İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Çevreci Proje Ekinci Solaris’in İklimlendirme Çözümü Daikin’den Geldi

Ekinci İnşaat tarafından Mersin’de yapımı sürdürülen çevre dostu Ekinci Solaris projesinin iklimlendirme çözümleri bugüne kadar birçok bina, rezidans, hastane, otel gibi projelerdeki başarıyla bilinen sektörün öncü markası Daikin’e teslim edildi. Kendi enerjisini kendi üreten bir yaşam alanı olarak tanımlanan Ekinci Solaris, 28 bin metrekare alan içinde iki farklı büyüklükteki toplam 120 daireden oluşuyor. Projenin iklimlendirme çözümlerinde Daikin markasının tercih edilmesinde ise enerji verimliliği, teknolojik olarak alternatif markalara üstünlük, kurumsal yaklaşımdaki hassasiyet, cihaz ömrü, sessiz çalışma becerisi, satış öncesi, uygulama ve satış sonrası memnuniyet gibi kriterlerin yanı sıra Daikin’in çevreci yaklaşımı da etkili oldu.

1970 yılından beri Mersin kentine kamu binalarının yanı sıra nitelikli konut projeleriyle değer katan Ekinci İnşaat, halen yapımı devam eden çevre dostu projesi Ekinci Solaris ile fark yaratıyor. Türkiye’nin en büyük enerjisini kendi üreten yaşam alanı olan proje, deniz manzarası ve doğanın tüm tonlarının yer aldığı 28 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. 4+1 ve 5+1 olarak tasarlanan iki farklı konut tipinde toplam 120 daireden oluşan Ekinci Solaris’in iklimlendirme çözümleri ise birçok bina, otel, hastane, rezidansın projesindeki başarılarıyla bilinen Daikin tarafından sağlanıyor.  

Mersin’in özellikle Yenişehir Bölgesi’deki merkezi noktalarında sosyal donatıları yüksek projeler geliştiren Ekinci İnşaat, bugüne kadar 38 adet nitelikli projeye imza atarak inşaat sektörüne getirdiği yenilikçi bakış açısı ve vizyonuyla biliniyor. Kentte kendine farklı ve güçlü bir yer edinen şirket, ilklerin öncüsü olma prensibiyle hareket ediyor. Bunun bir uzantısı olarak güneş enerjisi sistemi kullanılan Ekinci Solaris, kendi enerjisini kendi üreten, çevre dostu bir proje olarak öne çıkıyor. Projenin konseptinin Daikin markasının çevreci ve yüksek teknolojili ürünleriyle en iyi şekilde örtüşmesi, yüksek verimlilik sağlaması, satış öncesi, uygulama ve satış sonrası memnuniyet gibi kriterler Daikin markasının tercih edilmesinde en büyük etkenler olarak öne çıktı. Bu bağlamda projedeki tüm alanlarda 156 adet toplamda 1248 HP kapasitede Daikin Mini VRV 8 HP dış üniteler, FXDQ ve FXSQ modeli iç üniteler ve 120 adet de Altherma Isı Pompası kullanıldı. Proje kapsamında çift fanlı Mini VRV 8 HP boyutlarının küçük olması nedeniyle montaj avantajı sağlaması, kat bazında çözüme olanak vermesi ve sessiz çalışma nedeniyle seçilirken; düşük ses seviyeleri ve ince tasarımları nedeniyle de FXDQ ve FXSQ iç üniteler tercih edildi.

