İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Gebze OS B-Darıca Sahil Yolu Metrosu 2023’te Hizmete Girecek

Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla şehirleri birbirine bağlarken, şehir içi metrolarla da hızlı trenlerin buralarla olan entegrasyonlarını sağladıklarını söyledi.

Metronun 15,5 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Karaismailoğlu, projenin 11 istasyonunun bulunduğunu kaydetti. Karaismailoğlu şöyle konuştu; “Çalışmalar başladı, kamulaştırma işlemleri tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde çok daha hızlı bir şekilde devam edecek. Hedefimiz 2023’ün mayıs ayında burayı tamamen hizmete açmak. 11 istasyonluk, 15,5 kilometrelik kısmın D-100’ün kuzeyindeki kesimini ilk önce tamamlayıp 2022 yılı içerisinde 8 istasyonu faaliyete almayı hedefliyoruz. 2023 mayısına kadar da TCDD Gar İstasyonu ile sahil arasındaki 4 istasyonluk kesimi faaliyete alma hedefimiz var. Programlarımız o şekilde.”

“Metro araçları da yerli ve milli olacak”
Bakan Karaismailoğlu, bu hattın sanayi bölgelerini şehirle bağlayacağını ifade ederek, ülkenin dört bir yanını demir yollarıyla donatmayı sürdüreceklerini söyledi. Hat için planlanan araçların yerli üretim olacağını aktaran Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi: “Buranın raylı sistem metro araçlarının ihalesi de yapılacak. İnşallah tamamı yerli üretim olacak metro araçları bu hatta çalışacaklar. Onunla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor, ihalesini yapıp imalatları tamamladıktan sonra, bu hatla birlikte metro araçları da yerli ve milli olacak. Yerli ve milli metro araçlarıyla seyahat etme imkanı olacak. Ülkemizin her bir noktasında yaşama değmeye, yaşamın kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın hizmetinde en güzel işleri yapmaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinde bile çalışmalarımız hiçbir şekilde aksamadı. Tedbirlerimizi aldık, şantiyelerimizi yeniledik, çalışmalarımızda işçisinden mühendisine kadar bütün arkadaşlarımız büyük bir özveriyle bu salgın sürecini atlattılar.” Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesini gezerek görevlilerden bilgi alan Bakan Karaismailoğlu’na, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da eşlik etti.

Gebze-Darıca arası 19 dakika
Gebze-Darıca arasındaki ulaşım mesafesini 19 dakikaya düşürecek metro hattı Gebze OSB’den başlayıp, Darıca Sahil’de son bulacak. 15.6 kilometrelik metro hattının 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak.

Bin 80 yolcu kapasiteli sürücüz metro
Toplam bin 80 yolcu kapasiteli Gebze OSB-Darıca Sahil Metrosu’nda 4 araç bulunacak. Sürücüz metro sistemi uygulanacak proje 12 istasyondan meydana gelecek. Metronun 32 kilometrelik bir güzergahtan oluşacağı açıklandı.

İhalesine 2.6 milyarlık teklif
İhalesi gerçekleşen metro hattı için 4 firma teklif vermişti. İhaleyi, 2 milyar 690 milyon lira ile en yüksek teklifi DBH Yol+Gürbağ İnş+Yedigöze İnş.+ Teb Enerji kazanmıştı.

90 saniyede sefer
Gebze Darıca metro hattında GoA4 sürücüsüz tam otomatik metro kullanılacak. Sinyalizasyon ekipmanları bulunan metroda 90 saniye aralıklarla sefer yapılabilecek

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.