İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Plastik boru sektöründe yarım asırlık tecrübe

Wavin Genel Müdürü Fatih Asal

Dünya’da 40’tan fazla ülkeye mekanik tesisat çözümlerini ulaştıran Wavin, 50 yıldır dünya plastik boru sektöründe; su tesisatından, ısıtma ve soğutmaya, yağmur suyu yönetiminden, altyapı ve kanalizasyona kadar birçok ürün ve çözüm sunuyor. 1955’de dünyanın ilk PVC plastik borusunu üretiminden, günümüzdeki yenilikçi sıcak & soğuk su sistemlerine kadar geliştirdiği inovatif ürünlerini dünyaya sunan Wavin, 2021’de yüzde 30 büyüme hedefliyor.

İnovatif çalışmalarına globalde yaklaşık 12 bin çalışanı ile imza atan Wavin, 50’inci yılını kutluyor. 50 yılda Türkiye’de ve dünyada on binlerce projeye inovatif çözümleri ile hayat veren Wavin, Isıtma-soğutma, yağmur suyu yönetimi ve bina içi iklimlendirme iş kollarında bu yıl için kendisine yüksek hedefler belirledi. 

Wavin Global’in Türkiye operasyonu Wavin Türkiye, Adana’daki 171 bin metrekare üretim tesisi ve 60 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikasında atık sudan sıhhi tesisata, ısıtma-soğutmadan yağmur suyu yönetimine kadar birçok sistem çözümünü müşterilerine ulaştırıyor.

Dünyada 40’tan fazla ülkede, 12 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor

Wavin Türkiye’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Wavin Genel Müdürü Fatih Asal, Wavin’in kuruluşu hakkında şu bilgileri verdi: “1971 yılında Pilsa olarak Adana’da kurulan şirketimiz 2008’de Wavin ailesine katılarak çok uluslu, lider bir marka olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Merkezi Hollanda’da bulunan Wavin’in kuruluş tarihi 1955’e dayanıyor. 2012 yılında ise Wavin, eski adıyla Mexichem yeni ismiyle ORBIA ailesinin bir parçası olmuştur. ORBIA, 2019’da değişen yapısıyla birlikte dünya genelinde, İnşaat & Alt yapı, Flor, Datacom, Hassas Tarım ve Polimer çözümleri olmak üzere 5 ana iş kolunda urun ve hizmetleriyle müşterilerine profesyonel hizmet vermektedir. Wavin, dünyada 40’tan fazla ülkede, Avrupa-Ortadoğu-Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve ABD-Kanada olmak üzere 4 ana bölgede, 12 bin çalışan ile faaliyet göstermektedir. Wavin, 2020 yılında açıkladığı global amacıyla tüm dünyada sağlıklı ve sürdürülebilir ortamlar inşa etme amacını kendisine hedef olarak belirlemiştir.”

Yurt içi ve yurt dışında birçok projeye hayat verdi

Wavin’in 50 yılda gerçekleştirdiği çalışmalara işaret eden Fatih Asal“Wavin’in kurulduğu günden bu yana konut, otel, ticari, sosyal ve kamu projeleri, sanayi yapıları, sağlık merkezleri, eğitim tesisleri ve spor tesisleri alanında on binlerce projeye mekanik tesisat çözümlerimiz ile hayat verdik. Türkiye’nin 81 ilinde de birçok projede Wavin imzası bulunuyor. Bununla beraber yurt dışında da Almanya’dan Çek Cumhuriyeti’ne, BAE ülkelerinden Hollanda’ya, İskoçya’dan İtalya’ya kadar sayısız yurt dışı projesinde çözümlerimiz ile yer aldık. 50 yıllık geçmişimizde Türkiye ve dünyanın seçkin projelerine yenilikçi çözümlerimizi sunmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. 

Yıllık cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayırıyor

Wavin’in Türkiye’deki 50 yıllık faaliyetleri hakkında bilgi veren Fatih Asal, Wavin’in yıllık cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge faaliyetlerine ayırdığına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki 50 yıllık tarihimize göz atacak olursak, PPR-C temiz su, PVC atık su gibi geleneksel boru sistemlerinin yanında Tigris Pres-fit sistemler, yerden ısıtma ve Sentio kontrol sistemi, Wavin AS+ ve SiTech+ sessiz boru sistemleri, QuickStream sifonik yağmur suyu tahliye sistemleri, QBic Plus infiltrasyon sistemleri, Tegra plastik menholler ve bunun gibi birçok yenilikçi sistem çözümlerini pazara sunuyoruz. Dünyanın ilk basınçlı PVC borusu, ilk sessiz boru, ilk yağmur suyu infiltrasyon sistemleri, ilk O-PVC boru, ilk plastik menhol, ilk PP-RCT boru ve birçok ilkte Wavin’in imzası var.  İhracat yaptığımız ülkelerin başında Çin, Irak, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri, Bulgaristan, Güney Amerika geliyor. Ciromuzun yaklaşık yüzde 30’unu ise ihracat rakamlarımız oluşturuyor.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.