İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“Sürdürülebilir bir iş modeli kurmalıyız”

TÇMB Başkanı Dr. Tamer Saka

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) çimento sektörü güncel verilerini açıkladı. 2020 yılı Ocak-Ağustos arasında TÇMB üyelerinin üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,8; iç satışları %14,8 arttı. 2020 yılı Ağustos ayı 2019’un dönemi ile kıyaslandığında ise çimento üretiminde %57, iç satışlarda %54 gibi yüksek oranlı artışlar yaşandı. Sektörün ihracatı ise Ocak-Ekim döneminde % 39,8 artış gösterdi

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği(TÇMB), Türk çimento sektörünün 2020 yılının 10 aylık ihracatı ile üyelerinin 2020 Ocak-Ağustos üretim ve satış rakamlarını açıkladı.

2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde, TÇMB üye fabrikalarının üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %20,8 artarak 43,8 milyon tona çıktı. İç satış rakamları ise aynı dönemde bir önceki yıla göre %14,8’lik bir artışla 32,9 milyon tona yükseldi.

Haziran ayından itibaren normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanma ile satışlarda yaşanan artış devam etti. 2020 yılı Ağustos ayında 2019’un aynı ayına göre çimento üretiminde %57, iç satışlarda %54 gibi büyük oranlarda artış yaşandı. Bu artışın Eylül ayında da devam edeceği tahmin ediliyor.

2020 yılının ilk 8 ayında büyük bir artışla üretilen çimentonun yaklaşık %24,4’ü ihracata konu oldu. 2020 yılının ilk 10 ayında sektörün toplam ihracat miktarı %39,8 oranında artarak 27 milyon ton oldu. 2020 Ocak-Ekim dönemindeki 10 aylık ihracat geliri ise %28,5 artışla 951 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde çimento ihracatı %51 oranında artarak 14,3 milyon tona, klinker ihracatı ise %29 artarak 12,7 milyon tona yükseldi.

2020 yılı Ocak-Ekim döneminde, çimento ve klinker ihracatının en çok arttığı ülke Libya olurken bu ülkeyi Ukrayna ve Sierra Leone izledi.

TÇMB Başkanı Dr. Tamer Saka, 2020 yılının 10 ayındaki ihracat ve 8 aylık iç pazar satış rakamlarını şöyle değerlendirdi:

“2020 yılının ilk yarısında pandemi şartları nedeniyle yaşamakta olduğumuz daralmanın ardından normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanma ile meydana gelen artışlar devam ediyor. Bu artışların Eylül ayında da devam edeceğini öngörüyoruz.

Hacimdeki büyüme, döviz kurundaki yukarı yönlü hareket ile birleşince, ihracat gelirlerimizde artış yaşanmıştır.

Ancak sektörümüz için bu sürdürülebilir iş modeli değil. Orta ve uzun vadeli planlarımızı yaparak sürdürülebilir bir iş modeli kurmalıyız. Bu çerçevede devletimizin, sektörümüzün yurtdışında markalaşmaya yönelik faaliyetleri ile iç pazarda, başta çevre ve enerji alanlarında, rekabet gücünün kurdan bağımsız devamlılığını sağlayacak teşvik mekanizmaları kurması ülke ekonomisi için önem arz ediyor.”

TÇMB HAKKINDA

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB),1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 50’si entegre, 16’sı öğütme tesisi olmak üzere, toplam 66 kuruluşu temsil etmektedir. TÇMB, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÇMB aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası işbirliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÇMB, Türk çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.