İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Kop Tüneli yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile TCK Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon – Aşkale Yolu (Kop Dağı Tünelli Geçişi) ve Tünel Varyant Yolu Projesi kapsamında inşası süren Kop Tüneli şantiyesine giderek, çalışmalarda gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı. Burada bir açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, bugüne kadar Bayburt’un ulaşım ve iletişim yatırımları için 2 milyar 592 milyon 736 bin liranın üzerinde harcama yaptıklarını dile getirdi.

​Bayburt’ta sadece 2 kilometrelik bölünmüş yol bulunurken, bugün il genelindeki bölünmüş yol uzunluğunu 105 kilometreye çıkardıklarını vurgulayan Bakan, “Son on dokuz yılda Bayburt’ta; 114 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesi, uzunluğu 8 bin 250 metre olan 1 adet çift tüp tünel, toplamı 300 metre uzunluğunda 8 adet köprü yaptık. 1993-2003 yılları arasında Bayburt’taki karayolu yatırımları için sadece 156 milyon lira harcanmışken, 2003-2021 döneminde bu miktarı, yaklaşık 15 kat artırarak 2 milyar 413 milyon liraya çıkardık” ifadelerini kullandı.

Bayburt’taki karayolu projeleri hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, “125 kilometrelik Bayburt-Erzurum yolunu, 52 kilometrelik Köse-Bayburt yolunu, 9,9 kilometrelik Demirözü-Gökçedere yolunu ve 4,2 kilometre uzunluğundaki Araklı-Dağbaşı-Uğrak-Salmankaş Tüneli ve bağlantı yollarını yaparak halkın hizmetine sunduklarını belirtti. Karaismailoğlu, toplam uzunluğu 83,6 kilometre olan Trabzon-Aşkale Yolu Kale-Maden-Karayolları Erzurum 12. Bölge Hududu yolunun bugüne kadar 59,6 kilometrelik bölümünün yapıldığını ve projenin bu yıl içinde tamamlanmasını öngördüklerini kaydetti.

Trabzon-Aşkale Yolu (Kop Dağı Tünelli Geçişi) ve Tünel Varyant Yolu İşi kapsamında inşası süren Kop Tüneli’nde bugüne kadar, 6.986 metre Kazı-Destekleme ve 4.498 metre Nihai Kaplama Betonu imalatının yapıldığını aktaran Bakan, 6,5 kilometre uzunluğunda ve çift tüp şeklindeki Kop Tüneli’nin yapılmasıyla, güzergahın 6,5 kilometre kısalacağını açıkladı. Projenin Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan transit taşımacılıkta Gürbulak sınır kapısına kadar kesintisiz ulaşım, liman ticaretinde rahatlama sağlayarak bölgedeki ulaşım sorununa çözüm olacağını sözlerine ekledi. Bakanımız, projenin 2023 yılı itibarıyla tamamlanıp halkın hizmetine sunulacağı bilgisini de paylaştı. 


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.