İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Tüketicilerin yüzde 85’i satış noktasından kombi satın almayı tercih ediyor

DemirDöküm, Türkiye genelinde kombi kullanım alışkanlıkları ve satın alma yolculuğuna ilişkin gerçekleştirdiği pazar araştırmasının bulgularını paylaştı. Tüketiciler kombilerini; bozulduğu, yeni eve taşındığı veya yüksek gelen doğal gaz faturalarına çözüm bulmak için değiştiriyor. Yeni kombi satın alma süreci 2 hafta ile 1 ay arasında değişirken, internette başlayan kombi araştırma süreci yüzde 85 oranında satış noktasında sona eriyor.

Türkiye iklimlendirme sektörüne 66 yıldır öncülük eden DemirDöküm, tüketicilerin kombi satın alma yolculuğu ve kullanım alışkanlıklarını araştırdı. Türkiye’nin 16 şehrinde bin tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, içinde bulunduğumuz kombi sezonunda tüketicinin kombi satın alma ve kullanım eğilimleriyle ilgili önemli bulguları ortaya koydu.

Tüketiciler, kombi satın alma kararının alınmasında en etkili üç faktörü eski cihazın bozulması, yeni eve taşınma ve yüksek gelen doğal gaz faturalarına çözüm bulma ihtiyacı olarak sıralarken; ürün seçiminde cihazın esnek kullanım seçeneklerine sahip olması, güvenlik, enerji verimliliği ve satış sonrasındaki memnuniyet oranları etkili oluyor.

Araştırma sonuçlarına göre kombi satın alma sürecinde tüketici kararını etkileyen büyük etkenlerden biri de üretici ve satış noktalarına duyulan güven ile hizmetin hızlı ve en iyi şekilde verilebilmesi. Satın almanın yüzde 85 oranında hala satış noktasında yapılmak istenmesi, ısıtma sektörünü diğer sektörlerden ayıran temel unsur olarak öne çıkıyor. Bunun nedeni olarak ise tüketicinin kişisel temasla firma arasındaki güven bağını maksimize etmek istemesi gösteriliyor.

ÜCRETSİZ KURULUM HİZMETİ SUNAN MARKALAR ÖNE ÇIKIYOR

Ücretsiz kurulum hizmeti, tüketici için markayı öne çıkaran bir faktör olarak belirtilirken yıl boyunca, özellikle de kombi sezonu sırasında yapılan kampanyaların satın alma kararındaki etkisinin yüksek olduğu belirtiliyor. Tüketiciye bağlı olarak değişmekle birlikte, kombi araştırma, inceleme, karar verme ve satın alma süreci 2 hafta ile 1 ay arasında sürüyor.

KADINLAR TAVSİYE ERKEKLER TEKNİK ÖZELLİK ODAKLI SATIN ALMA YAPIYOR

Kombi satın alan tüketici tiplerinin incelendiği araştırmada dört tip tüketici öne çıkıyor. Sosyal çevresinin tavsiyelerine dikkat edenler, teknik özellik odaklı satın alma gerçekleştirenler, bütçe odaklı hareket edenler, ileride yaşanması olası sorunları en aza indirebilmek adına bilinirliği ve güvenilirliği yüksek markaların ürünlerini tercih edenler. Araştırma sonuçları, Türkiye’de tüketicilerin önemli bir bölümünün ileride yaşanması olası sorunları en aza indirebilmek adına bilinir ve güvenilir markaların ürünlerini satın almaya eğilimli olduğunu ortaya koyuyor. Bilinirliği yüksek markalara yönelen tüketicilerin büyük bir bölümünü erkekler oluştururken, sosyal çevresinin tavsiyeleri doğrultusunda satın alma yapan tüketicilerin ağırlıklı olarak kadınlar olduğu gözleniyor. Araştırmada kiracıların bütçe odaklı kombilere yöneldiği gözlemlenirken, teknik özellik odaklı satın alma gerçekleştiren tüketicilerin ise ağırlıklı olarak erkekler olduğu belirtiliyor. Teknik özellik odaklı tüketicilerin kriterlerinde sessiz çalışma, ekran, kolay kullanım, satıcının ürüne ve teknik özelliklere hâkim olması ön plana çıkıyor.KÜÇÜK ÇOCUKLU AİLELER ODA TERMOSTATI KULLANIYOR

