İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Su yalıtımı uygulaması depremde can ve mal kaybını önlüyor!

  • Türkiye, deprem hasarı açısından dünyada dördüncü, deprem sıklığı bakımından ise altıncı sırada yer alıyor. Depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedenlerinden biri korozyon olurken, herhangi bir yoldan binaya sızan suyun yol açtığı korozyonu önlemek ancak su yalıtımıyla mümkün olmaktadır.
  • Yapı Grubu’ndaki Lineflex markasıyla yalıtım sektörünün Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip olan Aktaş Holding’in CEO’su İskender Ulusay, deprem riskine karşı binalarda yalıtımın önemine vurgu yaparak, “Lineflex EPDM membranı, yapılarınızda tüm su izolasyonu yapılacak alanlarda kullanabilirsiniz. Lineflex EPDM ürünümüz etilen-propilen-dien monomer içerir.Kolay uygulanabilir, yüksek verimli, uzun ömürlü, UV ışınlarına ve ozona dayanıklı ve çevre dostu bu ürünümüz ile yapılarınızı ve en önemlisi sevdiklerinizi depreme karşı koruyun” mesajını verdi.

Ülkemiz bir deprem ülkesi olup, bu gerçek ile yaşamayı öğrenmeli ve önlemlerimizi almalıyız. Deprem hasarı açısından dünya dördüncüsü olan Türkiye, deprem sıklığı bakımından da dünyada altıncı sırada yer alıyor. Bu yüzden de deprem riskine karşı binalarda gerekli önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.

Depreme karşı alınması gereken birçok önlemler vardır. Bu önlemler içerisindeki en önemli konulardan birisi de su yalıtımıdır. Çünkü depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedenlerinden biri korozyondur. Herhangi bir yoldan binaya sızan suyun yol açtığı korozyonu önlemek, ancak su yalıtımıyla mümkündür.

Aktaş Holding’in CEO’su İskender Ulusay

Yapı Grubu’ndaki Lineflex markasıyla yalıtım sektörünün Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip olan Aktaş Holding’in CEO’su İskender Ulusay, deprem riskine karşı binalarda yalıtımın önemine vurgu yaptı.

Depremde binalardaki su izolasyonu neden önemlidir?

“Binalarımıza nüfuz eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine ve zayıflamasına yol açıyor” diyen Ulusay, “Su, aynı zamanda betonun çürümesine ve çatlamasına neden oluyor. Su yalıtımı ile yapı, başlangıç aşamasında tasarlandığı taşıma kapasitesini zamanla kaybetmiyor. Su yalıtımı yapılmış bu uzun ömürlü ve dayanıklı yapılar sayesinde, depremlerde can ve mal kaybının azalması sağlanıyor” diye konuştu.

Su yalıtımı nerelere ve nasıl uygulanır?

“Binalarınızda yapacağınız su izolasyonu maliyeti, toplam yapının yaklaşık olarak %3’ünü oluşturmaktadır” diyen Ulusay, “Su yalıtımı, yapınıza su girebilecek bütün alanlarda yapılmalıdır. Bu alanlar toprağa temas eden duvarlar, temeller, suyun birikebileceği ve su seviyesi altında kalan yapıların dış duvar bölgeleri, teraslar, çatılar vb. alanlardır.  Lineflex EPDM membranı, yapılarınızda tüm su izolasyonu yapılacak alanlarda kullanabilirsiniz. Lineflex EPDM ürünümüz etilen-propilen-dien monomer içerir.  Kolay uygulanabilir, yüksek verimli, uzun ömürlü, UV ışınlarına ve ozona dayanıklı ve çevre dostu bu ürünümüz ile yapılarınızı ve en önemlisi sevdiklerinizi depreme karşı koruyun” ifadelerini kullandı.

Sektörde ilklerin öncüsü

Faaliyet gösterdiği sektörlerde sahip olduğu markalar ile dünya liderleri arasında yer alan Aktaş Holding, Yapı Grubu’nda bulunan Lineflex markasıyla yalıtım sektörünün Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip olup, kısa süre önce devreye aldığı kendinden yapışkanlı membran, renkli membran ve geotekstilli (keçeli) membran ürünleri ile sektörde büyük ses getirmişti.

Dünyada sayılı firmanın üretebildiği geotekstilli membranları, AR-GE çalışmaları sonucunda tamamen kendi öz kaynaklarıyla üretmeyi başaran şirket, Türk yalıtım sektöründe bu ürünü üreten ilk firma olarak, büyük bir başarıya daha imza atmıştı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.