İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Arnavutluk’ta deprem konutlarının temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmalarına başlanan, Arnavutluk’ta inşa edilecek deprem konutların temelleri atıldı. 


Geçtiğimiz yıl meydana gelen depremin ardından inşasına karar verilen 522 konutun temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans yoluyla katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da konutların inşa edileceği Laç kentinde düzenlenen törende hazır bulundu.
Yapımına başlanan 522 konut, 37 ticari ünite ve 375 araçlık otoparktan oluşurken, deprem konutlarının 170’i 1+1, 233’ü 2+1, 119’u 3+1 olarak tasarlandı. Ayrıca projede zemin güçlendirmesi de yapıldı. 

42 MİLYON AVROYA MAL OLACAK
Konuşmasında Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’un Türkiye’nin Balkanlar’daki yakın dostu ve ortağı olduğunu dile getirdi. Covid-19 salgınına rağmen inşaata başladıklarına vurgu yapan Erdoğan, toplam 522 konutu içeren ve 42 milyon avroya mal olacak projenin Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin yeni nişanesi olacağını kaydetti. Erdoğan, “Bu konutların Arnavutluk halkına ve Laç şehrine hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan inşaatın yüklenici şirketi Albayrak İnşaat’ın sahibi Ahmet Albayrak’a konutların taahhüt edilen 2021 Ağustos ayında bitirilmesi talimatını verdi. 

“KONUTLARI 8 AY SONRA BİRLİKTE TESLİM EDECEĞİZ”
Törende açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yüzyıllara dayanan dostluk ve kardeşlik hukukumuzu, yapacağımız bu yeni yuvalarla daha da güçlendiriyoruz” dedi. “Depremden hemen sonra; kardeşlerimizin yaralarını sarmak için ülke olarak seferber olduk” diyen Bakan Murat Kurum, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla; depremin etkilediği Laç şehrimizde yeni konutlarımız için çalışmalarımızı başlattık. Ardından temmuz ayında da Bakan arkadaşım Arben Ahmetaj’la ‘Konut Yapımı Alanında İşbirliği Sözleşmemizi’ imzaladık. Projelerimizi süratle hazırladık. Yatay mimari esaslı olarak planladığımız projede binaların yüksekliği zemin artı dört katı geçmeyecek. Konutlarımızın inşa süreçleri TOKİ Başkanlığımız tarafından yürütülüyor. Kurulduğu günden bugüne TOKİ Başkanlığımız; 1 milyon konutun inşasını tamamlayarak 4 milyondan fazla insanımızı ev sahibi yapmış bir kurumdur. Ayrıca yurt dışında, doğal afetler sonrasında, insani yardım amacıyla Endonezya’dan Sri Lanka’ya, Pakistan’dan Somali’ye kadar birçok ülkede binlerce konut, hastane, okul ve kamu hizmet binası inşa etmiş bir kurumdur, gururumuzdur. TOKİ’nin bu teknik tecrübe ve uygulama pratiğinin Arnavutluk’ta da başarıyla hayata geçirileceğini belirtmek isterim. İnşallah 8 ay sonra yine bir araya gelecek, Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle konutların teslim törenlerini yine hep birlikte gerçekleştireceğiz.”

DOSTLUĞUN SİMGESİ OLACAK
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da projenin Türkiye’nin Arnavutluk’a sunduğu yardımlaşmanın simgesi olduğunu belirterek, “Türk dostlarımızın tutulmuş sözüdür. İki ülke dostluğunun simgesi olan bu sembol uzun yıllar burada kalacaktır” diye konuştu. Arnavutluk Yeniden İnşa Devlet Bakanı Arben Ahmetaj ise Arnavutluk’un son 30 yılın en büyük şantiye alanı olduğunu vurguladı ve “Her gün değişiyoruz, bu proje de şehrin yüzünü değiştirecek” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayırlı olsun’ mesajıyla deprem konutlarının temeli atıldı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.