İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Bakan Dönmez Altın Madencilerini kabul etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Altın Madencileri Derneği Başkanlığı’na seçilen Mehmet Yılmaz ile yönetim kurulu üyeleri Mustafa Aksoy, Ahmet Ahlatcı, Hasan Yücel, Hikmet Yavuz ve Dr. Muharrem Köse’yi kabul etti.

Yılmaz ve ekibine yeni görevlerinde başarılar dileyen Bakan Dönmez, dernek üyeleriyle sektördeki son gelişmeleri değerlendirdi. Geçtiğimiz yıl Kovid-19 salgınına rağmen 42 ton altın üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Dönmez, 2021 yılında hedeflerinin 42 tonun üzerine çıkmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin altın üretiminin son yıllarda sürekli bir artış grafiği çizdiğini belirten Dönmez, Türkiye’nin teknik altyapısının, insan gücünün ve üretim potansiyelinin bu hedefi karşılamak için yeterli güçte olduğunun altını çizdi.

Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar Türkiye’de altın üretimi olmadığını belirten Dönmez, “Türkiye’de üretilen madenler içerisinde en fazla katma değer sağlayanlar arasında ilk sıralarda altın geliyor. Geçtiğimiz yıl yapılan 42 ton üretimle, ekonomimize 2.4 milyar dolarlık bir katkı sağladık. Hedefimiz yeni sahaların da devreye girmesiyle 5 yıl içerisinde 100 ton altın üretimine ulaşmak. Yurt içindeki talebin en az yarısını yerli kaynaklardan karşılamak istiyoruz” dedi.

Altın madenciliğine bugüne kadar 6 milyar doların üzerinde yatırım yapıldığını aktaran Dönmez, sektörde 13 bin 200 kişinin doğrudan istihdam edildiğini sözlerine ekledi.

Çıkarılan altınların işlenmesinin öneme vurgu yapan Dönmez, şöyle konuştu:

“Sektörün büyümesi için gayret gösteren herkese teşekkürlerimizi sunuyorum. Türkiye’de madencilik dünya standartlarına uygun bir şekilde yürütülüyor. Madencilik faaliyetine nasıl başlanacağı, nasıl sürdürüleceği, sahanın nasıl terk edileceğine kadar bütün aşamaları detaylarıyla ele alan kapsamlı bir mevzuatımız var. Sahip olduğumuz rezervi ekonomiye kazandırmak için sektörümüzle yakın temas içinde olmaya devam edeceğiz.  Bakanlık olarak madencilerimizin güvenli bir ortamda yatırımlarını yapmaları için her türlü imkânı ve kolaylığı sağlamakta kararlıyız.” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.