İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

DAP İzmir’de Kaba İnşaat Bitiyor; Sırada Mavişehir ve Çeşme Var!

Son iki yılda 4 bin 600 konutun teslimatını gerçekleştiren DAP Yapı’nın İstanbul dışındaki ilk projesi olan DAP İzmir’de blok yüksekliği 21’inci kata ulaştı. Kaba inşaatın DAP Yapı’nın güçlü finansal yapısı ve tecrübesi sayesinde hızla devam ettiğini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “İzmir’in en güvenli binasını inşa etmek istedik. Bu nedenle temeli yerin 61 metre altına çektik. İzmir’e yakışanı yaptık… Yani yer üstüne yapacağımız 21 kat kadar yerin altına indik. Fakat bu bizim hızımızı yavaşlatmadı. Yılın son çeyreği itibarıyla her iki blokta da kaba inşaatı bitirip içerdeki ince işçiliklere başlıyoruz” diye konuştu.

Geliştirdiği nitelikli projeler ile ulusal ve uluslararası alanda ödüllerin sahibi ola ve İstanbul’da on binlerce adet markalı konut üreten DAP Yapı, İstanbul dışındaki ilk projesi olan DAP İzmir’de kaba inşaatın son rötuşlarını yapıyor. 1+0’dan 3+1’e kadar alternatif dairelerin bulunduğu DAP İzmir projesinde kişiye özel ödeme seçeneklerinin yanı sıra düşük peşinat ve düşük taksitle DAP Yapı güvencesiyle senetle satış imkanı sunuluyor.

Lansman döneminde satış rekorları kıran DAP İzmir, 31 ve 32 katlı iki bloktan meydana geliyor. 450 milyon TL yatırımla gerçekleştirilen, geniş balkonlu, deniz manzaralı ve ferah dairelerden oluşan proje 707 konut ve ticari alanlardan oluşuyor.

DAP İzmir projesinde bloklardan biri 21’inci kat yüksekliğe, diğeri ise 17’nci kata ulaştı. Eşsiz manzarasıyla hem deniz hem de kent manzarasına hakim olan ve 180 derece panoramik bir görsel şölen sunan daireleriyle şimdiden İzmir’in yeni simgelerinden birine dönüşmüş durumda.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yılmaz

Temeli 61 Metre Derine İndirdik
Ziya Yılmaz, İstanbul’daki DAP projelerinde olduğu gibi İzmir’de de deprem güvenliğini ön plana alarak son derece önemli bir işe imza attıklarını da belirterek şunları paylaştı: “Bu tarz projelerde 20 metrelik temel derinliği makul ve güvenilir kabul edilir. Ama biz deprem ülkesi olduğumuzun bilinciyle hareket ettik. İzmir’in en güvenli binasını yapmak istedik ve 61 metre kadar derine inmeyi başardık. Yani bir bina ölçüsü olarak örnek vermem gerekirse; 21 kat yerin üstüne yapacağımız kadar çalışmayı 21 kat yerin altına indirdik. Temeli bu şekilde attık. Otoparkı da yerin altına çektik. Bu sayede de yer üstünde daha fazla peyzaj, daha fazla çocuk ve sosyal yaşam alanı oluşturmuş olduk.”

700 Bin Metrekarelik Yeni Arazi Geliştirdik
İstanbul ve İzmir’de topladıkları arsaların büyüklüğünün 700 bin metrekareye ulaştığına dikkat çeken Ziya Yılmaz, “Önümüzdeki 5 yılda bu 700 bin metrekarede 13 milyar liralık yatırım hedefimiz var. İzmir’e, DAP İzmir ile ‘merhaba’ demiştik, artık kendimizi burada ‘ev sahibi’ olarak görüyoruz. Burada iki yeni projeye daha hazırlanıyoruz. Çeşme’de özellikle denize sıfır önemli bir arazide benzersiz bir proje için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir diğer projemiz de Karşıyaka Mavişehir’de” diye konuştu. Ziya Yılmaz, İstanbul’daki yatırımlarıyla ilgili ise şu bilgileri aktardı: “İstanbul’da Beykoz, Pendik, Maslak ve Ünalan Mahallesi’nde de çalışmalarımız sürüyor. Ertem Eğilmez’in unutulmaz filmi Hababam Sınıfı’na ev sahipliği yapan ve şu an da Hababam Sınıfı Müzesi olarak kullanılan binaya komşu durumdaki Validebağ Konakları ve Kartal’daki Teras Kule’nin inşaatı bitti. Şu an içerilerde ince işçilikler yapılıyor.”

İşin Altında Alanında Uzman BirEkibin İmzası Var
Ziya Yılmaz, DAP İzmir proje şantiyesindeki çalışmaların da tüm hızıyla sürdüğünü kaydederek, “Projedeki teslimleri Aralık 2020 diye açıklamıştık. İnşaat, her ay 4 kat eklenerek büyük bir hızla yükseliyor. İnşaatın bu kadar hızlı ilerlemesinin altında sahayı iyi okuyabilen, sektör tecrübesi yüksek, deneyimli ve uzman bir ekibin imzası var. DAP İzmir Ailesi’ni bir an önce mutlu yuvalarına kavuşturmayı planlıyoruz” dedi.

Son 2.5 Yılda 4 Bin 600 Konut Teslim Ettik
DAP olarak bu anlamda iş bitirme becerileri, erken teslimleri ve stratejik projeleri ile sektöre örnek olduklarına vurgu yapan Ziya Yılmaz, “Sadece son 2.5 yılda 4 bin 600’ün üzerinde ev teslimi gerçekleştirdik. Bu en az inşaat süreci kadar kıymetli, özenli bir konu” değerlendirmesinde bulundu. Ziya Yılmaz, bu yıl ise Validebağ ve Teras Kule projelerini teslim edeceklerini, bir sonraki teslimlerin ise DAP İzmir olacağını vurguladı.

