İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Doosan Enerbility, Endonezya’ya Çevre Dostu Enerji Üretim Teknolojisi Sağlayacak

- Emisyonların azaltılması amacıyla mevcut enerji santrallerinin çevre dostu tesislere dönüştürülmesi konusunda Indonesia Power ile işbirliği sürdürülecek - Jawa 9 ve 10 enerji santrallerinin proje sahibi IRT ile yeşil amonyak tedarik zincirinin ortaklaşa geliştirilmesi konusunda Mutabakat Anlaşması imzalandı

Indonesia Power (IP)* ile Endonezya’nın enerji santrallerinden kaynaklanan emisyonları azaltmak amacıyla çevre dostu enerji santrallerine geçiş konusunda bir mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. Bu Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasıyla iki şirket, şu anda faaliyette olan Suralaya Enerji Santrali’nde çevre dostu teknolojilerin uygulanmasının sürdürülmesi konusunda kapsamlı bir ortaklığa girmeyi kabul etti.
* IP: Endonezya’nın devlete ait PT Perusahaan Listrik Negara’nın (PLN) bir yan kuruluşu ve ülkenin en büyük elektrik tedarikçisi olup, ülkenin elektrik enerjisi dağıtımının 20 GW’tan fazlasını karşılamaktadır.

Mutabakat Zaptı, 7 Eylül’de Endonezya’nın Jakarta kentinde düzenlenen “Endonezya-Kore İş Yuvarlak Masa Toplantısı”nda imzalandı. İmza törenine Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı (MOTIE) Ticaret Bakanı Dukgeun Ahn ve Endonezya Denizcilik Koordinasyon Bakanı Luhut Binsar Pandjaitan’ın yanı sıra Başkan Edwin Nugraha Putra’nın da aralarında bulunduğu diğer ilgili taraflar katıldı. PT PLN Indonesia Power (IP) Direktörü; PT Indo Raya Tenaga (IRT)* Başkan Direktörü Peter Wijaya ve Doosan Enerbility Başkanı ve COO’su Yeonin Jung.
* IRT: Indonesia Power(IP), PT Barito Pacific ve Korea Electric Power Corporation (KEPCO) tarafından ortaklaşa finanse edilen ve halihazırda yürütülmekte olan Jawa 9 & 10 enerji santrali projesinin proje sahibi olan özel amaçlı bir şirkettir. Endonezya’da Doosan Enerbility tarafından idam edildi.

Doosan, bu günkü etkinlikte, bu kez IRT ile, Jawa 9 ve 10 enerji santralleri için yeşil amonyak tedarik zincirinin ortaklaşa geliştirilmesi konusunda başka bir Mutabakat Anlaşması imzaladı. Jawa 9 ve 10 şu anda başkent Jakarta’ya yaklaşık 120 km uzaklıkta bulunan Java adasının batı kıyısındaki Cilegon’da inşa ediliyor.

Doosan Enerbility Başkanı ve COO’su Yeonin Jung, “Doosan Enerbility’nin amonyak ortak ateşleme teknolojisi, hidrojen gaz türbinleri ve hidrojen sıvılaştırma tesisleri gibi çeşitli karbon nötr çözümleri, Endonezya’nın karbon azaltma hedeflerine ulaşmasında etkili bir alternatif olarak hizmet edecek. Bu Mutabakat Zaptı’nın Endonezya’daki karbon azaltma enerji projelerini sürdürmek için daha aktif değişimlerin başlangıcı olacağını umuyoruz.” dedi.

Mutabakat Zaptı imzalanmasından önce, IRT Başkanı Direktör Peter Wijaya, çevre dostu enerji üretim teknolojisinin geliştirildiği alanı gezmek için geçen ay 23 Ağustos’ta Doosan Enerbility’nin Changwon genel merkezini ziyaret etti ve ardından amonyak ortak ateşlemenin uygulanmasına ilişkin Mutabakat Zaptı imzalandı. Jawa 9 ve 10 enerji santrallerine teknoloji. Bu Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasıyla iki şirket, 2027 yılına kadar amonyak ortak ateşleme teknolojisi üzerine yürütülecek araştırmanın sonuçlarını paylaşma konusunda mutabakata vardı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.