İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü’nün su sorunu ortadan kalkıyor

Celal Bayar Üniversitesi ve Yağcılar Mahallesi’ne yılda 304 bin miçme ve kullanma suyu vererek olan Beydere Göletinin  % 43’ü tamamlandı. Gölet inşaatının bütün bileşenlerinin tamamlanması ile Manisa’nın Yunus Emre ilçesine ait 520 dekar araziye de can suyu verilecek.

200.000 metreküp dolgu yapılacak

Yunus Emre İlçesi ‘ndeki Kızıl Dere üzerine inşa edilen Beydere Göleti’nde şu ana kadar gövde ve dolusavak sıyırma kazıları ve derivasyon imalatları tamamlandı. Enjeksiyon imalatlarının devam ettiği projede yakında gövde dolgusuna başlanacaktır.

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek Beydere Göleti’nin gövdesi için 200 bin m3 dolgu yapılacak. Temelden yüksekliği 30 metre olacak göletin depolama alanında ise 1 milyon 300 bin m3 su tutulabilecek

Üniversitenin su sorunu olmayacak

2021 yılı içinde bitirilmesi planlanan proje ile 520 dekar arazi basınçlı borulu sistem ile sulanacağını ve sulama maliyetlerinin düşmesi ve verimliliğin artmasıyla bölge üreticisine yılda 1 milyon lira ek gelir sağlanması hedefleniyor. Beydere Göleti ayrıca Manisa Yağcılar Mahallesi ve Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü’ne de yılda 304 bin m3 içme ve kullanma suyu sağlayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.