İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Dolu Dolu içeriğiyle Ocak-Şubat 2021 sayımız dağıtımda

Merhaba,

Yeni bir sayı ile karşınızdayız.

Yeni sayımızda Türkiye’nin ilk ve tek nükleer santralinin detaylarını sizlerle paylaşacağız. Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS, 2017 yılı sonundan beri inşaat halinde. Santralin ilk reaktörünün 2023 yılında hizmete girmesi ve inşaat çalışmalarının 2028 yılına kadar sürmesi öngörülüyor. Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sergey Butskikh; “2023 yılının Türkiye için ne kadar önemli bir tarih olduğunu biliyor ve bu tarihe kadar ilk ünitenin bitirilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi.


Bugün itibarıyla Akkuyu NGS inşaat projesi aktif aşamadadır. Akkuyu NGS inşaat sahasının altyapısını geliştirmeye dönük tüm inşaat çalışmaları ve faaliyetler, Türkiye Cumhuriyeti’nin mevzuatına ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEA) nükleer güç santralinin tüm inşaat ve işletme süresi içinde geçerli tavsiyelerine uygun olarak yürütülmektedir.
Akkuyu Nükleer A.Ş., yapıcı partnerlik ilişkileri geliştirerek Türk tarafıyla yakın işbirliği içindedir. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK), Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve diğer kurumlarla proje çözümleri ve lisanslama konularında düzenli olarak görüşmeler, iş toplantıları ve koordinasyon çalışmaları yapmaktadır.


Projede son olarak, Nükleer Düzenleme Kurulu(NDK) tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin inşaat lisansı verildi.
Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin 28 Mart 2019 tarihinde yaptığı başvuru dosyasını inceleyen NDK, 13 Kasım 2020 tarih ve 2020-71/2-1 sayılı kararıyla Akkuyu NGS’nin üçüncü güç ünitesinin inşaat lisansını onayladı.


İnşaat lisansı ile birlikte üçüncü güç ünitesinin reaktör ve türbin binaları gibi nükleer güvenlik kapsamındaki tüm yapıların inşaatına ve nükleer güvenlikle alakalı sistem ve ekipmanların montajına başlanabilecek. Üçüncü güç ünitesinin ‘Sınırlı Çalışma İzni’ ise 23 Temmuz 2020 tarihinde onaylanmıştı. Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh ile Akkuyu Nükleer santraline dair bütün merak edilenleri konuştuk.


Dergimizin diğer bölümlerinde TOGG üretim tesisi projesinden kentsel dönüşüm projelerine, Çukurova Havalimanından bölünmüş yol projelerine kadar birçok yatırımdaki gelişmeleri ayrıntılarıyla bulacaksınız. Ve tabi ki güncel teşvikler ve ihale sonuçları, sektörün başarılı, alanlarında uzman isimlerinden bilgilendirici makaleleri de sayfalarımızda sizleri bekliyor. Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle.

Sağlıkla kalın…

Metin S. ALİŞİROĞLU

metin@insaattedarik.com.tr

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.