Nişantaşı ve Çekmeköy İçin Şimdiden Yoğun Talep
Hatırlanacağı üzere DAP Yapı, Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkarılan Nişantaşı ve Çekmeköy arazileri için 2.9 milyar TL teklif vermiş ve her iki ihaleyi de kazanmıştı. Bu arazilerle ilgili yatırım planlarını da paylaşan Ziya Yılmaz, “Çekmeköy arazisi için oldukça şaşırtıcı, herkesin “Mutlaka burada yaşamam lazım” diyeceği bir proje olacak. Çekmeköy hem şehrin içinde hem doğal yaşamın merkezinde… Çekmeköy’le ilgili sürprizlerimiz olacak. Nişantaşı’nın tarihi dokusuna, kültürüne sahip çıkabilecek bir projeden söz ediyoruz. Yeni trendleri barındıran, hayranlık uyandıran, yaşamak isteği uyandıran, 60 yıl sonra bile eskimeyecek bir proje olacak. İçinde çok sürpriz de barındıracak. Çağrı merkezimize şu ana kadar 15 binin üzerinde Nişantaşı ile ilgili talep geldi. Hepsi de lütfen satışa çıkmadan bize bilgi verin diye arıyor” şeklinde konuştu.

5 Bin Konut Yolda
2 yılda 4 projeye başlamayı planlayan DAP Yapı, 8 bin kişiye de istihdam sağlayacak. Şirketin patronu Ziya Yılmaz, “Ülkemizin geleceğine güvenimiz tam. 5 bin konutluk ruhsat çalışmalarına başladık” dedi DAP Yapı, iki yıl içinde toplam 4 projeyi hayata geçirmek için kollan sıvadı. Projeler kapsamında 8 bine yakın istihdam oluşturmayı planladıklarını söyleyen Ziya Yılmaz, hükümetin ve Merkez Bankası’nın attıkları faiz adımları ile üreticilerin yeni yatırımlar için cesaretlendiğini belirtti. Yatırımcıları harekete geçiren fırsatlar sayesinde beklemeye geçen tüketicinin de konut alımına başladığını dile getiren Yılmaz, “Tüketici için faizler indi, sıfır konut için yüzde 0.79’lara kadar fırsat var. Tüketici kredileri, mevduat faizi düşüyor. Kamu bankalarının sayesinde konut kredisinde vadeler 180 aya çıktı. Ekonomideki durağan dönem çok iyi yönetildi, yatırımlar teşvik edildi. Ülkemizin yatırım ortamına ve geleceğine olan güvenimizle bu yatırım dönemini çok iyi değerlendireceğiz. 2020-2021 için 5 bin konutluk ruhsat çalışmasına başladık” diye konuştu.

1.200 Konutluk Proje
Bu dönemdeki ilk yatırımlarının Çekmeköy projesi olacağını anlatan Ziya Yılmaz, 1.200 bağımsız birimden oluşacak projenin; aynı zamanda uzun süredir yeni yatırım anlamında durgunluk yaşayan piyasaya da önemli bir hareket getireceğini kaydetti. Nişantaş projesi için de çalışmaların devam ettiğini ve yıl içinde başlayacaklarını anlatan Yılmaz, Çekmeköy ve Nişantaşı projelerinde çok iddialı olduklarını; dünyanın en prestijli gayrimenkul ödüllerinden birincilik almayı öngördüklerini söyledi. DAP Yapı, Çekmeköy/Taşdelen ve Nişantaşı arazilerini Emlak Konut GYO ihalelerinden satın almış, iki projeye 2.9 milyar liraya yakın teklif vermişti.

8 Bin Kişilik İstihdam
DAP Yapı, iki yıllık süreçte Çekmeköy, Nişantaşı, Beykoz ve Pendik projelerini hayata geçirmeyi hedefliyor. Bu sayede 8 bine ulaşan istihdam sağlanması bekleniyor. Validebağ ve Teras Kule projelerinin teslimlerine gelecek günlerde başlayacaklarını belirten Yılmaz, ayrıca İstanbul dışındaki ilk projeleri DAP İzmir’i de gelecek yıl teslim etmiş olacaklarını ifade etti.

Çekmeköy’e 45 Bin Ön Talep Geldi
Yılmaz, Çekmeköy projesinde konutların yatay mimari tarzda altı katlı olarak planlandığını anlatırken, ‘İskandinav tarzı’ olarak ahşap ve loft/loft benzeri modelde hayata geçirileceğini ifade etti. Üç aydır ön talep toplama sürecinde olduklarını kaydeden Ziya Yılmaz, şu ana kadar 45 bin talep topladıklarını açıkladı. Arazinin 200 dönüme yakın ve ormanla çevrili olduğunu, şantiyelerin kurulmaya başlandığını söyledi.

Lansmana Özel Sürpriz Fiyat
Çekmeköy projesinin yüksek prim potansiyeli barındırdığını söyleyen Yılmaz, “Metrekaresi 10 bin liranın üzerinde bir rakamla satışa çıkmayı planlıyorduk. Fakat lansmana özel bir sürpriz yapmaya karar verdik. 10 bin liranın altında bir rakamla satışa çıkacağız. Bitiş rakamlar ise 16 bin lirayı aşabilir. Her zaman ilk alan daha çok kazanıyor” diye konuştu. Yılmaz, projeyle ilgili şunları söyledi: “Proje alanının içinden bir dere geçiyor. Burayı hayata döndürerek, içinde alabalık tutulabilen bir göl yapıyoruz. Bir hayvanat bahçesi olacak. Çiftlik gibi çok geniş bir park alanımız olacak.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.