İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Türkiye – Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısı önceliğimizdir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Iraklı mevkidaşı Nasser Bandar ile görüştü.

Karaismailoğlu, “Ülkelerimiz arasında yeni bir kara sınır kapısı açılması ve doğrudan demiryolu bağlantısı kurulması önceliğimizdir. Irak’ın altyapı geliştirme hamlesinde güçlü işbirlikleri kurmayı amaçlıyoruz. Irak halkının refahını ve yaşam kalitesini arttıracak projeleri birlikte gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bandar ve heyeti ile İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdi. Irak’ın altyapı geliştirme hamlesinde güçlü işbirlikleri kurmayı amaçladıklarını belirten Karaismailoğlu, Türkiye-Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısı kurulmasının da öncelikleri olduğunu kaydetti.

– “Irak’ın altyapı geliştirme hamlesinde güçlü işbirlikleri kurmayı amaçlıyoruz”

Bakan Karaismailoğlu, salgın gibi küresel krizlerin etkilerinin ancak komşular arası yapılan dayanışma ve işbirliği ile azaltılabileceğini belirterek; Irak’ın altyapı geliştirme hamlesinde güçlü işbirlikleri kurmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, “Bu süreçte hem kamu sektörü olarak hem de özel sektör paydaşlarımızla Irak’taki muhataplarımızla bir araya gelerek Irak halkının refahını ve yaşam kalitesini arttıracak projeleri birlikte gerçekleştirmek istiyoruz. Bugün Iraklı Mevkidaşım ile bu bağlamda ulaştırma ilişkilerimizi etraflıca ele alacağız. Ulaştırmanın alt sektörleri itibariyle karayolu, demiryolu ve sivil havacılık alanlarında önümüzdeki dönemde birlikte atacağımız adımları tartışacağız” dedi.

– “İki ülke arasında doğrudan demiryolu bağlantısı kurulması önceliğimiz”

İki ülke arasında yeni bir kara sınır kapısı açılmasının ve doğrudan demiryolu bağlantısı kurulmasının öncelikleri olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, bu çerçevede Mevkidaşı Bandar ile görüş alış-verişinde bulunacaklarını bildirdi. Karaismailoğlu, “Bugünkü toplantımızda sadece Ülkelerimiz arasındaki ulaştırma ilişkilerini değil, bölgemizdeki ulaştırma ağını da olumlu yönde etkileyecek somut adımları belirleyeceğiz” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, ayrıca konuk Bakan Nasser Bandar’ın ülkedeki mega prestij projelerinden Avrasya Tüneli, Marmaray ve Çanakkale Köprüsüne de saha ziyaretlerinde bulunacaklarını kaydetti.

-Nasser Bandar “Demiryolu çalışmalarımız devam ediyor”

Türkiye-Irak arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini belirten Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bandar ise “Demiryolu, havayolu alanlarında önemli çalışmalar yapacağız. Demiryolu çalışmalarımız hali hazırda devam ediyor. En kısa zamanda iki ülke arasında transit yolu açılması da en büyük temennimiz” ifadelerine yer verdi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.