İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Repsol, İspanya’da Biyoyakıt Üretimi İçin Honeywell Ecofining™ Teknolojisini Seçti

Ecofining ™ süreci, 2013'ten bu yana yenilenebilir dizel ve 2016'dan beri sürdürülebilir havacılık yakıtı ("SAF") üretmek için ticari olarak kullanılıyor.

Honeywell, Repsol’ün Puertollano, İspanya’daki tesisinde kullanılmış yemeklik yağ ve atık hayvansal yağ gibi hammaddelerden yenilenebilir yakıtlar üretmek için Honeywell Ecofining™ teknolojisine lisans verdiğini duyurdu. Repsol, bu tesisi yılda yaklaşık 240 bin metrik ton (KMTA) atık besleme/hammaddeyi yenilenebilir dizel ve diğer ürünlere dönüştürecek şekilde tasarlıyor.

Honeywell UOP Ecofining™ süreci, Repsol’e artık hammaddelerden yenilenebilir yakıtlar ve petrokimyasal öncüller üretmek için verimli ve yüksek verimli bir çözüm sağlayacak.

Repsol’un Yenilenebilir Yakıtlar Direktörü Berta Cabello, “Yenilenebilir yakıtlar, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma taahhüdümüzün önemli bir ayağını oluşturuyor ve Honeywell bize bunu başarmak için en son Ecofining teknolojisini sağlıyor. Bu, Repsol’un yalnızca %100 yenilenebilir yakıt üretmeye adanmış ikinci tesisi olacak ve bize, hâlihazırda %100 yenilenebilir dizel sağlayan 20’den fazla servis istasyonumuzun bulunduğu İber Yarımadası’nda bu ürünler için pazara liderlik etmemizi sağlayacak.” dedi.

Honeywell Sürdürülebilir Teknoloji Çözümleri başkan yardımcısı ve genel müdürü Barry Glickman, “Honeywell’in Ecofining teknolojisi, Repsol’ün atık yemlerini ekonomik olarak yenilenebilir yakıtlara dönüştürmesine ve karbon ayak izini azaltmasına olanak tanıyacak. Yenilenebilir Dizel ve SAF, geleneksel dizel veya havacılık yakıtına kıyasla sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir.” dedi.

Eni SpA ile birlikte geliştirilen Honeywell UOP  Ecofining™ süreci , bitki bazlı atık yağları, hayvansal yağları ve diğer atık hammaddeleri yenilenebilir dizel ve SAF’ye dönüştürebilir.

Honeywell artık SAF dahil olmak üzere yenilenebilir yakıtlara yönelik hızla artan talebi karşılamak için çeşitli hammaddelerde çözümler sunuyor. Honeywell’in yenilenebilir yakıt portföyü, Honeywell UOP Ecofining’e ek olarak,  Etanol’dan Jet’e teknolojisini  ve yakın zamanda duyurulan  , yeşil hidrojeni ve karbon dioksiti e-yakıtlara dönüştüren Honeywell UOP eFining™’i içermektedir.

Honeywell  kısa bir süre önce operasyonlarında ve tesislerinde 2035 yılına kadar karbon nötrlüğü elde etme taahhüdünde bulundu.  Bu taahhüt,  şirketin operasyonları ve tesislerindeki sera gazı yoğunluğunu keskin bir şekilde azaltma konusundaki geçmişinin yanı sıra müşterilerinin karbon nötrlüğüne ulaşmalarına yardımcı olmak için onlarca yıllık inovasyon geçmişine dayanıyor. çevresel ve sosyal hedefleri. Honeywell’in 2022 yeni ürün tanıtımı araştırma ve geliştirme yatırımının yaklaşık %60’ı müşteriler için ESG odaklı sonuçlara yönlendirildi. 1

Repsol, 2050 yılına kadar sıfır net emisyona ulaşma hedefiyle enerji geçişine liderlik eden küresel bir çoklu enerji şirketidir. Şirket, İspanya, Portekiz ve Peru’daki yedi endüstriyel kompleksini, mevcut durum aracılığıyla çoklu enerji merkezlerine dönüştürüyor. Karbon ayak izini azaltacak ve şirketin 2030 yılına kadar yenilenebilir yakıtlar ve yenilenebilir hidrojen üretiminde bir referans noktası olmasını sağlayacak son teknoloji projeler.

Honeywell (www.honeywell.com), havacılık ürünleri ve hizmetlerini içeren sektöre özel çözümler sunan bir Fortune 100 teknoloji şirketidir; binalar ve endüstri için kontrol teknolojileri; ve dünya çapında performans malzemeleri. Teknolojilerimiz, dünyamızı daha akıllı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir kılmak için uçakların, binaların, üretim tesislerinin, tedarik zincirlerinin ve çalışanların daha bağlantılı hale gelmesine yardımcı oluyor. Honeywell hakkında daha fazla haber ve bilgi için lütfen www.honeywell.com/newsroom adresini ziyaret edin . 

 ÇSY odaklı çözümlerin belirlenmesine yönelik metodoloji, yatırımcı.honeywell.com adresinde mevcuttur (bkz. “ESG/ESG Bilgileri/ÇSY Odaklı Tekliflerin Tanımlanması”).

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.