Kombi kullanımında öne çıkan tüketici alışkanlıklarının detaylarının paylaşıldığı araştırmada, bu alışkanlıkları şekillendiren başlıca unsurun tüketicinin ihtiyaçları olduğu belirtiliyor. Kombiyi normalde kapalı tutup eve geldiğinde açan kullanıcıların çoğunlukla bekar, tek yaşayan bireyler veya çocuk sahibi olmayan, çalışan çiftler olduğu ortaya çıkarken duruma göre kapatan kullanıcıların ise tasarruf odaklı hareket eden kadın kullanıcılar olduğu belirtiliyor. Ev hanımları ve çocuklu ailelerde kombi hep açık tutuluyor ancak hava durumuna göre sıcaklık ayarı yapılıyor. Küçük çocuklu ailelerde ise oda termostatı kullanımında eğitim görülüyor.

“DEMİRDÖKÜM’Ü FARKLI KILAN ÖZELLİK TÜKETİCİYLE KURDUĞU DUYGUSAL BAĞ”

Isıtma sektörünün tüketiciler açısından değerlendirildiğinde düşük ilgi kategorisine girdiğini ve bu nedenle satın alma ihtiyacı ortaya çıktığı en çok hatırladığı ve bildiği markalara yöneldiğini belirten DemirDöküm Pazarlama Direktörü Bilge Kıran, “Marka bilinirliği, satın alma yolculuğunda tüketicinin marka setine girmek için kritik öneme sahip. Düzenli olarak tüketicinin karşısına çıkmak, ürün teknik özelliklerinin yanı sıra markanın hayatlarına sunacakları katkıları akılda kalıcı şekilde aktarmak çok önemli. Bu nedenle DemirDöküm olarak son 3 yıldır köklerimize uygun ancak alışılmışın dışında bir strateji izliyoruz. DemirDöküm’ü diğer markalardan farklı kılan en önemli marka özelliği, tüketici ile yıllardır süre gelen duygusal bağı. Bu iç görü ve dijital dönüşüm stratejimizin etkisiyle 2017 yılından bu yana devam eden ‘Doğru Seçim’ reklam kampanyamızla alışılmış standartların dışına çıkmayı; tüketicilerin duygularına seslenmeyi hedefledik. Büyük beğeni toplayan reklam filmi serimiz; Effie, Kristal Elma, Felis gibi pazarlama alanının önde gelen ödüllerine layık görüldü. Ana sezon kampanyamız Tıkır Tıkır’ı da özellikle izlemesi eğlenceli, jingle’ı akılda kalıcı ve mesajı da eğlenceli bir şekilde verecek şekilde kurguladık. Şu ana kadar da hedefimize başarıyla ulaştığımızı söyleyebiliriz” dedi.

“TÜRKİYE’DE KOMBİ DENİLDİĞİNDE AKLA İLK GELEN MARKAYIZ”

DemirDöküm’ün marka bilinirliğine ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Kıran, “Kuruluşu 66 yıl öncesine dayanan DemirDöküm, Türkiye’nin ilk sanayi şirketlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu nedenle Türkiye’de kombi denildiğinde akla ilk gelen markayız. Yaptığımız pazar araştırmaları sonucunda da marka bilinirliğimizin yüzde 90’ın üzerinde olduğu sonuçlarını aldık. Markamızı en öne çıkaran unsur Türkiye’yi ısıtma sektörü ile tanıştırması ve Türk markası olması. Tüm DemirDöküm ürünlerinin üretimi Bozüyük Fabrikamızda gerçekleşiyor. Baştan aşağı yerli bir markayız ve bu, tüketicimizin bize duyduğu bağlılık hissini etkileyen önemli bir unsur. 66 yıldır faaliyetlerini sürdüren bir şirket olarak nesilleri konforlu ısınmayla buluşturuyoruz. Köklü bir marka olmanın getirdiği güçle birlikte sosyal çevremizde kombiyle ilgili konuşulduğunda DemirDöküm adı geçiyor; ürünlerimiz tavsiye ediliyor. Markamızın diğer kombi markaları arasında öne çıkmasında önemli rol oynayan bir diğer unsur ise erişilebilirlik. Geniş servis ağımızla Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veriyor; tüketicimizin her koşulda yanında olmaya özen gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.