İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Akkuyu NGS’yi inşa eden Rosatom Rusya’da iki RES daha kuruyor

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’yi inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, nükleerin yanı sıra rüzgâr enerjisine yönelik yatırımlarını da sürdürüyor. Bu kapsamda, Rusya’da iki santral daha kuruluyor.

Rosatom’a bağlı NovaWind A.Ş., Rusya’nın en büyük rüzgar enerjisi santrali Adygea’nın ardından, ülkede iki santral daha inşa etmek için çalışmalarına hız verdi. NovaWind, Stavropol Krai Bölgesindeki Karmalinovskaya Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ile Rostov Bölgesindeki Marchenkovskaya RES’nin inşaatına başladı.

Yılda 147 GWh enerji üretecek
Karmalinovskaya RES, yılda 147 Gigawatt saat (GWh) enerji üretecek. Santral, 60 Megawatt (MW) üretim kapasitesine sahip olacak. NovaWind, her biri 2,5 MW kapasiteli 24 rüzgâr türbininden oluşacak olan Karmalinovskaya RES’in inşası için 8 milyar rubleden fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Yatırım hacmi 16 milyar rublenin üzerinde olacak
İnşasına başlanan bir diğer rüzgar enerjisi santrali Marchenkovskaya’nın üretim kapasitesi ise 120 MW olacak. Santral yılda 402 GWh enerji üretecek. Marchenkovskaya RES sahasında, her biri 2,5 MW kapasiteli 48 rüzgâr türbini yer alacak. Santralin toplam yatırım hacminin 16 milyar rublenin üzerinde olması bekleniyor. NovaWind A.Ş. yönetimi altında faaliyet gösteren işletmeler, 2023 yılına kadar toplamda 1 GW kapasiteli rüzgâr santralleri inşa edecek.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.