İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Türk İklimlendirme Sektörü 2021 yılı Ocak ayında ihracatını artıran 2. büyük sektör oldu

Türk İklimlendirme Sektörü, 2021 yılının Ocak ayında yaptığı 401,2 Milyon dolarlık ihracat ile ihracatını artıran 2. büyük sektör oldu. 

2020 Ocak ayından bu yılın Ocak ayına göre yüzde 11’lik bir ihracat artışı yakalayan Türk İklimlendirme Sektörü,  Aralık 2020’de kırdığı tüm zamanların ihracat rekorunu Ocak 2021’de istikrarlı bir düzeye oturttu. 

Soğutma haricinde tüm alt ürün gruplarında ihracatını artıran Türk İklimlendirme Sektörü, Isıtma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 7,6, Kilma Sistem ve Elemanlarında yüzde 23,7, Tesisat Sistem ve Elemanlarında yüzde 12,2, Havalandırma Sistem ve Elemanlarında ise yüzde 15,5, Yalıtım Malzemelerinde ise yüzde 27 ihracat artışı sağladı. 

Ocak ayı içerisinde ihracatın en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve İspanya olurken, kilogram başına yaratılan değer 4,6 dolar oldu. 

Pandemi koşullarına rağmen ihracatımızı önceki yılların Ocak aylarına göre ciddi bir şekilde büyüterek başladıklarını ifade eden İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, şunları söyledi: “Türk İklimlendirme Sektörü, Türkiye’nin başat sektörlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Pandemi koşullarında tüm Dünya için ticari faaliyetler kısıtlanırken Türkiye İhracatı ile paralel bir şekilde Türk İklimlendirme Sektörü de ihracatta istikrarlı bir büyüme sağladı. Başta Hükümetimiz ve Ticaret Bakanlığımız olmak üzere Sektörümüzü oluşturan tüm paydaşlar ile koordineli ve stratejik bir şekilde çalışıyoruz. Bununla birlikte Türk İklimlendirme sektörünü oluşturan firmalarımız tüm coğrafyalarda etkin bir şekilde satış ve pazarlama faaliyetleri yürütüyorlar. Biz de İSİB olarak onları desteklemek ve bu faaliyetlerini daha da etkinleştirmek adına çok sıkı çalışıyoruz. Geçen sene başladığımız ticari sanal heyet organizasyonlarında 5 ülke ile yaptığımız görüşmeler ve toplantılarda çok iyi iş bağlantıları kurduk. Bu sene içinde 16 ülkeye sanal ticari heyet düzenleyeceğiz. Bu da ihracatımızın artması yönünde firmalarımızı destekleyecek. Pandeminin etkisinin azalması ile birlikte yapacağımız fiziki aktivitelerle de ihracat hedeflerimizi daha yukarı çekeceğimizi düşünüyoruz. Sektör olarak yıl sonunu toplam 5 milyar dolarlık ihracat ile tamamlayacağımıza gönülden inanıyoruz.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.