ÇİFT FANLI MİNİ VRV DIŞ ÜNİTESİ

Daikin’in mucidi olduğu VRV sistem klimalar, geniş uygulama alanları, yüksek enerji verimliliği ve çevre dostu gibi birçok özelliğiyle Ekinci Solaris projesinin iklimlendirme çözümlerinde de tercih edildi. Cihaz, birçok iç ünite, tek bir bakır boru hattı ile tek bir dış üniteye bağlanbilme özelliği taşıyor. 300 mt. toplam borulama mesafesi ve küçük gövde tasarımıyla mimari projelerde, özellikle uygulama aşamasında çok büyük avantajlar sağlıyor. Tek bir villadan, residencelara, otellere kadar her türlü büyüklükteki yapılarda uygulanabilen ve bağımsız kontrol imkanı sağlayabilen bir sistemdir. LonWorks, BacNet ve Modbus haberleşme sistemleriyle bina yönetim sistemlerine de kolayca bağlanabilir. VRV sistem klimalarını, split klimalardan ayrılan en büyük özellik; değişken debili soğutucu akışan hacmi sayesinde kullanıcıların konforunu en yüksek seviyede tutarken aynı zamanda enerji tasarrufuda sağlamasıdır. DC Inverter scroll kompresör teknolojisi ve birden fazla sıcaklık basınç sensörleri sayesinde ortamdaki soğutma/ısıtma ihtiyacına göre soğutucu akışkan miktarını hassas bir şekilde ayarlar ve harcanan enerjinin en düşük seviyede kalmasını sağlar. Ecodesign ENER LOT21 direktifi EN14825 standardına uyumlu Daikin VRV sistem klimalar Daikin’ın mucidi olduğu değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisi (VRT) sayesinde küçük kapasitelerde bile yüksek sezonsal verimliliğe sahiptir. VRT tekonolojisi soğutucu akışkanın sıcaklığını dış hava ve ayarlanan iç ortam sıcaklığını referans alarak otomatik olarak ayarlar. Böylece VRV klima sistemlerinin gereken kapasitede ve en yüksek enerji verimliliğinde çalışmasına olanak verir. Ayarlanan sıcaklık değerlerine bağlı olarak yüzde 28 oranında sezonsal verimlilik artışı sağlar. Hava soğutmalı dış ünite kondenseri koruma ve atmosfer korozyonuna karşı uzun ömürlü verimli çalışır. Dış ünite gövdesi emaye paslanmaz çelik saçtan, deniz kenarı gibi ortamlarda yüksek koruma için polyester termal toz boya ile imal edilmiştir. Gece, sessiz modu ile ses basınç seviyesini 3 kademede 10 dbA’e kadar düşürerek son derece sessiz çalışır. Klima santrali ile bağlantısı yapılarak taze hava ihtiyacını da giderir. Ayrıca, Emura, Shira plus gibi split şık iç ünitelerine bağlanabilir olması konut projelerinde tasarım iç ünite taleplerini karşılama avantajı da sağlar. VRV konfigratör yazılımı sayesinde sistem çalışırken de kontrol altında tutularak, uzaktan bağlantıyla da stemel servis parametlerine erişim sağlanabilir.

FXDQ DÜŞÜK STATİK BASINÇLI GİZLİ TAVAN VRV İÇ ÜNİTESİ

Projede kullanılan FXDQ iç ünite modeli 1,7-7,1kW kapasitlerine sahip gizli tavan tipi iç ünitelerdir. Konutların estetik tasarımlarına uygun olarak 20 cm yüksekliğe sahiptir. Düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motoru ve düşük ses seviyesiyle dikkat çekmektedir. Maksimum 55 Pa’a kadar cihaz dışı statik basınca sahiptir ve farklı uzunluklardaki esnek kanalların kullanılmasına imkan sağlar.

FXSQ ORTA STATİK BASINÇLI GİZLİ TAVAN VRV İÇ ÜNİTESİ

Projede kullanılan diğer FXSQ iç ünite modeli 1,7-16,0kW geniş soğutma kapsitesine sahip, 24,5 cm. yükseklikle son derece incedir. Düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motoru ve düşük ses seviyesiyle ekstra konfor sağlar. Maksimum 150 Pa’a kadar cihaz dışı statik basınca sahiptir ve farklı uzunluklardaki esnek kanalların kullanılmasına olanak verir. Otomatik hava üfleme ayarı sayesinde hava hacmini ve statik basıncı ölçerek nominal hava akışı için gerekli ayarlamaları yapar.

Her iki modelde de çıkartılabilir/yıkanabilir/küf önleyici özellikteki reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak cihaz üzerinde yer alır. Drenaj pompası kiti ise standart olarak bulunur. Kablolu, kablosuz ve merkezi kumanda seçenekleri opsiyonel olup, bina yönetim sistemlerine sorunsuzca bağlanabilir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.