İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Ziraat Kuleleri Yükseliyor

İstanbul Finans Merkezi’ne taşınacak Ziraat Bankası’nın genel merkezi 40 ve 46 katlı iki kuleden oluşacak. Projenin mimarı ABD’li KPF, tasarımda padişah mührü tuğradan esinlendi…

İstanbul Finans Merkezi projesinde inşa edilen 27.195,50 m2 alanlı arsa üzerine 7 kat bodrum, 8 kat podyum (ticari ve ortak alan) ile podyum üzerinde yükselen zemin üzeri 40 ve 46 katlı 2 yüksek kuleden oluşan projede, LEED Gold sertifikası standartları paralelinde geliştirilen, etkinlik ve aktivitelere uygun atriyum alanı ile birlikte özel tasarlanmış taş kaplamalı bir oditoryum bulunmaktadır. Podyum katlarda ticari ve sosyal alanlar bulunmaktadır. Türkiye’yi gelecek dönemde küresel ekonominin yeni üssü haline getirecek İstanbul Finans Merkezi’ne Ziraat Bankası damga vuracak. ABD’li dünyaca ünlü mimarlık şirketi Kohn Pedersen Fox Associates (KPF), Ziraat’ın yeni genel müdürlük binasının son ayrıntılarını açıkladı. Fransa, Japonya, Çin, İngiltere ve Güney Kore’nin en yüksek binalarını tasarlayan ABD’li şirketin mimarları, Ziraat Bankası’nın gökdelenlerini çizerken Osmanlı mimarisinden esinlendi. Yönetim binasını İstanbul Finans Merkezi’ne taşımaya hazırlanan Ziraat Bankası’nın iki gökdeleni de Türkiye’nin en uzun binaları arasında yer alacak.

46 Katlı Olacak
ABD’li uluslararası mimarlık şirketi KPF’nin paylaştığı Ziraat Bankası binası, 400 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Türkiye’nin en eski finans kurumuna hizmet verecek yapı, 46 ve 40 katlı iki kuleden oluşacak. Kuleler kompleks ışıklandırmalar ve mimarisindeki eğimlerle tuğra şekline göre çizildi. KPF’nin Yönetici Ortağı Paul Katz, Osmanlı mimarisine ait geometrik desen ve sembollerin yer alacağı iki dev kulenin vizyoner bir cesaretle tasarlandığını belirtti. Katz, “İki gökdeleni tasarlarken İstanbul’un tarihi ve kültürel yapısından esinlendik” dedi.

Finansın Mimarı
Dünya genelinde altı ülkede ofisi bulunan KPF’nin ana portföyünü başta finans merkezleri olmak üzere yüksek yapılar oluşturuyor. 2008’de 492 metrelik uzunluğa sahip Çin’in en yüksek binası olan Shangai World Financial Center da bunlardan. KPF, 480 metrelik Hong Kong’daki International Commerce Centre’a da imza attı.

Lokasyon: Site Mah. Altınordu Cad. Ümraniye- İstanbul
Türü: Proje
Toplam Alan: 27.195,50 m2
İnşaat Alanı: 431.041 m2
Mal Sahibi: Ziraat GYO
Müteahhit: Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş
Mimari: KPF Kohn Pedersen Fox Associates
Lokal Mimar: A Tasarım Mimarlık
Cephe Danışmanı: ALT Cladding Inc.
Proje Yönetimi: Turner Associates
Mühendislik ve Müşavirlik: Arup Müh.ve Müşavirlik Ltd. Şti.

İstanbul Finans Merkezi hakkında;
İstanbul’un bölgesel ve küresel bir finans merkezi olmasını hedefleyen, yaklaşık 3.200.000 m2 alan üzerine kurulması planlanan, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) Projesi; bankacılık sektörünün öncüsü Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası gibi kamu bankaları, SPK ve BBDK gibi kamu kurumları ile T.A.O., Enisler ve İş GYO A.Ş. özel sektör mülkiyetindeki arsalarda geliştirilecek projeler ile yenilikçi ve sürdürülebilir gelişimin temsilcisi ve öncüsü olacaktır. Ana aks/omurga çevresinde ise çeşitli büyüklüklere ayrılmış, kendi yarı özel kamusal alanları, iç avlusu ve ticaret alanları bulunan konut adaları oluşturulmuştur. Tüm yapı blokları, yapı adalarını çevreleyecek konumda yerleştirilmiş, bu nedenle adanın ortasında geniş bir açık alan elde edilmiştir. Bu açık alan hem yeşil alan hem de kamusal ortak alanlar olarak değerlendirilmekte ve yapı bloklarının birbirleriyle bir kent duvarı oluşturmasına izin vermektedir. Bu kent duvarı sayesinde yollar ve sokaklar daha net tanımlanmakta, tekinsiz ve güvensiz açık alan hissini kullanıcılarına vermemektedir. Hem ada ortasındaki ortak yeşil alanlar hem de sokaklar yapı blokları ile çevrelendiği için daha dinamik bir kent dokusu oluşturulmaktadır. Bu doku ve yapı bloklarının dizilişinden gelen süreklilik kenti tanımlı hale getirir ve kentsel sokakları ve aksları kentsel bellek oluşturacak şekilde hafızalara kazıyabilir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.