İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Dijitalpark Teknokent’in Temeli Atıldı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk-Alman Üniversitesi’nin ortak projesi olan Dijitalpark Teknokent’in temel atma töreni Temmuz ayında gerçekleştirildi.

İstanbul Çekmeköy’de 45.000 m2, Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yerleşkesinde ise 5.000 m2 olmak üzere toplamda 50.000 m2’lik bir alana kurulacak olan Dijitalpark Teknokent’in ilk iki bloğunun temeli, 7 Temmuz Salı günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı bir törenle Çekmeköy’de atıldı. Tören, Bakan Varank’ın dışında, Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı ve Dijital Park Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Bayraktar, Dijitalpark Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ve Çekmeköy ilçe teşkilatından yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Temel atma törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bugüne kadar 6,2 milyar dolarlık ihracat, 131 milyar TL’lik satış gerçekleştiren teknoparklarımızda 6 bin 680 firma yer alıyor ve buralarda çalışan tam zamanlı Ar-Ge personeli sayısı da 60 bine yaklaştı. Bu firmaların yüzde 45’i yazılım sektöründe faaliyet gösteriyor.” dedi. Buradaki konuşmasında, son 19 yılda neredeyse sıfırdan inşa edilen ‘Ar-Ge ve Yenilik’ ekosistemine yeni bir aktörün daha dahil olduğuna işaret eden Varank, teknoparkların, teknolojik bilginin üretilmesi ve ticarileştirilmesi sürecindeki kritik rolleri dolayısıyla ekosistemin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

300 Girişimciye Ev Sahipliği Yapacak

Bakan Varank, Ar-Ge ve girişimcilik kültürü olan bir ekosistemin ve nitelikli istihdamın oluşmasına Bakanlık olarak teknoparklar aracılığıyla aracılık ettiklerini dile getirerek, “Bugün temelini attığımız teknoparkımızın, üniversitelerimizi girişimci ve yenilikçi birer üniversite olma yolunda güçlendireceğine inanıyorum. İstanbul ve Rize’deki yerleşkeleriyle birlikte tam kapasiteye ulaştığında, 4 bin tam zamanlı Ar-Ge personelinin çalıştığı 300 girişimciye ev sahipliği yapacak önemli bir yatırımdan bahsediyoruz, hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

57 İlde 88 Teknopark

Yapılan destek çalışmaları ve verilen teşvikler hakkında bilgi veren Bakan Varank, “Türkiye’de 2001 yılında sadece 2 teknopark vardı, bugün 57 ilimizde 88 teknoparka sahibiz. Önümüzdeki dönemde her bir şehrimize en az bir teknopark kazandırmanın gayreti içinde olacağız. Bugüne kadar 6,2 milyar dolarlık ihracat, 131 milyar TL’lik satış gerçekleştiren teknoparklarımızda 6 bin 680 firma yer alıyor ve buralarda çalışan tam zamanlı Ar-Ge personeli sayısı da 60 bine yaklaştı. Bu firmaların yüzde 45’i yazılım sektöründe faaliyet gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

41 Binin Üzerinde Ar-Ge Projesi

Varank, “Yabancı sermaye açısından baktığımızda, teknoparklarımızda yaklaşık 350’ye yakın yabancı veya yabancı ortaklı firma yer alıyor, içinde gerçekten büyük global markalar var. Şu anda yaklaşık 11 bin proje yürütülen teknoparklarımızda bugüne kadar 41 binin üzerinde Ar-Ge projesi tamamlandı.” dedi.

543 Yazılım Tescili

Firmaların başvuru sonuçlarına bakıldığında, şimdiye kadar sadece teknopark kaynaklı 1.330 patent, 200 tasarım, 399 faydalı model ve 543 yazılım tescili gerçekleştirildiğini aktaran Varank, “Bakanlık olarak, teknoparklarımızdaki firmalarımıza yaklaşık 21 milyar TL’lik vergisel muafiyet tanıdık. Bunun yanında Bakanlık olarak teknoparklarımızın altyapı, idare binası, kuluçka merkezi inşası için de hibe destekleri yapıyoruz, bu zamana kadar yaptığımız hibe desteği tutarı da yaklaşık 1 milyar liraya ulaştı.” dedi.

15 Milyon TL’lik Hibe Desteği

Varank, bu kapsamda, Dijitalpark Teknokent’in de altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşasına şimdiye kadar yaklaşık 15 milyon TL’lik hibe verdiklerini ve önümüzdeki dönemde de desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Vergisel Avantaj

Ekosistemin önemli aktörlerinden birinin de Ar-Ge ve tasarım merkezleri olduğuna vurgu yapan Varank, “Halihazırda, 1.248 Ar-Ge ve 345 tasarım merkezimizde yaklaşık 76 bin tam zamanlı Ar-Ge personeli istihdam ediliyor. Bu merkezlerimizde yaklaşık 54 bin proje tamamlanırken, 17 bin proje yürütülmeye devam ediyor. Firmalarımızın 8 bin 302 patenti, 2 bin 417 tasarımı ve 12 binden fazla markası tescil edildi. Bakanlık olarak, kendi Ar-Ge merkezlerini yürüten firmalarımızın yaklaşık 24,2 milyar TL’lik vergisel avantajdan faydalanmalarının önünü açtık.” şeklinde konuştu.

Temel atma törenine, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı ve Dijital Park Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Bayraktar, Dijital Park Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ve diğer yetkililer de katıldı.

Dijital Teknopark Çekmeköy Yerleşkesi Altyapı Tesisleri, İdari Binaları ve Kuluçka Merkezi İnşaatı işi için 15 Ekim 2020 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi-Türk Alman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş.  ile Turgut Müteahhitlik San. ve Tic. A.Ş. firması arasında yapım sözleşmesi imzalandı. Tesisin yapı süresi 420 gün olarak belirlendi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.