İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

ATM Sağlık Kayseri Yatırım ve İşletme A.Ş., ATM Sağlık Konya Yatırım ve İşletme A.Ş., ATM Sağlık Manisa Yatırım ve İşletme A.Ş., ATM Şanlıurfa Sağlık Yatırım ve İşletme A.Ş., MEYDA Medikal A.Ş. firmaları ile medikal & sağlık sektöründe faaliyetlerini sürdüren YDA Group; hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli sağlık sektörü tecrübesine sahiptir.

Hastane Tecrübesi

YDA Group, 640 yataklı Malatya Hastanesi, 400 yataklı Muş Hastanesi, 300 yataklı Niğde Hastanesi ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından finansmanı yapılan 347 yataklı Ümraniye Pediatri ve Kadın Doğum Hastanesi’ni, 350 yataklı Sarıyer Devlet Hastanesi ve 300 yataklı Ağrı Devlet Hastanesi’ni inşa etmiştir. YDA; Kamu Özel İşbirliği (Public-Private Partnership – PPP) modeliyle yapımı süren şehir hastaneleri projelerinde 4 şehir hastanesiyle hem yatırımcı hem de yapımcı firma olarak önemli bir rol almaktadır.

Şehir Hastaneleri (PPP)

Sağlık sektöründeki ana eğilimlerden biri de PPP modeli kullanılarak hayata geçirilmesi planlanan hastane projelerinin gelişimidir. Sağlık Bakanlığı’nın PPP modeliyle ihale ettiği 25 hastaneden ilki olan 1607 Yataklı Kayseri Şehir Hastanesi’ni Mayıs 2018’de, 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi de Ekim 2018 tarihinde hizmete açan, 1250 yataklı Konya ve 1700 yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanelerinin ise çalışmalarına devam eden YDA Group; önümüzdeki dönemlerde planlanacak yeni şehir hastanelerinin de paydaşlarından biri olmayı hedeflemektedir.

MEYDA Medikal

MEYDA Medikal; tıbbi sarf malzemesi ticareti yapmak amacıyla 2000 yılında kurulmuştur. Türkiye’de 70 farklı ürün distribütörlüğü olan MEYDA Medikal’in 50 bölge bayisi, bölge bayilerine bağlı 35 alt bayisi, K.K.T.C. ve Azerbaycan bayileri bulunmaktadır. Kamu, özel ve üniversite hastanelerinde önemli referanslara sahip olan MEYDA Medikal; 2001 yılından bu yana Poly Medicure firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır. 2015 yılı içerisinde yerli üretim olan Cleanset ve Medstar Marka steril ve non-steril hastane tekstil ürünlerinin Türkiye distribütörlüğünü almış ve 50 çeşit ürün ile sektörde yer edinmiştir. MEYDA Medikal; sektörel bazda tüm ulusal ve uluslararası kongrelere katılmaya özen göstermekte ve yapılan klinik çalışmalara da sponsorluk katkısı sağlamaktadır.

YDA’nın yurtdışında devam eden sağlık yatırımları şöyle;

Türkistan Şehir Hastanesi (1700 Yatak)

Kazakistan’ın güneyinde Türkistan bölgesinde yer alan Türkistan şehri için PPP modeliyle tasarlanan ve 2019 Haziran ayı içinde başlayan proje, multidisipliner bir hastanenin inşaatını ve bakımını kapsamaktadır. 79.263 m2 kapalı inşaat alanı olan şehir hastanesi projesi 550 yataklı akut bakım ünitesi, 60 yataklı enfeksiyon ünitesi, 10 yataklı yanık tedavi ünitesi ve 10 yataklı toksikoloji ünitesi olmak üzere toplam 630 yatak kapasitesine sahiptir. Proje içinde ayrıca 24 yataklı yoğun bakım ünitesi, 15 yataklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi, 6 yataklı doğum salonu, 5 yataklı kardiyovasküler cerrahi erişkin yoğun bakım ünitesi ve 8 yataklı koroner yoğun bakım ünitesi yer almaktadır. Projenin 2022 Ağustos’ta bitirilmesi planlanmaktadır.

