İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“1.6 Milyar TL Bütçeli 38 Projemiz Hızla Devam Ediyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da gerçekleşen toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan, “Konyalılarla ayrı bir gönül muhabbetimiz var. Bugün hasret gidermenin yanında 5 ayrı yatırımı da şehrimizin hizmetine sunmak için buradayız. ” diyerek konuşmasına başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Son 18 yılda Konya’ya toplamda 60 milyar lirayı aşan yatırım yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Sağlık alanında yaptığımız hizmetlerin zirve noktasına ulaşan şehir hastanelerimizden en büyüklerinden birini Konya’da inşa ettik. Hastanemiz ilk etapta 838 yataklı olarak planlanmıştı. Biz bu kapasitenin Konya için az olduğunu görerek temel atma töreni sırasında talimatımızı verdik ve hastanemizin yatak sayısını 1250’ye çıkarttık. Açılışını yaptığımız bir başka projemiz, büyüyen ve gelişen Konya’nın şehir içi trafiğini rahatlatmak için yaptığımız çevre yoludur. Bugün çevre yolunun Konya-Karaman ve Konya-Ereğli yolları arasındaki bağlantıyı sağlayan 22 kilometrelik bir etabını hizmete açıyoruz. Çevre yolunun diğer kısımları da peyderpey hizmete sunulacaktır. Kayacık Lojistik Merkezinin açılışını yapıyoruz. Bu Lojistik Merkezi, şehrin istihdamına da önemli katkıda bulunacaktır. Resmi açılışını yapacağımız son yatırım, Sarayönü ilçemizde iki ayrı proje halinde inşa edilen 1682 konut ile Cami Sosyal Tesis Ticaret Merkezi Altyapı ve Çevre Düzenlemesi işleridir. Bu konutlarda oturan vatandaşlarımıza huzurlu ve esenlik dolu bir hayat diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Konya’nın Millet Bahçeleri

Erdoğan; Konya’da yapımı tamamlanan, inşa aşamasında olan ve ihale süreçleri devam eden millet bahçelerine de değindi. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:“Meram Millet Bahçemizi şehrimize kazandırdık. Merkez Seydişehir, Sarayönü, Karapınar millet bahçelerinin inşası; Beyşehir, Ereğli, Yalıhüyük, Tuzlukçu, Kadınhanı, Çumra ve Ilgın millet bahçelerinin ise ihale, proje süreçleri devam ediyor. Türkiye’yi 2023’e kadar yeni ve çok daha büyük hizmetlere kavuşturarak hedeflerimizi gerçekleştirmiş olarak yeni döneme gireceğiz. Açılışı yapılan hizmetlerin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Konya’mıza bu yatırımların kazandırılmasında emeği geçen bakanlarımızı tebrik ediyorum .”

“Güçlü Türkiye’nin Yolu Güçlü Şehirlerden Geçer”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Güçlü Türkiye’nin yolu güçlü şehirlerden geçer” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi açıkladığı 11 maddelik şehircilik manifestosunun kendilerine yol gösterdiğini kaydeden Bakan Kurum, “Güçlü Türkiye’nin yolu güçlü şehirlerden geçer diyoruz ve bu noktadan hareketle, şehirlerimizi; millet bahçeleri, sosyal konut, kentsel dönüşüm projeleriyle; tarihi kent merkezleri ve sanayi alanlarımızın ihyasıyla örnek şehirler haline getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

Mahalle Kültürünü Yaşatan Projeler

Selçuklu geleneğini, Osmanlı mührünü koruyarak Konya’yı marka şehir haline getirmek için çalıştıklarını kaydeden Bakan Kurum, şöyle konuştu: “Tarihi camileri, kervansarayları, çeşmeleriyle Konya’mızın en güzel ilçelerinden biri olan Sarayönü’nde; TOKİ’miz eliyle; iki ayrı etapta; toplam 1.682 konutumuzu inşa ettik, vatandaşlarımıza teslim ettik. Talimatlarınızla başlattığımız 50 bin ve 100 bin sosyal konut projeleri kapsamında; Konya’mızda 6.435 konutumuzu yatay mimari esaslı, mahalle kültürünü yaşatan bir anlayışla inşa ediyoruz.”

Tarihi Meydanda İhya Çalışması

Mevlana Türbesi’nin de içinde yer aldığı tarihi şehir meydanında yapılan çalışmaları aktaran Bakan Kurum, “Konya’mıza, ülkemize ve dünyaya yeni ve büyük bir meydan kazandırıyoruz. Mevlana Çarşısı, Altın Çarşı Dönüşüm projelerimizle; bugün Cuma namazımızı eda ettiğimiz Sultan Selim-Aziziye-Kapu Cami tarihi aksını canlandırıyoruz. Alâeddin Bulvarı’nda yürüttüğümüz projeyle bina cephelerini Konya’mızın tarihi ve yerel dokusuna uygun bir şekilde yeniliyoruz.” şeklinde konuştu.

“1.6 Milyar TL Bütçeli 38 Projemiz Hızla Devam Ediyor”

Sahibata Şükran Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi için çalışmalara başladıklarını da kaydeden Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karatay’da Yeni Motorlu Küçük Sanayi Sitemizde 2.690 sanayi birimi, 134 ticari alanın inşasına yıl sonunda başlıyoruz. Konya merkez ve ilçelerinde başlattığımız 2 milyon 126 bin m² büyüklüğündeki 12 millet bahçesi projemizi de en kısa sürede tamamlayacağız. Yine İller Bankamızla; Konya’nın altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarına dair 2003 yılından bugüne 2.5 Milyar liralık yatırımı tamamladık. Şu anda 1.6 Milyar TL olan 38 projemiz hızla devam ediyor.”

Konya’ya desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Kurum, “Her zaman olduğu gibi bugün de Konya’mıza; yeni sağlık, ulaşım ve şehircilik projeleriyle geldiniz, müjdeler verdiniz. Konya’ya tarihi bir gün yaşattınız.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da birer konuşma yaptığı törende, yapımı tamamlanan hizmetlerin açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.