İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Rosatom, Air Liquide ve Sakhalin Bölge Hükümeti Hidrojen Yakıt Hücreleri alanında mutabakat zaptı imzaladı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom bünyesindeki Rusatom Overseas, önde gelen endüstriyel gaz üreticisi Air Liquide ve Sakhalin bölge hükümeti arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Bu anlaşmayla, Sakhalin bölgesinde düşük karbonlu hidrojen üretiminin organizasyon olasılığını incelemek için iş birliği sağlanacak. 

İmzalanan mutabakat zaptı, hem iç hem de dış pazarlarda uygulamaya odaklanan hidrojen enerjisi üretimine yönelik olarak atılan ilk adım olma özelliğini taşıyor. Anlaşma, Sakhalin bölgesindeki düşük karbonlu ekonominin gelişimine büyük katkıda bulunacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Air Liquide Rusya Genel Müdürü Marilene Turcott, “Rosatom ve Sakhalin bölgesi ile birlikte enerji geçişi alanında elde ettiğimiz bu fırsattan dolayı çok mutluyuz. Gelişime ve dekarbonizasyona yönelten bu iş birliği, Sakhalin Bölgesi’nin 2025 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma hedeflerinin uygulanmasına katkıda bulunacak. Bu, verimli ve sürdürülebilir bir endüstri yaratmanın ilk adımıdır. Rusya Federasyonu’nun enerji geçişi alanındaki hedeflerini desteklemek için Air Liquide’in benzersiz teknolojik ve yenilikçi çözümleriyle katkıda bulunmaya hazırız” dedi. 

Rusatom Overseas Başkanı Evgeny Pakermanov ise, “Gelecekte, Sakhalin Adası’nda düşük karbonlu hidrojen üretimi için bir kompleks oluşturulması, Asya-Pasifik bölgesi ülkelerine ihracat için fırsatlar yaratacak. 2021 yılı sonuna kadar projenin teknik ve ekonomik değerlendirmesinin sonuçlarını ve birincil proje belgelerini almayı planlıyoruz. Bu tarihten sonra hidrojen üretiminin hacimleri hakkında en etkili kararı alabileceğiz. Hidrojen üretiminin hacminin 30 bin tondan 100 bin tona kadar olması öngörülüyor” ifadelerini kullandı. 

Sakhalin Bölgesi Valisi Valery Limarenko da yaptığı açıklamada, “Sakhalin Rusya’nın eşsiz bir bölgesidir. Adalar bölgesinde bulunur, zengin bir kaynak potansiyeline sahiptir ve Asya-Pasifik ülkeleri ile komşudur. Bütün bu özellikler iş geliştirme için özel koşullar yaratıyor ve bir dizi yatırım projesinin uygulanması için avantaj sağlıyor. Sakhalin Bölgesi bugün, karbon nötrlüğüne ulaşmaya odaklanan bir proje için platform haline geliyor. Buna katkıda bulunacak yeni yatırım projeleri başlatmayı planlıyoruz. Rosatom ve Air Liquide bu projeyi adada uygulamaya karar verirlerse onları potansiyel yatırımcılar olarak memnuniyetle karşılayacağız. Sakhalin hükümeti bölgemizdeki iş ortamını iyileştirmek için çabalıyor. İnşaat ruhsatlarının verilmesi, işletmelerin kaydedilmesi ve gayrimenkullerin tescili için süreyi kısalttık ve idari engelleri en aza indirdik. İmzalanan mutabakat zaptı, yakın ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine hazır olduğumuzu teyit etmektedir” dedi. 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.