İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

İzmir’de Acil Durum Hastanesi İçin Çalışmalar Başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İzmir’de Ekim ayında yaşanan deprem sonrası yapılacağını açıkladığı 250 yataklı acil durum hastanesi için inşaat çalışmaları başladı. Bütün müdahalelerin yapılabileceği tam donanımlı acil durum hastanesi Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nin bahçesine yapılıyor.

          Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinde inşa ettiği acil durum hastanelerine yenisi ekleniyor. Kısa sürede inşa edilen, afet gibi olaylar sonrasında da kalıcı olarak hizmet veren acil durum hastanelerinden biri de İzmir’e yapılacak. Ekim ayında yaşanan depremde Buca’da yer alan Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi zarar görmüştü. Yaşanan afetle birlikte İzmir’e giden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aynı hastanenin bahçesine 250 yataklı acil durum hastanesi yapılacağını açıklamıştı. Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilip, ihalesi tamamlanan hastanenin sözleşmesi imzalandı, inşasına başlandı. Daha önce İstanbul’da yapılan acil durum hastanelerinin 45 günde bitirildiği göz önüne alındığında, İzmir’deki acil durum hastanesinin de kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

Dönemsel Değil Kalıcı Olacak

          Acil durum hastaneleri, sadece salgın, afet gibi acil durumlarda hizmet verecek dönemsel bir hastane olmayıp, kalıcı hastaneler olarak hizmet veriyor. Sağlık altyapısına yeni bir anlayışla güç katıyor, sağlık hizmetinde yeni bir vizyon getiriyor. İzmir’de yapılan acil durum hastanesi tamamlandığında, 148 adet tek kişilik hasta odası, 152 yoğun bakım yatağı, 6 ameliyathane ve son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla hizmet verecek. 42 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. 25 müşahede yatağının yer alacağı acil serviste 18 poliklinikte hasta kabulü yapılacak.

İhalesi Hakkında;

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 30.04.2021 tarihinde teklifleri toplanan İzmir Buca Seyfi Demirsoy 250 Yataklı Devlet Hastanesi Ve Halk Sağlığı Laboratuvarı Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 15.06.2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 280.799.554,51 TL yaklaşık maliyetli işi 268.400.000,00 TL bedel ile Gürbağ İnşaat (Ankara) firması aldı. İşin süresi 120 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.