İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Gaziray için elektrikli tren seti alımı imza töreni gerçekleşti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyarette ve incelemede bulunmak için Gaziantep’e gitti.

Karaismailoğlu, “2.3 milyar liralık dev bir yatırım ile Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız. Bu yıl sonuna kadar yapım çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Gaziantep’e gitti. Gaziray hattında kullanılacak TÜRASAŞ tarafından yapılacak araçlar için “Gaziray İçin Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni”ne katılan Karaismailoğlu, yakın gelecekte neredeyse bütün raylı sistem araçlarının Türkiye’de üretilerek; ihraç edileceğini kaydetti.

– “Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız”

Gaziray projesinde kullanılacak araçlar için TURASAŞ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında çok önemli bir iş birliğinin gerçekleştiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, hükümet ve belediyelerin ele ele vererek pek çok vizyon projesini hayata geçirdiğine dikkat çekerek; şunları söyledi:

“Bakanlığımız ve belediyemiz arasında imzalanan protokol ile bakanlığımız tarafından yapılan Gaziray Projesi de bu anlayışın en önemli ve güzel örneklerinden biri. Bu proje TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile geliştirildi. 2.3 milyar liralık dev bir yatırım ile Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız.”

“Gaziray çalışmaları kapsamında 26 kilometre 4 hat demiryolu inşaatı, 16 adet istasyon binası, banliyö ve hızlı tren setlerine uygun depo binası yapıyoruz. Güzergâhın 20 kilometresini tamamladık ve 16 istasyondan 11 tanesini tamamen bitirdik. Kalan 5 istasyon, depo inşaatı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işleri ve güzergahın aç-kapa kısmı olan kalan kesiminde çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar yapım çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz.”

-“Yakın gelecekte neredeyse bütün raylı sistem araçları Türkiye’de üretiliyor ve ihraç ediliyor olacak”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Gaziray’da kullanılacak 32 araçtan oluşan, 8 adet Elektrikli Tren Seti Tasarımı, Temini ve Montajı için açmış olduğu uluslararası ihaleyi yabancı rakiplerine karşı en avantajlı teklifi veren ülkemizin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi TÜRASAŞ’ın kazandığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“TÜRASAŞ büyük Türkiye’ye yaraşan, kendi teknolojik birikimimizle, kendi deneyimimizle, yerli ve milli ürünlerimizi ortaya koymaktır. Öyle ki, TÜRASAŞ sayesinde, yakın gelecekte lokomotiften, vagona, Elektrikli Tren Setinden, Banliyö Tren Setlerine kadar neredeyse bütün raylı sistem araçları Türkiye’de üretiliyor ve ihraç ediliyor olacaktır.”

“TÜRASAŞ’ta Gaziray için de üretimi yapılacak araçların toplam maliyeti yaklaşık 47 milyon Euro’dur. İşletme hızı saatte 120 kilometre ve araç gövdeleri alüminyum olacak şekilde 4 araçtan oluşan bir tren seti toplam 1000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacaktır. İlk 2 Set 24 ay, tüm setler ise 28. ayın sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teslim edilecektir.”

Bakan Karaismailoğlu, Gaziray İçin Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni’ne katılmadan önce, Gaziantep Havaalanı Yeni Terminal Binası şantiyesinde incelemelerde bulunarak; Gaziantep Valiliği’ni ziyaret etti.

Gaziantep AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, akabinde Gaziray İçin Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni’ne katıldı. Karasimailoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesini ve sonrasında da Gaziray Tünel Şantiyesini Ziyaret ederek, Karayolları’ndan brifing aldı.

     – “Ulaştırmanın her sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduk”

Gaziantep programı kapsamında Gaziray Tünel Şantiyesini ziyaret edip, Karayollarından brifing alan Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Ulaştırma ve altyapı hamlelerimiz artarak devam ediyor. Ulaştırmanın her sektöründe adeta dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduk. Gaziantep’in de içinde olduğu hızlı demiryolu hattını vatandaşımızın hizmetine sunacağız.  Bununla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Gaziantep il genelinde de çok önemli projelerimiz var. Bulunduğumuz şantiye Gaziray şantiyesi. 26 Km’lik bir hattı yılsonu itibarı ile bitirip, Gazianteplilerin hizmetine sunacağız.”

Bakan Karaismailoğlu, Gaziray Tünel Şantiyesi ziyaretinin ardından, Gaziantep Yeni Tren Garı’nı da ziyaret etti. Karaismailoğlu, son olarak Gaziantep-Nizip-Birecik Şantiyesini ziyaret ederek; Karayollarından brifing aldı.Burada konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Gaziantep-Nizip yolu yaklaşık 50 Km’lik yol. Önümüzdeki ay itibarı ile de Gaziantep-Nizip arasını bölünmüş yol olarak; standardını, konforunu yükseltip; tamamını inşallah bitirmiş olacağız. Halkımızın yaşam kalitesini yükselten projeleri bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.