İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut Çalışkan “Büyüme İvmemiz 2021’de de devam edecek”

Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut Çalışkan

Dünya’nın ve Türkiye’nin lider Alüminyum profil ve kompozit panel üreticisi olan Akpa Alüminyum, hizmet verdiği sektörlerin güvendiği çözüm ortağı olan bir firma olarak karşımıza çıkıyor.  Alüminyum profil ve kompozit panel üreticisi olan Akpa Alüminyum 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin ihracat ihtiyacının karşılanmasında önemli role sahiptir. Köklü altyapısını geleceğe taşıyacak şekilde yapılandıran Akpa Alüminyum Ar-Ge çalışmalarını hızlandırarak;  ekibi ile yeni ürünler geliştirmek için var gücüyle çalışmaktadır.  Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 1000 kuruluşu ve en büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut Çalışkan alüminyum sektörünü değerlendirdi.

Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut Çalışkan; “Bugün dünyanın her yerine güvenle ulaşan ve ana faaliyet alanımız olan alüminyum profil ürünlerimiz ve alüminyum kompozit panel markalarımız ve alüminyum aksesuarlarımızın tüm süreçleri; Çağlayan’da yer alan merkezimizde ve onunla tam entegre çalışan 105.000 m2 alan üzerine kurulu tesisimiz ile 2 noktadan yürütülüyor.” dedi.

“Büyüme İvmemiz 2021’de de devam edecek”

Alüminyum sektöründe büyüme ivmesinin 2021’de de devam edeceğini dile getiren Çalışkan; yurtiçi satışlarının arttığını; yurtdışında da yeni ülkelere ihracat yapmaya başladıklarını söyledi. Alüminyum ekstrüzyon konusunda 2019 yılında başlayan büyümenin, 2020’de devam ettiğini ekledi.  Çalışkan; Sektörde büyüme nedeni olarak yapı sektörü için ürettikleri yeni ürünlerin uygulayıcılar ve kullanıcılar tarafından tam not aldığını vurguladı.

Çalışkan “5 yıl önce başlattığımız büyüme stratejisindeki hedeflerimizi adım adım yerine getirdiğimizi görüyoruz. Büyüme rakamlarımıza baktığımızda ivme kazandığımızı görüyoruz.  Çok dış etken olmasına rağmen bu seneyi iyi geçirdiklerini  belirten Çalışkan “Hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyor olmaktan mutluyuz.” dedi.

Çalışkan; “İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği  (İDDMİB) 2019 yılında gerçekleştirdiği 8,2 milyar dolarlık ihracata katkı sağlayan başarılı ihracatçıları ödüllendirdi.  

2019 yılı ihracatımızla, sıralamada sekizinci sırada yer alarak; bu başarı tablosunun mimarlarından biri olmayı  AKPA ALÜMİNYUM olarak başardık.  Bu başarının temininde tüm Akpa’lıların göstermiş oldukları üstün çaba ve  özverili çalışmaları yer alıyor. Ayrıca Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firmaları sıralamasında her geçen yıl daha da yükselmeye devam ediyoruz. 2018 yılı ihracatçı firmalar sıralamasına kıyasla; 2019 yılı genel sıralamada 194 sıra yukarı yükseldik.”dedi.

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2019 sıralamasında bu yılda yer aldıklarını ifade eden Çalışkan;   “Arı gibi, yılmadan, müthiş bir ahenk ve disiplinle çalışarak ülkemize katma değer üretmeye devam ediyoruz.  Üretim, kalite, teslimat, maliyet performansımızla sağlanan katma değer ve sürdürülebilir karlı büyüme hedeflerimiz doğrultusunda dünyada ki rekabet gücümüzü hep daha ileriye taşımak için; süreçlerimizi sürekli geliştiriyoruz.” dedi. 

Teknoloji yoğunluklu katma değer üretmek için AR-GE’ye yatırım yaptıklarını ifade eden Çalışkan; Ar-Ge yatırımlarını üretimle güçlendirdiklerini, üretimde güçlü olduklarını, bu güç için sağlam alt yapıya sahip olduklarını ekledi.

İhracatın hem ülkemiz için hem de rekabet gücünün daha da artması bakımından öneminin farkında olduklarını dile getiren Çalışkan; bu nedenle ihracatın öncelikleri olmaya devam edeceğine dikkat çekti.

Çalışkan; “Katma değeri yüksek üretimi hep önemsedik ve önemsemeye de devam edeceğiz. Buna dayalı ticaret hacminin olması için var gücümüzle çalışıp üretiyoruz.  Katma değeri yüksek olan, ihracat artırıcı ürünler üretmenin önemini biliyoruz. Dünya’da kaliteli ve güvenilir ürünler ile doğru adımlar atarak, ülkemizi geleceğe taşıdığımızı ve taşımaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz. “ dedi.

