İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Konyaray Banliyö Hattı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılacak KONYARAY Banliyö Hattı Projesi’nin birinci etabı olan 17,4 kilometrelik Konya Gar – Kayacık Lojistik Merkezi’nde çalışmalar hızla devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak trafik ve ulaşım alanında önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, KONYARAY Banliyö Hattı’nın da bu kapsamda dikkati çeken bir proje olduğunu söyledi.

KONYARAY Banliyö Hattı’nın tamamlanmasıyla özellikle şehrin yoğun olduğu bölgelere ve sanayi alanlarına ulaşımı kolaylaştıracağını ifade eden Başkan Altay, “Trafik ve ulaşım alanında bir taraftan araç kullanıcıları için düzenlemeler yaparken bir taraftan da toplu ulaşım ve raylı sistemle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda vatandaşlarımızın toplu ulaşımdaki konforunu artırarak, hızlı ve ekonomik seyahat etmesine katkı sağlayacak KONYARAY Banliyö Hattı’mızda çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. KONYARAY Banliyö Hattı, şehrimizin ulaşım ağının ana omurgalarından birisi olacak” diye konuştu.

Seyahat Süresi Yarı Yarıya Azalacak

Başkan Altay, tüm etaplarıyla birlikte 45,9 kilometre KONYARAY Projesi’nin birinci etabı olan 17,4 kilometrelik Konya Gar – Kayacık Lojistik Merkezi arasına yeni bir hat daha ilave ederek toplam hat sayısını dörde çıkaracaklarını anımsatarak, şunları kaydetti: “2 hattan YHT, 2 hattan banliyö ve konvansiyonel hat işletmeciliği yapacağız. Karayolu ile 1 saat süren seyahat süresi 30 dakikaya inecek. Zamanla sanayi bölgelerine kılçık hatlar planlanarak sanayi yüklerinin lojistik merkezine rahat taşınabilmesini de planlıyoruz. Banliyö sistemimiz sanayi bölgesine de hizmet edeceği için mesai giriş-çıkış saatlerinde yaşanılan trafik yoğunluğu azalacak. Hattımız ile havaalanından şehir merkezine ve yüksek hızlı tren garına yolcu erişimi sağlanacaktır. Güzergah üzerinde metro standardında yapılacak yeni banliyö durakları, engelli vatandaşlarımızın erişimine uygun olarak inşa edilecek.”

“Çalışmaları En Kısa Sürede Tamamlayacağız”

KONYARAY Projesi’nin ikinci etabının Güney Çevre Yolu arası ile 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşım sağlayacağını belirten Başkan Altay, “Üçüncü etapta Kaşınhanı, Konya Gar, Kayacık Lojistik Merkezi ve Pınarbaşı arasına yeni bir hat inşa ediyoruz. KONYARAY’ın şehrimize kazandırılmasında emeği olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mıza teşekkür ediyor, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. KONYARAY Banliyö Hattı’mızı inşallah en kısa sürede tamamlayarak hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşehrilerimizin refahı için gece gündüz demeden her alanda çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Proje kapsamında Meram Köprüsü’nde köprü ayağında kazık temel imalatları A-1 ayağında tamamlandı. A-1 ayağında kenar ayak donatı ve kalıp işleri devam ediyor. Kazık temel imalatlarını takiben tamamlanan köprüye YHT hattı aktarılacak, birinci ve ikinci hatların yer aldığı mevcut YHT köprüsü yıkılarak yeniden inşası sağlanacak.

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 19.04.2023 tarihinde teklifleri toplanan Konyaray Güzergahında İlave Hat Yapılması Altyapı, Üstyapı, Sanat Yapıları ile Altgeçit Uzatılması ve Elektrifikasyon Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 27.04.2023 tarihinde sözleşme imzalandı. 1.893.464.308,62 TL yaklaşık maliyetli işi 1.807.361.500,10 TL bedel ile Taşyapı İnşaat (İstanbul) firması aldı. İşin süresi 720 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.