir nükleer güç ünitesinin kapasitesi 1200 MW olacak. Akkuyu NGS’nin inşası, dünya nükleer sektöründe Yap-Sahip Ol-İşlet modeliyle hayata geçirilen ilk proje olma özelliğini taşıyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.