“Ar-Ge ve Proje Çalışmalarımızı Hızlandırıyoruz.”

Çalışkan, Akpa Alüminyum olarak araştırma ve geliştirmeye yoğunlaşarak, Ar-Ge ve Proje çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti. Geliştirilen yeni sistemler ve ürünler olduğunu dile getiren Çalışkan; “Müşterilerimizi dinliyor ve onların ihtiyaçlarını taleplerini dikkate alarak ürünlerimizi geliştiriyoruz.” dedi.

Çalışkan, “Sundurma, Kış Bahçesi, Giyotin Cam, Isıcamlı Küpeşte ve Gizli Kanat Pencere Sistemleri, Ultra Ses, Su, Isı Yalıtımlı Sürmeler ve mevcut sistemlerin performanslarını arttırmaya yönelik çalışmalar, Proje ve Ar-Ge birimimiz tarafından güncellenmektedir. Proje ve Ar-Ge birimimiz, gelen proje taleplerine Proje’sel ve Ar-Ge’sel çalışmaları tamamladıktan sonra ergonomik, tasarıma uygun, finansal bütçeyi koruyarak müşterinin beğenisine sunuyor. ” dedi.

Maliyetlerin düşürüldüğü üretim ortamlarına yönelik Proje ve Ar-Ge çalışmalarının öneminin daha da artacağı bir döneme giriyoruz. Kurumsallığa ve profesyonelliğe dayalı olmayan bir işin geleceğe taşınması mümkün değildir. Akpa Alüminyum olarak araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmayı sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca müşterilerimizi dinlemeyi ve onların ihtiyaçlarını taleplerini değerlendirmeyi ve ürünlerimizin değişen döneme uyum sağlayabilmesini önemsiyoruz.

Ar-Ge’ye yapmış oldukları yatırımları üretimle güçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Çalışkan; üretimde güçlü olduklarını, bu güç için sağlam alt yapıya sahip olduklarını ekledi.

Çalışkan; “Sektörde alüminyum profil ve kompozit panel üretiyoruz. Alüminyum profil de sistemler üretiyoruz ve kompozitte de üstün özelliklere sahip, katma değeri yüksek, yanmaya dirençli, renk kartelası güçlü, kaliteli ürünler üretiyoruz. Kompozit panel üretimi için, geçmiş yıllarda yeni makine yatırımı yapmıştık; yıllık 1.000.000 m² olan üretim kapasitemizi 4.500.000 m²’ye yükseltmiştik. Kompozit ürünler konusunda yaptığımız yatırımlarımızın geri dönüşünü alıyoruz. ”dedi.

Çalışkan”Ocak ayından bu yana Coronavirus (Covid-19) hakkındaki haberleri ve gelişmeleri yakından izliyoruz.  Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü ve Bakanlıklarımız tarafından verilen tavsiyelere harfiyen uyduğumuzu belirtebilirim.  Özellikle el hijyeni ve maske kullanım odaklı temel hijyen protokolünün önemi konusunda bilincin yüksek tutulması adına tüm çalışanlarımız ile kapsamlı iletişimimizi sürdürüyoruz. Tüm birimlerimizde ve araçlarımızda dezenfektan içerikli temizleyiciler bulunmasını ve bunların kullanılmasını sağlıyoruz. Bu süreçte üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek adına hizmetlerimizi ve toplantılarımızı online olarak gerçekleştiriyoruz. Üretim tesisimizde üst seviye tedbirleri uygulamaktayız. Tesisimizde başlatılan takip edilebilirlik uygulamaları ile çalışanlarımızın sağlığını korurken aynı zamanda üretimin ve endüstrimizin devamlılığını sağlayacak şekilde; yüksek standartlarda üretmeye devam ediyoruz. “ dedi.

Son olarak; yıllardır iş ortaklarıyla birlikte elde ettikleri başarı tablosunun kendilerini gururlandırdığını ifade eden Çalışkan; “Akpa Kültürü denildiğinde akla ilk güven duygusu gelmektedir. İşbirliği ilkemiz doğrultusunda hareket ederek içerisinde bulunduğumuz bu zor günlerde iş ortaklarımızla birlikte diyalogda kalarak Covid19 sürecini sağlıkla atlatacağımıza ve bu dönemde daha da güçleneceğimize inanıyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Değer yaratma hedefimizi ve Akpa’yı geleceğe hazırlama sorumluluğumuzla çalışmaya devam ediyoruz”  dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.