İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Dolu dolu içeriğiyle “Kasım-Aralık” sayımız dağıtımda…

Merhabalar

Yeni bir sayı ile karşınızdayız. Yeni sayımızda hem kamu hem özel sektörden birçok projeyi, gelişmeyi siz değerli okurlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlere, güncel haberleri daha hızlı ulaştırabilmek için www.insaattedarik.com.tr adresimizin yayın hayatına start verdik. Sitemizde sektördeki en güncel gelişmeleri an be an takip edebileceksiniz.

Bu sayımızdaki kapak konumuzda ulaşımı kökten uca değiştirecek “Akıllı Ulaşım Sistemleri”nde son gelişmeleri inceledik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlığın koordinasyonunda hazırlanan, Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı, 29 Eylül 2020 Salı günü düzenlenen bir programla tanıttı.

Küreselleşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerine yönelik yapılan yatırımların, ekonomik kalkınmanın itici unsuru ve refahın önemli göstergesi olduğuna işaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Bu durum, her alanda dijitalleşmenin yaygınlaştığı bir geleceğe entegre olabilen ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen dinamik bir altyapıya sahip olmayı gerektirmektedir. Bu bağlamda, ulaşım ve haberleşme altyapı çalışmalarımızın tamamını uzun vadeli planlama ve hesaplamalarla gerçekleştirmekteyiz” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde tüm ulaşım modlarına entegre olmuş, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak” vizyonuyla hareket ediyoruz.” şeklinde konuştu.

AUS, seyahat sürelerinin azaltılması, trafik güvenliğinin artırılması, mevcut yol kapasitelerinin etkin ve verimli kullanılması, hareketliliğin artırılması ve enerji verimliliği sağlanması gibi amaçlar doğrultusunda geliştirilen kullanıcı-araç-altyapı-merkez arasında çok yönlü veri alışverişini sağlıyor. Sistemler, izleme, ölçme, analiz ve kontrol mekanizmalarını içeriyor. Gerçek zamanlı verilerin toplanarak ulaşım analizleri yapılması, anlık trafik yoğunluk ve akış verileri üretilerek olay tahminlerinde bulunulması amacıyla AUS Hareketlilik Merkezi kurulması çalışmalarına da başlanacak.

Dergimizin diğer bölümlerinde Akkuyu Nükleer Enerji Santralindeki son durumdan Yenigün İnşaat’ın Rusya’da üstlendiği iki üretim tesisi projesine kadar birçok projeyi bulabilirsiniz. Ve tabi ki güncel teşvikler ve ihale sonuçları da sayfalarımızda sizleri bekliyor.

Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle.

Sağlıkla kalın…

Metin S. ALİŞİROĞLU

metin@insaattedarik.com.tr

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.