İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Karakurt – Horasan yolu hizmete açıldı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle katıldığı Karakurt-Horasan Yolu, 5 Aralık Cumartesi günü düzenlenen törenle trafiğe açıldı. Törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu ve yetkililer hazır bulundu.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya ile beraber ülkemizi de etkileyen salgından dolayı açılışın canlı bağlantı ile gerçekleştirildiğini dile getirerek,  “Sağlıktan ulaşıma sanattan savunmaya, ticaretten enerjiye kadar her alanda devreye aldığımız yeni projelerle şehirlerimize ve ülkemize hizmet etmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Kars’ı bölgesel ticarette bir üst aşamaya taşıyacak Karakurt-Horasan Yolu’nun 40 kilometrelik bölümünün devreye alındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu muhteşem yol için milletim adına iftihar ettim. Nerelerden nereye geldik. İnanıyorum ki artık buralardan geçen benim vatandaşım ülkemizi, milletimizi takdirle anacaktır” ifadelerini kullandı.  

Seyahat süresini 46 dakikadan 25 dakikaya düşüren yolda, vakitten 25 milyon TL, akaryakıttan 4 milyon TL olmak üzere yıllık 29 milyon TL tasarruf sağlanacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınır kapıları güzergâhında olan ve çoğunlukla ağır taşıt trafiğine hizmet verecek yolun bu özelliği ile de dış ticaretimize önemli katkılar yapacağını söyledi.  Cumhurbaşkanımız, “Yolun açılmasıyla birlikte tarihi İpek Yolu’nun en önemli merkezi Kars’ın cazibesinin daha da artacağına inanıyorum” dedi.

Açılışta konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu ise Kars ve Erzurum için 45,7 kilometre uzunluğundaki Karakurt-Horasan Yolu’nun hizmete sunulması ile güzergâh üzerinde bulunan köylerin il ve ilçe merkezlerine çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde bağlanacağını vurguladı. Konuşmasında uluslararası ticaretin son derece olumlu etkileneceğinin altını çizen Bakanımız, sınır kapıları güzergâhında yer alan ve komşu ülkelerle yapılan ticaret hacminin büyük bir kısmını karşılayan bölgede bölünmüş yollarla kesintisiz ulaşım sağlanacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, yol vatandaşlarımızın kullanımına açıldı. Trafiğe açılan yolda Bakanımız ve Genel Müdürümüz test sürüşü yaptı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.