İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“Türkiye’nin, küresel bir lojistik güç olması için çalışıyoruz.”

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU KAHRAMANMARAŞ’TA KONUŞTU: TÜRKİYE’NİN KÜRESEL BİR LOJİSTİK GÜÇ OLMASI YOLUNDA DEV PROJELERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ

“KAHRAMANMARAŞ’TA TÜNELLERLE GEÇİT VERMEZ DAĞLARI DELİP GEÇTİK 11 ADET ÇİFT TÜPLÜ TÜNEL YAPTIK, 36 ADET KÖPRÜYÜ HİZMETE AÇTIK.”

“TÜM ULAŞIM MODLARINA ENTEGRE, GÜNCEL TEKNOLOJİYİ KULLANAN, YERLİ VE MİLLİ KAYNAKLARDAN YARARLANAN, VERİMLİ, GÜVENLİ, ÇEVRECİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR AKILLI ULAŞIM AĞI OLUŞTURDUK.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kahramanmaraş ziyaretinde  önemli açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu, Edebiyat ve sanat anlamında ‘7 Güzel Adam’ın şehri olarak bildiğimiz Kahramanmaraş’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’ndaki, ‘Edebiyat Şehirleri’ listesine dahil olma çalışmalarının kendilerini gururlandırdığını söyledi.  Bugüne kadar Kahramanmaraş’a ulaşım ve iletişim yatırımları için 8 milyar 550 milyon liraya yakın harcama yaptıklarına dikkat çeken Karaismailoğlu, Kahramanmaraş’ta halen devam eden 10 adet karayolu projemizle 450 kilometreye daha yol yaptıklarını ve bu yolların yatırım değerinin tam 7 milyar lira olduğunu aktardı. Bakan Karaismailoğlu, “Tünellerle geçit vermez dağları delip geçtik 11 adet çift tüplü tünel yaptık. Tam 36 adet köprüyü hizmete açtık” dedi. Türkiye’nin gelişmesinden ve büyümesinden rahatsız olanlar olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan hakaretleri ağır bir dille eleştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kahramanmaraş’a geldi. Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı Ziyaretinin ardından, Kahramanmaraşın UNESCO Dünya Yaratıcı Şehirleri Ağı’na giriş başvurusuyla ilgili olarak düzenlenen lansmana katılan Bakan Karaismailoğlu, ‘’Edebiyat ve sanat anlamında ‘7 Güzel Adam’ın şehri olarak bildiğimiz Kahramanmaraş’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’ndaki, ‘Edebiyat Şehirleri’ listesine dahil olma çalışmaları, sizler gibi bizleri de gururlandırmıştır. Kahramanmaraş’ın bu anlamda ülkemize bir ilki yaşatması en büyük temennimizdir’’ ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girebilmesi için çalışmalar yürüten Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesini tebrik eden Bakan Karaismailoğlu, ‘’Şehrimiz için çalışarak, bu önemli sürece katkıda bulunan ve Kahramanmaraş’ımızın değerlerinin uluslararası toplum ile paylaşılması adına emek veren tüm çalışanlara teşekkür ediyor, başarılar diliyorum’’ diye konuştu.

“Türkiye’nin küresel bir lojistik güç olması yolunda dev projeleri bir bir hayata geçiriyoruz”

UNESCO Lansman Toplantısı sonrasında AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Karaismailoğlu, burada partililere seslendi. Cumhuriyetin 97. Yılına güçlü ve her yönden bağımsız bir ülke olarak kavuştuklarını dile getiren Karaismailoğlu, Kahramanmaraşın bu bağımsızlık mücadelesini veren, Türk milletinin dirilerek ayağa kalktığı, işgal ordularına karşı mücadele eden, adı gibi kahraman bir şehir olduğunu ifade etti. Kahramanmaraş’a ve kıymetli Kahramanmaraşlılara hizmet edebilmek, ulaştırma ve haberleşme alanında bu güzide şehrimizi geliştirmek için çok çalıştıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, 18 yıllık AK Parti iktidarında; karayolu ağları, güçlü havayolu altyapısını, demiryollarını ve limanları yeniden inşa ettiklerini aktardı.

