İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Villa, Konut ve Sanayi Yapıları Proje ve Uygulama Yüklenicisi “Home Yapı”

2010 yılında kurulan; villa, konut ve sanayi yapıları projelendirmesi ve uygulaması gerçekleştiren “Home Yapı” hakkında detaylı bir röportaj gerçekleştirdik. Home Yapı Kurucu Ortakları İnşaat Mühendisi Nevzat Ülküseven ve Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu ile gerçekleştirdiğimiz sohbet için kendilerine teşekkür eder, projelerinde başarılar dileriz.

Home Yapı’dan kısaca bahseder misiniz?

Nevzat Ülküseven: Home Yapı’yı 2010 yılında inşaat sektöründe başarılı bir kurumsal geçmişi olan Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu ile birlikte kurduk. Teknik kadromuzu kısa sürede güçlendirerek, aldığımız projelerin tasarım sürecinden uygulamasına kadar olan bütün süreçlerini kendi bünyemizde çözebilecek bir kapasiteye ulaştık. Günümüze kadar yaklaşık 100.000 m2 villa, konut ve sanayi yapıları projelendirmesi ve uygulaması gerçekleştirdik.

2021 yılı ilk 3 çeyreği inşaat sektörü için nasıl geçti? Değerlendirmeniz nedir?

Nevzat Ülküseven: Geçtiğimiz yılın Mart ayından itibaren pandeminin en yoğun dönemlerinde, inşaat sektörü olarak büyük sıkıntılar çektik. Sonrasında alınan önlemler ve uygulanan faiz indirimi sektöre hareket getirdi ve yaz aylarından itibaren konut satışlarında önemli bir artış yaşandı. Bu da stoklarda ciddi bir erimeye yol açtı. Bunun neticesinde müteahhitler yeni projelere başladılar ve üretimi artırdılar, sektördeki canlanma 2021 Mart ayında politika faizindeki yükselişle yavaşlamaya başladı.  

Bu yıl aynı dönemlere baktığımızda piyasaların daha durgun olduğunu söyleyebiliriz. Bugün konut fiyatlarının geldiği nokta ve faizlerin yüksekliğinin bu durgunlukta etkisi büyük. Yılın son çeyreğinde yapılan ve devamı gelmesi beklenen faiz indirimleri 2022 için umut verici olabilir.

Home Yapı olarak müşterilerinize hangi katma değerleri sunuyorsunuz, tercih edilmenizdeki nedenler nelerdir?

Nevzat Ülküseven: Tercih edilme nedenlerimizin başında güven ve kalite gelmektedir. Projelerimizi tasarlarken işin uygulama kısmını da bildiğimiz için, müşterilerimize en optimum çözümleri tasarım aşamasından itibaren sunuyoruz ve şeffaf bir şekilde ilerlemeyi tercih ediyoruz. Böylece hiçbir sürprize yer bırakmadan müşterilerimize kendilerini ait hissedebilecekleri estetik ve güvenli yaşam alanları yaratıyoruz.

Ayrıca müşterilerimize proje aşamasında arazi temini konusunda da destek oluyoruz. Yatırımını tam olarak nereye yapacağına karar vermemiş ya da bölge olarak tercihini yapmış, fakat arsa konusunda kararsız olan müşterilerimizin yapacağı yatırımın bölgesini veya arsasını doğru olarak seçmesine yardımcı oluyoruz. Bir nevi entegre tesis gibi diyebiliriz.

Yeni projeleriniz var mı? Devam etmekte olan projeleriniz ne durumda?

Hasan Aksel Yağcıoğlu: Döviz kurlarındaki yükselişten ötürü maliyetlerin artmasının yanında, arsa fiyatlarındaki yüksekliğin de yeni konut projelerini olumsuz etkilediğini söylemeliyim. Müteahhitler yeni projeye başlayıp risk almak istemiyor. Yapılan yatırımın geri dönmesindeki belirsizlik bunun en büyük nedeni. Home Yapı olarak fabrika ve villa projelerimiz tüm hızıyla devam ediyor. İhracat yapan sanayicinin kredi bulma kolaylığı bu alanda büyük rahatlık sağlıyor. Kılıç Otomat Fabrikası, Nehir Kağıtçılık Fabrikası devam eden projelerimiz. Villa projesi olarak da Dedemin Konakları ile Gümüşyaka Kurtsan Villaları devam ediyor. Bir de Mirbey Plastik Fabrikası projemize yeni başladık. Atılacak olumlu ekonomik adımlarla sektörün 2022’ye daha iyi başlayacağını düşünüyorum.

Home Yapı olarak hedefleriniz neler?

Hasan Aksel Yağcıoğlu: Ciddi bir alt yapı ve tecrübeye sahip olan şirketimizin daha nitelikli, özel projeler geliştirerek günümüz teknoloji ve alt yapısına uygun çevreci uygulamalar yapan, bölgesel ve ulusal çapta tanınan bir firma olmasını sağlamak gelecek için en büyük hedefimiz.

Yaklaşık 11 yıldır sektörün içinde olan vizyon ve misyon sahibi bir firmayız. Tercih edilme nedenlerimizin başında güven ve kalite gelmektedir. İçinde bizlerin de olduğu işinde deneyimli işini seven bir ekip ile durmadan kendimizi her gün biraz daha geliştirerek sektörün tanınan ve öncü firmalarından biri olmaya adım adım ilerliyoruz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.