İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kömürhan Köprüsü’nün Son Segmentinin Birleşim Kaynağını Yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu çeşitli temaslarda bulunmak ve devam eden projeleri incelemek üzere Malatya’ya ziyarette bulundu.

Ziyaret kapsamında Kömürhan Köprüsü şantiyesine giderek açıklamada bulunan Bakan, bölgede 16 ilin ulaşım ağını güçlendirecek Yeni Kömürhan Köprüsü’nün 15 Aralık 2020’de açılacağını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ve
Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu

660 metre uzunluğundaki köprünün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle Orta Anadolu ve Akdeniz’i birbirine bağlayan yollar üzerinde olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu: “Bugün burada incelediğimiz ve hakkında bilgi aldığımız Kömürhan Köprüsü, Kömürhan Tüneli ve Bağlantı Yolu Yapımı Projesi ile sadece Malatya’nın değil, bölgede tam 16 şehre faydası dokunacak bir eser ortaya koymuş olacağız. Projemiz, tüm bölgenin kalkınmasına damga vuracak, bölgeye ekonomik canlılık getirecektir. Projemizin toplam uzunluğu 5 bin 155 metredir.”

Proje kapsamında bir adet 2 bin 400 metre uzunluğunda çift tüp tünel ile bir adet 660 metre gergin eğik kablolu köprü ve bir adet 123 metre uzunluğunda betonarme köprünün bulunduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Bugün itibarıyla projede yer alan çift tüp tünel inşaatının nihai beton kaplamasıyla birlikte, gergin eğik kablolu köprünün temellerini ve 168,5 metrelik pilon imalatını tamamladık” dedi.

9 Eylül 2020’de, 25’inci ve son segmentin de konulmasıyla Kömürhan Köprüsü’nün köprü birleşiminin gerçekleştiğini, köprünün kablo germe işlemlerini bitirerek üstyapı çalışmalarına geçtiklerini anımsatan Karaismailoğlu, “Taşıt trafiğine 2×2 şeritli hizmet verecek Kömürhan Köprüsü, Ters Y tipi kule olarak tasarlandı. Tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle dünya literatüründe de 4. sırada yerini alacak. Projemizin bağlantı yollarını, köprü ve tünel ikincil işlerini kısa bir süre içinde bitirip 15 Aralık 2020 tarihinde açılışını yapacağız” açıklamasında bulundu.

Kömürhan Köprüsü’nün devamında yer alan çift tüp tünelin 2020 yılı sonu itibarıyla trafiğe açılması için aydınlatma, havalandırma ve yangın sistemlerine ilişkin imalatların da son sürat ilerlediğine işaret eden Karaismailoğlu, “İnşallah, tünelimiz ve Kömürhan Köprümüzün hizmete girmesiyle birlikte Malatya-Elazığ arasındaki karayolu ulaşımı daha rahat, daha hızlı ve emniyetli bir şekilde gerçekleşecek. Türkü ve ağıtlara konu olan Fırat Nehri artık ulaşım için engel olmayacak. Projenin hayata geçmesi ile Malatya ve Elazığ arasındaki karayolu ulaşımında karşılaşılan ciddi sorunlar artık tarih olacak” diye konuştu.

Bakan, açıklamalarının ardından köprünün birleştirilmesi için son segmentin kaynağını yaptı.​

Kömürhan Köprüsü programını tamamlayan Karaismailoğlu ve Uraloğlu daha sonra Malatya-Sivas karayolu üzerinde inşası devam eden Tohma Köprüsü ile Kuzey Çevre Yolu şantiyelerine giderek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.