Kampüs içinde hasta, personel ve ziyaretçiler için açık otopark bulunmaktadır. Bunun yanı sıra helikopter pisti de yer almaktadır. Hastane bünyesinde 34 adet poliklinik bulunmaktadır. Proje, modern ve ferah yapısıyla, çift kişilik hijyenik ve geniş odaları, temiz ve ferah sosyal alanları ile hem çalışanlarına hem de hastalarına en yüksek standartlarda hizmet sunmayı hedeflemektedir. Konferans salonları, kafe ve restoranları, çocuk oyun alanları gibi sosyal alanları ile çalışanlarına da iş hayatında sosyal hayatın konforunu sağlamaya yönelik bir şehir hastanesi projesidir.

Petropavlovsk Şehir Hastanesi (510 Yatak)

Kazakistan’ın kuzeyinde yer alan Petropavlovsk şehri için PPP modeli ile tasarlanan ve 2019 Haziran ayı içinde başlayan proje, multidisipliner bir hastanenin inşaatını ve bakımını kapsamaktadır. 21.400 m2 kapalı otopark alanı ve 69.972 m2 diğer alanlar ile birlikte toplam 91.372 m2 kapalı inşaat alanı olan şehir hastanesi projesi, 480 yataklı akut bakım ünitesi ve 30 yataklı enfeksiyon ünitesi olmak üzere toplam 510 yatak kapasitesine sahiptir. Proje içinde ayrıca 24 yataklı yoğun bakım ünitesi, 10 yataklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi, 20 yataklı nöropatoloji ünitesi ve 8 yataklı kardiyovasküler cerrahi erişkin yoğun bakım ünitesi yer almaktadır. Projenin 2022 Aralık’ta bitirilmesi planlanmaktadır.

Kampüs içinde 500 araçlık kapalı otopark ile hasta, personel ve ziyaretçiler için açık otopark bulunmaktadır. Bunların yanı sıra helikopter pisti de yer almaktadır. Hastane bünyesinde 34 adet poliklinik bulunmaktadır. Proje, modern ve ferah yapısıyla, çift kişilik hijyenik ve geniş odaları, temiz ve ferah sosyal alanları ile hem çalışanlarına hem de hastalarına en yüksek standartlarda hizmet sunmayı hedeflemektedir. Konferans salonları, kafe ve restoranları, çocuk oyun alanları gibi sosyal alanları ile çalışanlarına da iş hayatında sosyal hayatın konforunu sağlamaya yönelik bir şehir hastanesi projesidir.

NurSultan Şehri Astana Tıp Üniversitesi Hastanesi (800 Yatak)

Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan şehri için PPP modeli ile tasarlanan ve 2020 yılı başında başlayan proje, multidisipliner bir üniversite hastanesinin inşaatını ve bakımını kapsamaktadır. 215.000 M2 arsa üzerine; 25.000 m2 kapalı otopark ve 165.000m2 diğer alanlar ile toplam 190.000 m2 kapalı inşaat alanı olan şehir hastanesi projesi, 600 yataklı yetişkin ve 200 yataklı çocuk bölümleri olmak üzere toplam 800 akut yatak kapasitesine sahiptir. Proje içinde ayrıca 48 yataklı yoğun bakım ünitesi, 30 yataklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi, 6 adet kardiyovasküler yoğun bakım ünitesi ile 10 adet koroner yoğun bakım ünitesi yer almaktadır. Projede yer alan ve uluslararası merkezi işletim sitemine göre planlanmış, Teşhis, Tedavi ve Görüntüleme Üniteleri ile Laboratuvar, Sterilizasyon, Mutfak ve Çamaşırhane alanları yüksek teknolojik donanıma sahip olacaktır.

İçerisinde ayrıca akademik üniteleri, derslikler, konferans ve seminer salonları bulunan ve JSI Standartlarına uygun olarak tasarlanan Projenin 2022 Aralık’ta bitirilmesi planlanmaktadır. Kampüs içindeki kapalı otopark ile hasta, personel ve ziyaretçiler için açık otopark bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, tıp öğrencisi, personel, hasta ve ziyaretçiler için yaşam sokağı ve sosyal tesis alanları ile helikopter pisti de yer almaktadır. Hastane bünyesinde 50 adet poliklinik bulunmaktadır. Proje, modern ve ferah yapısıyla, çift kişilik hijyenik ve geniş odaları, temiz ve ferah sosyal alanları ile hem çalışanlarına hem de hastalarına en yüksek standartlarda hizmet sunmayı hedeflemektedir. Konferans salonları, kafe ve restoranları, çocuk oyun alanları gibi sosyal alanları ile çalışanlarına da iş hayatında sosyal hayatın konforunu sağlamaya yönelik bir şehir hastanesi projesidir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.