İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Trabzon’a Tünel Akvaryum

Trabzon Ortahisar Belediyesinin su altındaki canlıların tanıtılması ve bölge turizminde alternatif oluşturulması amacıyla tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasına kuracağı "Tünel Akvaryum" için çalışmalar devam ediyor.

Trabzon Ortahisar Belediyesinin su altındaki canlıların tanıtılması ve bölge turizminde alternatif oluşturulması amacıyla tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasına kuracağı “Tünel Akvaryum” için çalışmalar devam ediyor.

Tünel açma çalışmalarının birinci etabını inceleyen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tünel açma çalışmalarıyla eş zamanlı olarak akvaryum kısmının hazırlıklarına da devam ettiklerini söyledi. Tünel Akvaryum’un önemli projelerinden bir tanesi olduğunu vurgulayan Genç, “Zor bir süreç yaşadık. Tarihi bir alanda çalışıyoruz. TOKİ’nin de kentsel dönüşüm projesi yaptığı bir alan. Proje kısmını çalışmak ve hukuki süreç epey bir zaman aldı. Gerekli jeolojik zemin etütleri için çalışmalar titizlikle yürütüldü. Trabzon Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayıyla çalışmalara başladık ve hamdolsun temeli attık.” dedi. Genç, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ifade ederek, “Yapımcı firma şartnameye uygun olarak tünel kısmını yıl sonuna kadar yaparak teslim edecek. Eş zamanlı olarak da akvaryum kısmının projesi ve ihalesi için çalışıyoruz. TOKİ Başkanımızın da bu süreçte çok büyük destekleri oldu. İnşallah projemizin hem tünel kısmını hem akvaryum kısmını şartnameye uygun bir şekilde bitirip hizmete açacağız.” diye konuştu. Tünel Akvaryum’un hem yerli hem de yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline geleceğine dikkati çeken Genç, şöyle devam etti: “Türkiye’de de ilk defa yer altında bir akvaryum yapılacak. Dünyada da benzeri yok sanırım. Türkiye için de bu anlamda bir ilk olma özelliğini taşıyor. Zağnos ve Tabakhane vadilerini 180 metre uzunluğunda bir tünelle yer altından birleştireceğiz. Turistleri şehir içine çekecek ve şehir içinde daha çok zaman harcamalarını sağlayacak bir proje. Hem yerli turistler hem yabancı turistler için Tünel Akvaryum cazibe merkezi olacak. Gelen ziyaretçilerin bu şehirde daha fazla kalmasını, yaşamasını, şehir içine girmesini istiyoruz. Bu projemiz de buna dönük bir proje olacak.” Genç, Trabzon’da akvaryumun bulunmamasının bir eksiklik olduğunu da belirterek, “Bu eksikliği gidermek için Tünel Akvaryum’u hayata geçirdik. Yapacağımız akvaryumla vatandaşlarımızla her türlü deniz canlısını buluşturacağız ve deniz canlılarıyla ilgili insanlarımızda bir bilinç ve farkındalık oluşturacağız.” ifadesini kullandı.

Dünyada tünel içinde ilk akvaryum
Dünyada tünel içinde ilk akvaryum olma özelliğine sahip olan proje, Zağnos ve Tabakhane Vadilerini birbirine bağlayacak şekilde planlanmıştır. Tünel Akvaryum projesi için önerilen 2. güzergah Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Uzunluk 193,34 metre, genişlik 16,90 metre, yükseklik ise 8,5 metredir. Proje tünel açma ve akvaryum yapılması şeklinde 2 kısım olarak ele alınmış, tünel açma ihalesi 9 Şubat 2018 tarihinde yapılmıştır. Tünel açma işi tamamlanmıştır. Projemizde tünel yalıtımı ve kaplama betonu ile ilgili çalışmalara başlanıldı. Zağnos ve Tabakhane Vadilerini birleştirecek şekilde planlanan “Tünel Akvaryum” 4 etap olarak ele alınarak uygulamasına başlanılmıştır. Projenin 1. Etabını oluşturan tünel açma ve püskürtme beton imalatı tamamlanarak 6,5 Milyon TL harcama yapılmıştır. 2. Etap, Nihai Beton kaplaması şeklinde olup, 2019 yılının Aralık ayında uygulamasına başlanılmıştır. Bu kısmın 2 Milyon TL’ye mal olacağı ve 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacağı öngörülmektedir. Projenin 3. Etabını mekanik aksamın yapılması oluşturmaktadır. 4. aşama ise akvaryum havuzlarının kurularak tesisin hizmete açılması olacaktır. Projenin Yap İşlet Modeli ile ihale edilmesi için 06.07.2020 tarih ve 45 sayılı Belediye Meclis kararı alınmıştır. İlan süreleri dikkate alınarak Ağustos ayında Akvaryum kısmının yapım ihalesi yapılarak yıl içinde uygulamasına geçilmesi öngörülmektedir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.