İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Rolls-Royce, Enerji Start-Up’ı Kowry Energy’ye yatırım yapıyor

Rolls-Royce, sürdürülebilir ve merkezi olmayan enerji sistemleri sağlayıcısı olan Berlin merkezli start-up Kowry Energy GmbH’ye yatırım yaptığını duyurdu. Kowry, fotovoltaik ve batarya depolama sistemleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını bir araya getiriyor ve Sahra Altı Afrika’daki enerji altyapısının sürdürülebilir bir şekilde genişlemesini destekliyor.

Power Systems CFO’su Louise Öfverström konuyla ilgili olarak, “Afrika pazarı, merkezi olmayan enerji arzı için muhteşem bir potansiyel sunuyor. Coğrafi koşullar, sanayi ve kamu müşterileri için minimum fosil yakıt kullanımıyla çalışan, iklim dostu ve yerel bir güç kaynağı oluşturma imkânı sağlıyor. Yeni bir şirket olan Kowry Energy, hızla büyüyen Afrika enerji piyasasının gerçeklerine uyum sağlayabiliyor. Yatırımcı ve endüstri ortağı olarak Rolls-Royce, pazarda Kowry Energy’ye güçlü bir konumlandırma sağlıyor. Start-up şirketi Kowry, projelerinin uygulanmasında desteğimize ve bilgi birikimimize sonuna dek güvenebilir” dedi.

Kowry Energy Kurucusu Ndiarka Mbodji ise şu açıklamayı yaptı: “Gezegenimizin karşı karşıya kaldığı iklim sorununun, ancak bugün enerjiden yoksun yaşayan 600 milyon Sahra Altı Afrika insanının da sürece dâhil edilmesi sayesinde başarıyla çözülebileceğine inanıyoruz. Bunun için, ölçekli ve hızlı şekilde sürdürülebilir enerji erişimi sağlayan yenilikçi iş modelleri gerekiyor. Ölçeğe dayalı iş modelimiz ve yatırımcımız Rolls-Royce Power Systems’ın desteğiyle, Kowry Energy olarak bunu başaracağımızdan eminiz.”

Kowry Energy, yerel bağımsız güç sağlayıcılar ve işletmecilerle işbirliği içinde, 1 MW’a kadar olan talepler için fotovoltaik sistemler ve batarya depolamalı enerji çözümleri sağlayacak. Bu, fosil yakıtların kullanımını en aza indiriyor ve Afrika’daki iklim koşullarından en uygun şekilde faydalanıyor. Kowry Energy, müşterilerini proje geliştirme ve tasarımdan ekipman tedarikine kadar her adımda destekliyor ve müşterilerine tamamen entegre hibrit çözümler sunuyor.

Mbodji ayrıca, “Bu yıl Mali ve Nijerya’da bu çalışmaları başlatıyor olmaktan, iş modelimizin 17 milyon dolarlık mevcut proje stoğuyla onaylandığını ve hızla büyüdüğünü görmekten heyecan duyuyoruz. Sahra Altı Afrika’da sürdürülebilir enerji erişimi konusuna kendilerini adayan daha fazla yatırımcıyı ağırlamayı dört gözle bekliyorum” dedi. 

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, toplumları birbirine bağlayan, güçlendiren ve koruyan güç ve çözümlere öncülük etmektedir. Faaliyetlerinde (ürün testleri hariç olmak üzere) 2030 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi hedefleyen Rolls-Royce, 2020 yılında BM Race to Zero kampanyasına katılarak faaliyet gösterdiği sektörlerin de 2050 yılına kadar net sıfır karbon hedefine ulaşmalarını sağlamak için öncü bir rol oynayacağını ortaya koymuştur.
  2. Merkezi, Almanya’nın güneyindeki Friedrichshafen kentinde bulunan Rolls-Royce Power Systems’in yaklaşık 9.000 çalışanı var. Ürün portföyünde, gemiler ile ağır kara, demiryolu ve savunma araçları için, ve enerji üretimi, petrol ve gaz endüstrisi için MTU markalı yüksek hızlı motorları ve tahrik sistemleri, ayrıca kritik görev, yedek ve sürekli güç, birleşik ısı ve güç üretimi ve mikro şebekeler için dizel ve gaz sistemleri ile akü konteynerleri yer almaktadır.
  3. Rolls-Royce 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren 400’den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler ve deniz kuvvetleri ve 5.000’den fazla enerji ve nükleer enerji müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. 
  4. Rolls-Royce 2020 yılında 11.76 milyar sterlin gelir elde etmiş ve araştırma ve geliştirmeye 1.25 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıca, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 28 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan küresel bir ağı da desteklemektedir.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.