İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Koronavirüs Bulaş Riskini Azaltan İklimlendirme Çözümü Geliştirildi

Covid-19 pandemisinin ilk evresinde, bulaşın damlacık yoluyla ve bu damlacıkların düştüğü yüzeylere temas ile olduğu savı ağırlık kazanmıştı. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) başta olmak üzere birçok kaynak, hava yolu ile bulaş riski konusunda bariz bir kanıt olmadığını öne sürdü. Ancak yapılan araştırmalar, özellikle iç ortamlarda hava yolu ile bulaş riskinin ciddi oranda arttığını gösterdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 7 bin 234 vaka üzerinde yapılan bir araştırmada dış ortamda bulaş sayısının sadece 1 olduğu görüldü. Geri kalan hastaların hepsinin, virüse kapalı ortamda yakalandığı belirlendi.

239 bilim insanı yaptıkları ortak bir açıklamayla, bilinenin aksine 1,5-2 metre mesafe bırakmanın bulaşmayı yeterince önlemediği, havada uzun süre kalma özelliğine sahip çok daha küçük parçacıkların (aerosollerin) kapalı alanlarda uzun sürebilecek bulaştan sorumlu olduğu görüşünü kamuoyuyla paylaştı.

Amerikan Hastalık Önlem ve Kontrol Merkezi (CDC), COVID-19’un hava yoluyla bulaştığı yönünde karar bildirdi. Gözler, iklimlendirme, havalandırma sistemlerine çevrildi. Virüs barındıran iç ortam havası, hava dağıtım kanalları ile merkezi iklimlendirme sistemleri tarafından binaların virüs barındırmayan ortamlarına taşınabiliyordu. İklimlendirme sektörü, bulaşı önleyecek ya da riski azaltacak önlemler üzerinde çalışmalara başladı.

Türkiye iklimlendirme sektöründe esnek hava kanalları üretiminde inovatif girişimleri ve patentli ürünleriyle dikkat çeken kuruluşu Işıl Mühendislik A.Ş.’nin Flexiva Ürün Ailesi, Koronavirüsü etkisizleştiren çözümü ile devrim niteliğindeki bir başarıyla genişledi.

Flexiva Ar-Ge Grubu tarafından geliştirilen GUARD,  dünyanın en yeşil, en sürdürülebilir üniversiteleri arasında ve Türkiye’nin en gözde üniversiteleri sıralamasında ilk on’da yer alan Yeditepe Üniversitesi tarafından test edildi. Flexiva’nın inovatif çözümü GUARD’ın yapılan testler neticesinde Koronavirüsü en az %84 oranında etkisizleştirdiği belirlendi ve raporlandırıldı.

Flexiva üst düzey yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Flexiva’nın zengin ürün yelpazesinde yer alan tüm ürünler, talep doğrultusunda GUARD seçenekli teslim edilebiliyor: “Pandemi döneminde Flexiva, Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerine ağırlık verdi. Bu süreçte Flexiva’nın iddialı Artist serisine Cam Yünü Yalıtımlı seri katıldı. Ardından Koronavirüsü bulaş riskini maksimum azaltabilmeye yönelik çözüm geliştirme çalışmalarımız tamamlandı. Çalışmalarımız neticesinde virüsle etkin biçimde mücadele edebilen GUARD çözümünü geliştirdik. Bağımsız testlerle etkinliği kanıtlanan GUARD’ı pazara geniş bir ürün yelpazesi ile sunuyoruz. Farklı taleplere hitap edebilen esnek hava kanalı seçeneklerimizin her biri Koronavirüsü etkisizleştiren GUARD özelliği ile birleştirilebiliyor. Esnek hava kanallarımız, sağlığın güvencesi haline gelebiliyor.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.