İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“Uzayda çok daha güçlü olacağız”

Bakan Karaismailoğlu, TÜRKSAT 5A ve 5B’ye hizmet sunulacak yeni frekans bantları için yer istasyonları kurulum çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi

Karaismailoğlu, “2021 yılı içerisinde hizmet vermesi planlanan TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 5B uydularından hizmet sunulacak yeni frekans bantları için, Gölbaşı Merkez kampüsümüzde yer istasyonları kurulum çalışmalarında son aşamaya geldik” dedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT’ı ziyaret etti. Burada gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, “TÜRKSAT 5B ve TÜRKSAT 6A’nın da devreye girmesiyle birlikte, 6 haberleşme uydumuzla uzayda çok daha güçlü olacağız” dedi. Karaismailoğlu, TÜRKSAT 5A ve 5B’ye hizmet sunulacak yeni frekans bantları için yer istasyonları kurulum çalışmalarında da son aşamaya gelindiğini söyledi. 

“Dünya üzerindeki 118 ülke ve 3 milyarlık bir nüfus bugün kapsama alanımızdadır”

Bakan Karaismailoğlu, TÜRKSAT’ın ortaya koyduğu çalışmaları ve başardıklarıyla hem bugünün hem de yarının Türkiye’si için büyük stratejik değer taşıyan bir kurum olduğunu belirtti. Karaismailoğlu, “Türkiye olarak, 3A, 4A, 4B haberleşme uydularımızla, dünya üzerindeki 118 ülke ve 3 milyarlık bir nüfus bugün kapsama alanımızdadır” diye konuştu.

“e-devlet Kapısında, 2019 yılında aylık 319 milyon ortalama ile yıllık 3,8 milyar adet hizmet kullanımı gerçekleşti”

Kamunun büyük bilişim projelerinin TÜRKSAT tarafından geliştirilmekte olduğunu kaydeden Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin en büyük bilişim projeleri arasında yer alan e-Devlet Kapısı’nın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi adına TÜRKSAT tarafından işletildiğini anımsattı. Karaismailoğlu, “e-devlette, 51,5 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcı, 345’i yerel yönetimler olmak üzere, 700’e yakın kamu kurumuna ait sayısı 5 bin 300’ü aşan farklı hizmetleri alabiliyor. e-devlet Kapısında, 2019 yılında aylık 319 milyon ortalama ile yıllık 3,8 milyar adet hizmet kullanımı gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

“Bakanlığımızın öncülüğünde ilk kez ‘Türkiye Uzay Haftası’ düzenlenecek”

Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen “TÜRKSAT Model Uydu Yarışması”nda lisans ve yüksek lisans öğrencileri arasında uydu ve uzay teknolojileri konusunda farkındalık oluşturmaya destek olacaklarını belirten Bakan Karasimailoğlu, “Bakanlığımızın öncülüğünde ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Uzay Haftası kapsamında; gençlerimiz ile bir araya gelerek uzay üzerine fikirlerini geliştirmelerine imkân sağladığımız bir program ile online olarak bir araya geleceğiz” dedi.

“TÜRKSAT 5B ve TÜRKSAT 6A’nın da devreye girmesiyle, 6 haberleşme uydumuzla uzayda çok daha güçlü olacağız”

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamaları şu şekilde devam etti: “TÜRKSAT 5B ve TÜRKSAT 6A’nın da devreye girmesiyle birlikte, 6 haberleşme uydumuzla uzayda çok daha güçlü olacağız. TÜRKSAT 5A’nın fırlatma anını; ülkemizde ilk defa kutlayacağımız, uzay ve havacılık vizyonumuzu pekiştirecek. Türkiye Uzay Haftası etkinlikleriyle ile tüm halkımıza ulaştıracağız. TÜRKSAT 5A uydumuzun ardından, bir diğer kilometre taşı olan, uydu seviye testlerine başladığımız TÜRKSAT 5B’yi ise 2021 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız.”

“6A uydumuzu da 2022 yılında uzaya göndereceğiz”

“2021 yılı içerisinde hizmet vermesi planlanan TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 5B uydularından hizmet sunulacak yeni frekans bantları için, Gölbaşı Merkez kampüsümüzde yer istasyonları kurulum çalışmalarında ise son aşamaya geldik.

TÜRKSAT 6A için ise TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde TÜRKSAT mühendislerimizin da katılımı mühendislik modeli ekipman üretim ve entegrasyonu devam ediyor. 6A uydumuzu da 2022 yılında uzaya göndereceğiz.”

“İzmir, Ankara ve Van illeri içerisinde kurulacak yer istasyonlarının kurulum çalışmalarına başlandı”

İzmir, Ankara ve Van illeri içerisinde kurulacak yer istasyonlarının kurulum çalışmalarına da başlanıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Kara, hava, deniz platformlarında kullanılabilen, Ka Bant haberleşme uyduları üzerinden çalışabilen hareketli anten sistemi, TÜRKSAT tarafından geliştirildi. Anten, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından da aktif olarak kullanılıyor” dedi. Karaismailoğlu,  TÜRKSAT kara araçlarında kullanılacak anten geliştirme çalışmasında da son aşamaya gelindiğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, daha sonra yer istasyonları kurulum çalışmalarını yerinde inceleyerek, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.