Türkiye’nin küresel bir lojistik güç olması yolunda dev projeleri, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle bir bir hayata geçirdiklerini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Ülke genelinde bölünmüş yol uzunluğunu, yaklaşık 5 kat artırarak 6 bin 100 kilometreden 27 bin 700 kilometrenin üzerine çıkardık. 2003’de 26 olan aktif havalimanımız bugün, 56 oldu. Türksat 5A’yı Kasım ayının sonu; Aralık ayı başında uzaya göndereceğiz. Türksat 5B’yi 2021’nin ikinci çeyreğinde, ilk milli haberleşme uydumuz olan Türksat 6A’yı da 2022’de uzaya göndereceğiz. Bu şekilde uzaydaki varlığımız güçlenecek, uluslararası anlamda yayıncılık ve internet erişiminde söz sahibi olacağız.

2003’de sadece 37 tersanemiz bulunurken, bugün 83 tersanemiz var. Ülkemiz gemi söküm endüstrisinde Avrupa’da 1. Dünya’da ise 3. sıraya yükselttik. Türkiye’yi Avrupa’nın 6.ncı, Dünya’nın 8.nci Yüksek Hızlı Tren işletmecisi yaptık. Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu gibi tüm Dünya’da ses getiren büyük projelere imza attık. Küçük Çamlıca TV ve Radyo Kulesini yaparak, yayıncılarımızı bu kuleye taşıdık. 1915 Çanakkale Köprüsü, Filyos Limanı, Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hatları gibi daha nice projelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor.”

“Bugüne kadar Kahramanmaraş’a 8 milyar 550 milyon TL yatırım yaptık”

Güçlü altyapı, güçlü Türkiye yaklaşımıyla hazırlanan Millî Ulaşım ve Altyapı Politikaları doğrultusunda dünyanın bütün yollarını Türkiye’ye çıkardıklarının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, Kahramanmaraş’a yapılan yatırımlarla ilgili bilgilendirmelerde bulundu:

‘’Bugüne kadar Kahramanmaraş’a ulaşım ve iletişim yatırımları için 8 milyar 550 milyon liraya yakın harcama yaptık. 2003’de şehrimizde, 71 kilometre bölünmüş yol vardı. Son on sekiz yılda bölünmüş yol uzunluğumuzu 5 kat arttırdık, 340 kilometreye çıkardık. Bu sayede, Şehrimizden, bölünmüş yollarla Adana, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman ve Malatya’ya güvenli, hızlı, konforlu seyahat mümkün oldu. 2003-2020 yılları arasında Kahramanmaraş’ta 153 kilometrelik karayolunda tek yol iyileştirmesi yaptık. 220 kilometre asfalt döktük. Tünellerle geçit vermez dağları delip geçtik 11 adet çift tüplü tünel yaptık. Tam 36 adet köprüyü hizmete açtık.’’

Türkoğlu Lojistik Merkezi

Karaismailoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Kahramanmaraş’ta halen devam eden 10 adet karayolu projemizle 450 kilometreye daha yol yapıyoruz.  Bu yolların yatırım değeri tam 7 milyar lira. 2003-2020 yılları arasında şehrimize, Türkoğlu Lojistik merkezini kazandırdık. 200 kilometreyi aşkın demiryolu yenilemesini tamamladık. Devam eden demiryolu yatırımlarımız kapsamında, Kahramanmaraş-Nurdağı Hızlı Demiryolu hattımız için titizlikle çalışmaya devam ediyoruz. Kahramanmaraş Havalimanımızın yeni terminal binası apronu, taksi yollarını, açık otopark ve bağlantı yollarını yeniledik. 2019 yılında havalimanından 270 bine yakın yolcu faydalandı. Bu şehrin hızlı internet abone sayısını, 883 bine yükselttik. Fiber kablo uzunluğunu 6.5 kat artırarak 4 bin 815 kilometreye çıkardık.’’

–         Güçlü Altyapı, Güçlü Türkiye

Ülkemizdeki tüm ulaşım modlarının birbirleriyle dijital eşgüdümünü sağlamak amacıyla, Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı’nda 29 Eylül 2020 tarihinde kamuoyuna ilan ettiklerine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’de tüm ulaşım modlarına entegre, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, çevreci ve sürdürülebilir bir akıllı ulaşım ağı oluşturduklarına işaret etti.

Türkiye’nin gelişmesinden ve büyümesinden rahatsız olanlar olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan hakaretleri ağır bir dille eleştirdi. ” Kahramanmaraş’a zulmeden işgalci General Kerret’in torunları, bugün Fransa’da cumhurbaşkanımıza ve değerlerimize saldırmaya cüret ediyor’’ diyen Bakan Karaismailoğlu, bu çirkinliklere itibar etmeyeceklerini belirterek sözlerini noktaladı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.