İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, asfaltı yenilenen Formula 1 pistinde konuştu

Formula 1, 9 yıl aradan sonra Türkiye’de

İntercity Formula 1 pistindeki asfalt yenileme çalışmalarının tamamlandığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sezonun on dördüncü yarışı Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020’nin 13-14-15 Kasım tarihinde Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirileceğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, “Pazar günü ülkemize, İstanbul’umuza yakışan gurur verici bir yarışmaya ev sahipliği yapmanın sorumluluğunu ve heyecanını üzerimizde hissediyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Formula 1 gibi dünyanın en çok ilgi gören yarışlarından birine ev sahipliği yapmaktan hem de böyle bir yarışmaya katkıda bulunmaktan hepimiz gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz.” dedi.

FORMULA 1 PİSTİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Bakan Karaismailoğlu, yenilenen İntercity Formula 1 pistinde incelemede bulunarak, düzenlenen E-scooter yarışının stardını verdi. Yarışmanın ödül töreninde yarışmacı influencer’lara ödüllerini takdim eden Bakan Karaismailoğlu, ardından bir basın açıklaması yaptı.

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından Formula 1’in 9 yıl aradan sonra önümüzdeki hafta yeniden Intercity İstanbul Park’ta düzenleneceğini aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Biliyorsunuz 10 Ekim’de biz buradaydık. Asfalt kazıma ve yenileme işine başlamıştık. Arkadaşlarımız ince detay isteyen, ince bir mühendislik isteyen çalışmayı başarı ile tamamladılar.  Tüm dünyadan milyonlarca izleyicisi bulunan, ülkelerin tanıtım faaliyetlerinde en önemli spor organizasyonları arasında yer alan Formula 1, sezonun on dördüncü yarışı Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020 olarak 13-14-15 Kasım tarihinde Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek.” diye konuştu.

“DÜNYA İÇİN ÖRNEK PROJELER YAPIYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu, mevcut pistte 5 santimetre kalınlığında taş mastik asfalt kaplamasıyla 11 bin 170 ton asfaltın kullanıldığını belirterek Formula 1 pilotlarının pisti önümüzdeki hafta test edeceğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu “Ülkemizin her bir noktasında ülkemiz için gurur, dünya için örnek projeler yapıyoruz. Bugün yine Sayın Cumhurbaşkanı’mızla birlikte Kahramanmaraş’ta Karadeniz’i Akdeniz’le buluşturacak, bağlayacak Göksun – Kahramanmaraş Yolu’nun açılışını yapacağız. Mevcut yolda 11 adet tünel bulunmakta. Tünellerin uzunluğu tek tüp olarak 16 bin 300 metre, çift tüp olarak da yaklaşık 33 bin metre uzunluğunda. 11 adet tünelli olan 80 kilometrelik yolu 64 kilometreye indiren, hem bölgemiz hem ülkemiz açısından lojistik koridor olarak önemli bu yolun açılışı için birazdan Kahramanmaraş’a geçeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’NİN UZAYDAKİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRİYORUZ”

Türkiye’nin uzaydaki varlığını güçlendirmek için de çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah aralık ayı başında Türksat 5A uydusunu uzaya fırlatacağız. Yine önümüzdeki yıl haziran ayı itibarıyla 5B’yi uzaya fırlatacağız. Yine tamamen yerli ve milli olan Türksat 6A uydumuzun çalışmaları devam ediyor. 2022 itibarıyla tamamen yerli ve milli uydumuzu uzaya fırlatmak için heyecanla çalışıyoruz.” bilgisini paylaştı.

Bakanlık tarafından pistte düzenlenen Mikro Mobilite Yarışması’nı düzenlemekten gurur duyduklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Bireysel hareketliliği teşvik eden Mikro Mobilite Araçları Yönetmeliği’nin hazırlıklarında sona yaklaştık.” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.