İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Antalya Büyükşehir’in çiftçiye enerji desteği sürüyor

2020 yılında 13 milyon 810 TL destek yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi çiftçilere yönelik enerji desteğini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Döşemealtı İlçesi’ne bağlı Dağbeli Mahallesi’nde bulunan Güneş Enerji Santralinden 2020 yılı içerisinde 9 bin 445 çiftçiye enerji desteği sağladı. 2021 yılında bu enerji desteğinin 9 bin 746 çiftçiye ulaştırılması planlanıyor. 2022 yılında ise hedef 10 binden fazla çiftçiye destek verilmesi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatlarıyla çiftçiye olan destekler sürüyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bu kapsamda çiftçiler için en önemli desteklerden bir tanesi olan enerji desteğine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi daha fazla çiftçinin sisteme dahil olarak enerji desteğinden yararlanması için çalışıyor.

2020 YILINDA 9445 ÇİFTÇİYE DESTEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Döşemealtı İlçesi’ne bağlı Dağbeli Mahallesi’nde 77 bin m2 alanda kurulu olan Güneş Enerji Santrallerinde 2020 yılında 8.429.000 kWh enerji üretimi gerçekleşti. Enerji desteklerinden daha fazla üreticinin yararlanması için binden fazla çiftçi sisteme dahil edildi. Bu sayede 2020 yılında 9445 çiftçi ailesine enerji desteği sağlandı. Yapılan bu desteklemeyle çiftçilerin elektrik maliyetleri yüzde 50 oranında düşürüldü. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında toplam 13.500.000 TL ve elektrik enerjisi desteği sağlandı.

DESTEKLEMELER SÜRECEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı önümüzdeki yıllarda Güneş Enerji Sistemlerini geliştirerek daha fazla çiftçiye bu konuda destekleri sağlamayı hedefliyor. Bu konuda saha ve etüt projeleri sürerken, çiftçin girdi maliyetlerini düşürmeye yönelik çalışmalar da sürüyor. 2021 yılında 9 bin 746 çiftçi ailesine 15.138.000 TL enerji desteği ödemesi yapılması planlanıyor. 2022 yılında ise enerji desteği sağlanan çiftçi sayısının 10 binden fazla olması için çalışmalar sürüyor.

ARAZİLER SULANAMIYORDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne çiftçiye yönelik enerji desteğinden dolayı teşekkür eden Kovanlık Mahallesi Kooperatif Başkanı Süleyman Akbaba, “Enerji pahalı olduğundan dolayı arazilerimizi önceden sulayamıyorduk. Vatandaş işlerini yapamıyordu. Ancak destek olunca ovanın hepsi sulanır hale geldi. 7/24 kesintisiz bir şekilde motorlarım çalıştı. Köyüm ve Kooperatifim adına Başkan Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum” dedi.

EKİLEBİLİR ARAZİ 5000 DÖNÜME ÇIKTI

2016’dan bu yana Karataş Mahallesi Kooperatif Başkanı olduğunu söyleyen Kazım Tunç ise “Belediyemizin vermiş olduğu enerji desteğinden önce kooperatifimizde 2 bin 800 dönümlük bir ekili alan varken belediyemizin vermiş olduğu enerji desteği sonrasında bu ekili arazi 5000 dönüm civarına çıktı. Vatandaş ekilen alanını neredeyse 2 katına çıkardı. Çiftçilerimize ve ortaklarımıza verilmiş olan bu destekten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.