İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Schneider Electric ve Rosatom arasındaki işbirliği anlaşması yenilendi

Schneider Electric ve Rosatom arasında 2015 tarihli mutabakat zaptını uzatmak için 2021 St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) bir anlaşma imzalandı.

İki şirket arasındaki ilk mutabakat zaptı yine SPIEF kapsamında 19 Haziran 2015’te imzalanmış, bu anlaşma 2017 ve 2019 yıllarında 2 kez 2’şer yıllığına yenilenmişti. Yeni anlaşmayla şirketler arasındaki mutabakat zaptı 2 yıl daha uzatılırken, işbirliği kapsamı da sürdürülebilir kalkınma projeleri, ortak üretilen elektrikli ürünlerin üçüncü ülkelerdeki nükleer dışı pazarlara satışı, enerji depolama sistemleri, akıllı çözümler ve eklemeli teknolojiler gibi alanları içerisine alacak şekilde genişletildi.

Schneider Electric şirketinin Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden sorumlu başkanı Johan Vanderplaetse konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rosatom ile olan mevcut işbirliği anlaşmasının uzatılmasından ve genişletilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Son birkaç yıl her iki şirket için de verimli geçti. Ortak çabalarımızın bu yeni dönemde de birçok başarı getirmesini temenni ediyoruz” diye konuştu. 

Sürdürülebilir kalkınma alanında işbirliği yapma fırsatını özellikle önemli bulduklarını dile getiren Vanderplaetse, Schneider Electric olarak bu alanda kapsamlı deneyim sahibi olduklarını ve bunun da Rosatom’un inovasyonlarıyla birleşince çevreyi koruma anlamında önemli katkılarda bulunabileceğini belirtti.

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev de Schneider Electric ve Rosatom’un ortak çalışmalarının sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, her iki şirket arasında yeni iş alanlarında işbirliği potansiyelinin büyük olduğuna inandıklarını ifade etti. Likhachev, “Bu, Rosatom’un stratejik öncelikleri arasında. Eklemeli teknolojiler, rüzgâr enerjisi, enerji depolama, şehir çevre çözümleri ve lojistik hizmetleri dâhil geniş bir alanda kayda değer başarılar kaydettik. Göstereceğimiz ortak çaba sayesinde sürdürülebilir kalkınma adına daha başka inovasyonlar geliştirebileceğimizden eminim” ifadelerini kullandı. 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.