İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Rize-Artvin Havalimanı’nın yıl sonuna tamamlanması hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize’de yapımı devam eden Rize-Artvin havalimanında incelemelerde bulunup; Bakan Karaismailoğlu’ndan bilgi aldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca projelendirilen, tamamlandığında Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2’nci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı’nda sona geliniyor. Hız kesmeden devam eden projenin yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca projelendirilen, Rize-Artvin Havalimanı’nda sona geliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize’de yapımı devam eden Rize-Artvin havalimanı inşaatında incelemelerde bulunup, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan bilgi aldı.

Yılda 3 milyon yolcunun kullanabileceği kapasiteye sahip olacak

Rize ve Artvin illeri arasında Doğu Karadeniz bölgesine hizmet edecek havalimanının temeli 3 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı. Havalimanı, yılda 3 milyon yolcunun kullanabileceği kapasiteye sahip olacak.

Dolgu işlerinin yüzde 84’ü tamamlandı

Denizden kazanılacak 2,8 milyon m2’lik alan üzerine inşa edilen havalimanı için toplamda 100 milyon ton taş dolgu malzemesi kullanılacak.  Havalimanının Pist, apron ve uçuş ünitelerini içeren Altyapı İnşaatı kapsamında, kamyonların günlük ortalama 3 bin sefer yapmasıyla her gün ortalama 100 bin ton kaya dolgu malzemesi sahaya taşınıyor. Bugüne kadar dolgu işlerinin yüzde 84’ü tamamlandı.

Genel gerçekleşme oranı yüzde 70’i buldu

Terminal Binası ve tüm destek binalarını içeren üstyapı tesisleri kapsamında ise kaba inşaatın yüzde 95’i, çelik yapı işlerinin yüzde 55’i tamamlanmıştır. Havalimanın tüm işleri dahil edildiğinde genel gerçekleşme oranı yüzde 70’i buldu. Yurtiçi ve yurtdışı uçuşların yapılabileceği havalimanında, inşaat işlerinin hız kesmeden devamı ederek projenin yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.