İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Yapay Zekâ Teknolojisi “MAISART” ile Donatılmış Dijital Fabrikaların Dönüşümü

Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Dijital Fabrikalar Zamanı” webinar dizisinde paydaşlarıyla buluştu

Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliği ile düzenlediği web seminerlerine EMO İzmir Şubesi ile devam etti. Dijital Fabrikalar Zamanı konseptiyle düzenlenen online seminerlerde Mitsubishi Electric; İleri Robot Teknolojileri, MAPS-SCADA ve Enerji İzleme, Yapay Zekâ Uygulamaları-Nesnelerin İnterneti ve Fabrikaların Dijital Dönüşümü Kapsamında Akıllı Fabrikalar hakkında teknolojik gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. 

Türkiye’deki sanayiciler ve alt yapı projeleri için iddialı bir çözüm ortağı olduğu dijital dönüşüm alanında önemli yatırımlar ve çalışmalar hayata geçiren Mitsubishi Electric, pandemi döneminde düzenlediği online etkinliklere son olarak TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi ile devam etti. 

Kişiselleştirilmiş özelliklere sahip kolaboratif robotlar

“Dijital Fabrikalar Zamanı” konseptiyle düzenlenen webinarın ilkinde İleri Robot Teknolojileri ele alındı. Fabrika Otomasyon Sistemleri Robot Ürün Yönetimi Takım Müdürü Necmi Ömerdedeoğlu, “Mitsubishi Electric, endüstriyel alandaki öncülüğünü 1980’lerden bu yana robotik alanda da sürdürüyor. Markamızın kolaboratif robotları, endüstriyel robotlar gibi hassas ve hızlı çalışabiliyor. Hem kişiselleştirilmiş özelliklere hem de değişen üretim ve tüketim trendlerine cevap verebiliyor” dedi. Öte yandan sadece robotun değil robotun olduğu ortamın da kolaboratif olması gerektiğinin altını çizen Ömerdedeoğlu, Mitsubishi Electric olarak bu anlamda üreticilerin en yüksek düzeydeki beklentilerine cevap verebildiğini ifade etti.

Enerji verimliliğini artıran teknoloji

İkinci webinarda Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü MAPS Ürün Yönetimi Yetkilisi Burcu Çöpür, MAPS SCADA ve Enerji İzleme sistemini anlattı. Mitsubishi Electric’in çözümü olan MAPS SCADA ve markanın günümüzde büyük bir öneme sahip olan enerji izleme alanındaki yetkinliklerinden bahseden Çöpür, “Veri toplama ve kontrol merkezi olarak adlandırılan SCADA; fabrikadaki tüm sistemi tek bir yerden izleme, kontrol, raporlama ve analiz etme, arızalara anında müdahale gibi fonksiyonları barındırıyor. MAPS’in alarm fonksiyonu sayesinde ise hangi alarmın hangi arızadan dolayı çalıştığı ve hangi sıklıkla uyarının geldiği kolaylıkla tespit edebiliyor. Bu sayede enerji konusunda büyük tasarruf sağlanıyor ve fabrikada önemli şekilde verimlilik artışı elde ediliyor. MAPS sadece SCADA tarafında çözüm sunmayıp üretim takibi, enerji yönetimi, performans yönetimi gibi analizler de yapabiliyor” dedi.

Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı: Dijital fabrika konsepti e-F@ctory 

Webinar, Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü Departman Müdürü Tolga Bizel’in Yapay Zekâ Uygulamaları-Nesnelerin İnterneti, Fabrikaların Dijital Dönüşümü Kapsamında Akıllı Fabrikalar sunumuyla sona erdi. Bizel konuşmasında; “Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konseptimiz e-F@ctory ile üreticiler küresel rekabette büyük avantaj elde ediyorlar. Teknolojik çözümlerimizle Türk sanayisine geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurabilme imkânı tanıyoruz. Bugün e-F@ctory altyapısı sayesinde robotlar üretim hattındaki diğer ürünlerle de haberleşebiliyorlar. Bilgileri insan kontrolünden bağımsız olarak hem kendi aralarında hem de fabrikayı kontrol eden ana sistemle paylaşıp verimliliği artırmak için hazır durumdalar. Yapay zekâ destekli robotlarımızla üretime yüksek katma değer sağlıyoruz” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.