İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Enka’dan, Tataristan’da dev projeye imza

Türk inşaat firması Enka, Tataristan’da inşa edilecek 858 megavat kapasiteli doğalgaz kombine çevrim santralinin yapımı için JSC Tatenergo firmasıyla sözleşme imzaladı.

Enka ve Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’ndeki enerji şirketi JSC Tatenergo arasında 25.6 milyar ruble (yaklaşık 360 milyon dolar) değerinde kombine çevrim elektrik santrali inşaatı için sözleşme imzaladı. Proje, GE 9HA.02 Gaz Türbini jeneratörü ile donatılmış 1×1 konfigürasyonu üzerine kurulu olacaktır. Kasım 2023’te faaliyete geçmesi planlanan santral tamamlandığında, % 64,7 verimlilik ile 858 MW’lık kapasiteye sahip olacak ve Rusya Federasyonu’nun en verimli santrali olacak.

Irak’taki Dhi Qar Kombine Çevrim Elektrik Santrali faaliyete geçti.
Enka İnşaat ve General Electric (GE) firmaları arasında imzalanan EPC anlaşması kapsamında imalat, edarik, inşaat, taşıma, montaj, test ve devreye alma işlerinin üstlenildiği Irak’taki Dhi Qar Kombine Çevrim Elektrik Santrali, hem doğalgaz hem yakıt ile çalışan ve 750MW kurulu güce sahip bir enerji santrali projesidir. Enka İnşaattan yapılan açıklama da “GE ve Irak Elektrik Bakanlığı (MoE) ile beraber gerçekleştirdiğimiz projemiz, yaşanan zorluklara rağmen, çalışanlarımızın azmi ve kararlılığı sayesinde devam etmektedir. Covid-19 salgının yaşandığı bu sıra dışı dönemde, ekiplerimizin üstün sabrı ve fedakarlığı sayesinde, projenin 1. faz kapsamında bulunan dört gaz tirbünü, enerji verilerek santralde faaliyete geçirilmiştir. Proje ekibinin bu başarısı sayesinde, Dhi Qar Eyaleti 500 MW daha ek enerjiye erişim fırsatına sahip olmuştur.” dendi. ENKA, Türkiye’nin en büyük inşaat şirketi olmakla beraber, 1981 yılından bu yana ENR En İyi Uluslararası Müteahhitler arasında yer almaktadır. İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yapan Sn.Mehmet Tara, şirket yönetimini üstlenen Tara Ailesi’nin üçüncü kuşak temsilcisidir.

Türkiye’nin en değerli markaları arasında yer alan ENKA, 2019 senesi içerisinde, şirketin başlıca faaliyet alanlarında yürütmüş olduğu operasyonlar ile 1,9 Milyar ABD Doları iş hacmi gerçekleştirmiştir: ENKA, 5 Milyar ABD Doları’ndan fazla piyasa değeri ile Borsa İstanbul (BIST)’de işlem görmektedir. ENKA, bugüne kadar, Türkiye’de toplam 7 Milyar ABD Doları sözleşme bedeli tutarında 125 proje üstlenmiştir ve yurtdışında toplam 42,8 Milyar ABD Doları sözleşme bedeli ile 411 projeye imza atmıştır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.