İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Pangaltı’da Butik Otel

Y. Mimar Aytaç Manço tarafından 1970 yılında kurulan Manço Mimarlık, mesleki yayınlarda yer almış yurt içi ve dışı projeleri ve ödülleri bulunan, ISO9001:2015 belgeli bir mimarlık ofisidir. Aytaç Manço ve oğlu Mimar/İnşaat Mühendisi Ali Manço ortaklığında yönetilen firma, 50 yılı aşan mesleki deneyimini genç kadrosunun dinamizmi ile birleştirerek mimari / iç mimari tasarım, danışmanlık ve mesleki denetim hizmetleri sunmaktadır.

Ofisin mimari uzmanlık alanları, başta konut, ofis, veri merkezi, karma kullanım, fuar / sergi, ticaret, kamu ve sanayi yapıları olmak üzere, maliyet ve enerji etkin yenilikçi çözümlerin hedeflendiği birçok farklı proje türünü içermektedir.

Pangaltı’da Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yıkılan metruk bir ticaret binası yerine yapılacak olan proje 32 odalı bir butik otel olarak tasarlayan Manço Mimarlık, yakın çevrede sayısı gittikçe artan küçük-orta ölçekli kent otellerinden ayrışmak adına yapının içinde bulunduğu kentsel bağlamı yansıtan güçlü bir mimari kimliği olmasını hedeflemiştir. Projenin konumu, geçirmekte olduğu soylulaşma sürecine rağmen halen oto tamir atölyelerinin halen ağırlıkta olduğu Dolapdere Caddesi üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla doku ve renk bakımından otomotiv sektörüne gönderme yapan cephe ve iç mekân malzemeleri seçilmiştir.

Gerek tamir atölyelerinde sıkça kullanılması, gerekse de dokusunun otomobil gövdelerindeki havalandırma ızgaralarını andırması nedeniyle cephede ağırlıklı olarak genleştirilmiş metal paneller yeğlenmiştir. Komşu parselde yer alan parktaki bitkilerin zamanla girintili yan cephe yüzeyini sararak yapıyı süslemesi amaçlanmıştır.

Ön ve arka pencereler önündeki katlanır panjurlar ile odalardaki misafirlerin arzuladıkları gölge ve mahremiyeti yakalamaları sağlanmıştır. Bunların farklı oranlarda açılmaları ile cephede rastlantısal bir 3 boyutlu doku oluşacağı öngörülmüştür.

Genellikle kısa süreli konaklanacak bir tesis olmasından dolayı mimarinin baskın rengi olarak “taksi sarısı” seçilmiştir. Sarının cephedeki metal doku ile zıtlık oluşturması ve otelin dikkat çekici kurumsal kimliğini desteklemesi hedeflenmiştir.

İlhamını otomotiv sektöründen alan ürün, malzeme ve grafik uygulamalar ile özellikle genç turist ve iş insanlarını çekecek esprili ve çarpıcı bir iç mimari tasarım ortaya konulmuştur.

Yapının enerji ve su tasarrufu sağlayan çözümleri ile LEED ve Yeşil Yıldız yeşil bina belgelerini alması amaçlanmaktadır.


Proje Adı: Pangaltı’da Butik Otel

Proje Yeri: Dolapdere, İstanbul

Proje Ofisi: Manço Mimarlık

Tasarım Ekibi: Ali Manço, Zühtü Usta

Mimari Proje Ekibi: Ali Manço, Zühtü Usta, Zeynep Ceren Erdinç

Proje Yöneticisi: Bortaş İnşaat ve Proje Yönetimi

İşveren: Ciner Proje

Ana Yüklenici: Ciner Proje

Konsept Tasarımı: Manço Mimarlık

İç Mekan Projesi: Manço Mimarlık

Peyzaj Projesi: Manço Mimarlık

Uygulama Projesi: Manço Mimarlık

Cephe Tasarımı: Manço Mimarlık

Mobilya Tasarımı: Manço Mimarlık

Aydınlatma Tasarımı: Manço Mimarlık

Grafik Tasarım: Manço Mimarlık

Statik Projesi: Yapı Akademisi Espo Mühendislik

Mekanik Projesi: Arke Mühendislik

Elektrik Projesi: Erke Tasarım

Tesisat Projesi: Arke Mühendislik

Akustik Danışmanı: Türker Talayman

3 Boyutlu Görselleştirme: Manço Mimarlık

Mimari Mesleki Kontrollük: Manço Mimarlık

Proje Başlangıç Yılı: 2014

Proje Bitiş Yılı: 2017

İnşaat Başlangıç Yılı: 2017

Arsa Alanı : 153 m²

Toplam İnşaat Alanı : 1.259,5 m²

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.