İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Trabzon yeniden deniz ile buluşuyor “Ganita-Faroz Projesi”

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin vizyon projeleri arasında yer alan Ganita-Faroz Projesi ihalesi 26 Ocak Salı günü yapıldı. Trabzonluları yeniden denizle buluşturma çalışmalarına özel önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Ganita’yı eski güzel günlerine döndürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Ganita Eski Günlerine Dönecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, projenin detayları ile ilgili şu ifadeler kullanıldı; “Trabzon’umuzun doğal yapısını korumuş en güzide yerlerinden biri olan Ganita’nın yeniden eski günlerine dönmesi, vatandaşlarımız ve turistlerimizin güzel vakit geçirebilmesi için Ganita-Faroz arasında hazırladığımız kentsel tasarım proje çalışmaları tamamlanmış olup, 26 Ocak Salı günü ihalesi yapıldı. Toplam 200 bin metrekarelik alanımız, yaklaşık 3 kilometrelik de sahil şeridimiz bulunmaktadır. Projeyi tasarlarken eski Ganita, eski Faroz ve aradaki aksları göz önünde bulundurarak, proje ofisleri ile mimar arkadaşlarımızın öngörüleri ve Sayın Başkanımız Murat Zorluoğlu’nun takdiri ile Ganita’yı eski haline dönüştürecek bir proje ortaya çıkardık. Proje kapsamında Gazipaşa’dan ve Cumhuriyet Caddesi’nden farklı yol aksları oluşturduk. Moloz’da yapılan caminin etrafındaki düzenleme çalışmaları ile Ganita etrafındaki bölgemizi birbirine bağlayacak eğimi düşük köprülerle birlikte iki taraftaki alanın yaya sirkülasyonunu sağlamayı hedefledik.”

Projenin İçerisinde Neler Olacak?

“Ganita-Faroz Projesi kapsamında 1 adet restoran, 4 adet kafe, 7 adet büfe, 1 adet personel birimi, 2 adet bebek bakım ve engelli tuvaletleri ve 2 adet su deposu oluşturuldu. 76 bin metrekarelik yeşil alan mevcut. Yaklaşık olarak 3 kilometreye yakın bisiklet ve yürüyüş yolları yapılacaktır. Bin 500 metrekarelik toplam üstyapı alanı bulunmaktadır. İnovatif çocuk oyun alanları, büfeler, gün batımı, gün doğumu terasları, yürüyüş ve bisiklet yolları, su gösterilerinin olduğu alanlar yer almaktadır. Faroz’a doğru olan kısımda ise denize doğru inen iskeleler, seyir terasları oluşturuldu. Aralıklı olarak büfeler yerleştirildi. Balık tutma alanları, bu alanlarda engellilerin, yaşlıların ve çocukların kullanabileceği alanlar ve çocuk oyun köyü oluşturuldu.”

Bir Yıldır Proje Üzerinde Çalışıyoruz

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise merakla beklenen Ganita-Faroz Projesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ganita – Faroz Projesi, çok önem verdiğimiz vizyon projelerimiz arasında yer almaktadır. Ganita, eskiden Trabzon’un çok önemli uğrak yerlerinden biriydi. Uzun zamandır biraz atıl kaldı. Ganita’yı tekrar şehirle buluşturmak, Trabzonluların dinlenebilecekleri, vakit geçirecekleri ve denizle buluşabilecekleri bir alan haline getirmek istiyoruz. Bir yıldır bu projenin üzerinde çalışıyoruz. Gerçekten çok emek harcadığımız bir proje oldu.” ifadelerini kullandı.

Trabzonluları Sahille Barıştırmak İstiyoruz

Başkan Zorluoğlu, “1 yıllık süre içerisinde Ganita’dan Faroz’a kadar çok farklı bir destinasyon ortaya çıkarmak istiyoruz. Vatandaşlarımız ve amatör balıkçılarımız için iskeleler, çocuklarımız ve gençlerimiz için de inovatif uygulamalar yapacağız. Ganita’dan Faroz’a kadar yapacağımız yürüyüş ve bisiklet yolları, Faroz’dan sonra Beşirli’ye kadar var olan aksla birleşecek. Hedefimiz hemşehrilerimizin Ganita’dan bisiklet, kaykay ve patenle Akyazı Stadı’na kadar gidebilmesi. Vatandaşlarımızın tekrar sahille barışmasına büyük katkı yapacak bu önemli projemiz şimdiden Trabzon’umuza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Söz Konusu İşin İhale Detayları;

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 26.01.2021 tarihinde teklifleri toplanan Trabzon-Ortahisar İlçesi Ganita-Faroz Arası Sahil Bandı Düzenlemesi Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 26.03.2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 65.245.749,47 TL yaklaşık maliyetli işi 47.447.000,00 TL sözleşme bedeli Aykut Osman Uzlu + Zigana Peyzaj Mühendislik İş Ortaklığı kazandı. İşin süresi yer teslimi ile birlikte 680 gün olarak belirlendi.

İhalelerde ki gelişmeleri, ihalelere katılan ve kazanan firmaları, ne teklif verdiklerini üye olarak günlük takip edebilirsiniz; Üyelik için

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.