İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Selçuklu Külliyesi Şehrin Kimliğini Yansıtacak

Aksaray Belediyesi’nin, şehir kimliği ile örtüşen mimari ve sosyal donatıları ile birlikte geleceğe taşınacak en önemli eserlerinden biri olan Selçuklu Külliyesi’nin inşaatı başladı.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak ve şehrin kültürel birikimleri ile inşa edilmiş mekanlar ortaya çıkartmak adına hayata geçireceği Selçuklu Külliyesi’nin temel kazıları ve temel altı iyileştirme çalışmaları tamamlandı.

Şehrin en işlek caddelerinden birinde hayata geçecek Külliyenin hızlı bir şekilde şehre kazandırılması için çalışmalar yürüten ekipler temel betonunun atılması ile yapım sürecini hızlandıracak.

Şehrin merkezi sayılabilecek bir noktada hizmete açılacak olan Selçuklu Külliyesinde aynı anda 2 Bin 100 kişi namaz kılabilecek ve ibadetlerini gerçekleştirebilecek genişlikte tasarlandı.

Şehrin köklü tarihi geçmişi içerisinde önemli yer edinmiş olan Külliye Kültürü ve Selçukluya ait izle proje kapsamında gün yüzüne çıkmış olacak.

Selçuklu Külliyesinde vatandaşların ibadet yapma alanlarının yanı sıra kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği kitap konağı da hizmete sunulmuş olacak. Oluşabilecek trafik yoğunluğunun önüne geçilmesi açısından da yer altı otoparkı da proje kapsamında değerlendirildi.

Vatandaşların güzel ve verimli vakit geçirmeleri için her türlü ayrıntının düşünüldüğü Selçuklu Külliyesinde, Kur-an Kursu ve emekli dinlenme evi de proje kapsamına alındı.

İhalesi Hakkında

Aksaray Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü tarafından 02.03.2021 tarihinde teklifleri toplanan Aksaray İli Merkez İlçe Ereğli Kapı Mahallesi 6282 Ada 6 Ve 7 Nolu Parsel Üzerine Selçuklu Cami Ve Müştemilatı Yapım İşi (9316 M2 Betonarme Karkas- Çelik Sistem Toplam İnşaat Alanı) ihalesini kazanan firma ile 15.04.2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 25.639.434,88 TL yaklaşık maliyetli işi 28.300.000,00 TL bedel ile Yeşilyurt Taahhüt Ve İnşaat (Ankara) firması aldı. İşin süresi 750 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.