İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Statkraft, Almanya’da ilk rüzgar çiftliğini planlıyor

Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi Statkraft, Almanya’da ilk kendi rüzgar çiftliğini geliştirmeyi ve inşa etmeyi planlıyor. 2025 yılına kadar kuzey Hessen’deki Wesertal vadisine toplam kapasitesi 36 megavat’a kadar olan altı rüzgar türbini kurulacak.

Kuzey Hessen’de Bramwald’da bulunan yaklaşık 67 hektarlık ormanlık alanın kullanımına ilişkin imtiyaz sözleşmesi 1 Ocak 2021’de Hessen eyaleti ile imzalanmış. Tür koruma araştırmalarının ilk sonuçlarının bu yılın sonunda açıklanması ve ardından gelecek yıl sunulması bekleniyor ve Oedelsheim rüzgar çiftliğinin 2025 yılında devreye alınması planlanıyor. Ardından türbinlerin her yıl yaklaşık 20.000 haneye rüzgar enerjisi sağlaması ve yaklaşık 54.000 ton CO2 tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Almanya Wind & Solar Başkanı Claus Urbanke, “Oedelsheim rüzgar çiftliği ile Almanya’daki pazar girişimizin temelini oluşturuyoruz. Proje, 2025 yılına kadar dünya çapında 8.000 megawatt rüzgar ve güneş enerjisi geliştirmeyi hedefleyen Grup stratejimize ulaşmada önemli bir adımdır” dedi.


Norveç, İsveç, Birleşik Krallık ve İrlanda’ya ek olarak, Norveç devlet şirketi şu anda proje geliştirme işini Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve İspanya’da genişletiyor. Oedelsheim rüzgar çiftliği Almanya’daki ilk projesi olacaktır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.